18 września 2008r. Wycieczka do Loretto, Pałacu Radziwiłłów w Starej Wsi i Pałacu w Łochowie.

Tego dnia Mieszkańcy DPS, wyjechali na kolejną jednodniową wycieczkę po okolicach Węgrowa. Na początku odwiedzili Sanktuarium w Loretto, którego początki sięgają 1928 roku. Wówczas to ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek zakupił od dziedzica Ziatkowskiego duży majątek pod nazwą Zenówka, położony nad rzeką Liwiec. 27 marca 1929 roku urzędową nazwę miejscowości zmieniono na Loretto, nawiązując w ten sposób bezpośrednio do Sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto we Włoszech. Na początku w Loretto była skromna kapliczka w lesie, którą następnie przeniesiono do murowanego budynku, a jej poświęcenia dokonał 19 lutego 1984 r. ks. bp Jerzy Modzelewski. Obecnie w Loretto mieści się klasztor sióstr loretanek i dom nowicjatu, dom dla starców pod nazwą „Dzieło Miłości im. Ks. Ignacego Kłopotowskiego”, domy rekolekcyjne, wypoczynkowe, kolonijne.

>> galeria

 

Następnie Mieszkańcy pojechali do Zespołu Pałacowo Parkowego w Łochowie, położonego w dolinie rzeki Liwiec pochodzącego z początku XIX wieku. Intensywny rozkwit folwarku przypadł na czas panowania Zdzisława Zamojskiego syna Andrzeja. Majątek trafił jednak do rąk jego córki Elżbiety i jej męża hrabiego Kurnatowskiego, który zasłynął z wyścigów konnych i licznych podróży i doprowadził majątek do upadku. Dlatego jeszcze kilka lat temu można było oglądać jedynie walące się ruiny. Dzisiaj, na oryginalnych planach odtwarzana jest cała świetność dawnych czasów.
Następnym etapem wycieczki był Pałac Radziwiłłów w Starej Wsi. W 1593 roku Stara Wieś przeszła w ręce Radziwiłłów jako wiano Anny Kiszczyny, która wyszła za księcia Krzysztofa Radziwiłła. W połowie XVII wieku, w czasie potopu szwedzkiego, za panowania Bogusława Radziwiłła, pałac otrzymał nowoczesne fortyfikacje bastionowe. Po Radziwiłłach właścicielami pałacu byli: Krasińscy, Świdzińscy, Ossolińscy, Jezierscy i książę Sergiusz Golicyn, który około 1843 roku przebudował rezydencję nadając jej kształt angielskiego zamku z epoki elżbietańskiej. W 1879 roku właścicielami pałacu zostali ponownie Krasińscy, następnie Gerliczowie, a w 1905 roku znów Radziwiłłowie. Pałac zdewastowany i ograbiony przez wojska sowieckie w 1944 roku, był użytkowany przez różne instytucje państwowe, po czym został opuszczony i pozostawiony w ruinie.
Na początku lat siedemdziesiątych pałac przejął Narodowy Bank Polski i wyremontował na centrum szkoleniowo-wypoczynkowe. Pałacu niestety nie można było zwiedzać.
Wycieczka zakończyła się późnym wieczorem. I tym razem mieszkańcy nie kryli swego zadowolenia z udanego wyjazdu.

Joomla templates by Joomlashine