2009

22 grudnia 2009 | "Opowieść Wigilijna" uczniów Zespołu Szkół im. ks. Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie

W to wtorkowe przedpołudnie mieszkańcy Naszego Domu gościli dzieci i młodzież z Zespołu Szkół im. ks. Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie,którzy zaprezentowali spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Młodziaktorzy, biorący udział w przedstawieniu, wzbudzili wśród mieszkańców ogromne zainteresowanie swoimi oryginalnymi strojami.
Z wielkim wzruszeniem mieszkańcy wsłuchiwali się w kolędy  i pieśni bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów chóralnie i solo zakompaniamentem skrzypiec. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania najbardziej znanych polskich kolęd.
Na koniec gimnazjaliści wręczyli świąteczne  upominki obecnym na widowni mieszkańcom, a następnie odwiedzili  w pokojach wszystkich chorych, aby wraz z prezentami i życzeniami wszystkiego dobrego przekazać nadzieję i wiele młodzieńczej radości.
A. Antoszewska

>> galeria

17 grudnia 2009 | Brat Roger twórca Taize

Tego dnia o godz. 15.00 chętni mieszkańcy Naszego Domu po raz kolejnywybrali się  do Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie, gdzieodbył się pokaz  filmu Barbary Lorynowicz - "BRAT ROGER TWÓRCATAIZE" i rzecznik idei pojednania. Jest to kolejny film z serii"Wielkie Osobowości Świata".
"BRAT ROGER TWÓRCA TAIZE" to dokument zawierający przesłanie, którechciał przekazać nam i całemu światu sam bohater.
Film jest spotkaniem z Bratem Rogerem - wybitnym humanistą XX/XXI wieku.
Materiał został zrealizowany podczas corocznych Spotkań Młodzieży wTaize w Barcelonie.
Projekcja odbyła się w atmosferze zadumy i wewnętrznych przemyśleń. Poobejrzeniu tej wspaniałej produkcji widzowie mogli zadać osobistepytania samemu reżyserowi filmu, gdyż Pani Barbara Lorynowiczuświetniła wieczór swoja osobą.
Nie ukrywała, iż Radzymin bardzo jej się podoba i stanie się dla niejważnym miejscem gdzie będzie prezentowała swoje filmy.

View the embedded image gallery online at:
http://dpsradzymin.pl/wydarzenia/2009#sigFreeId616b1a183a

>> galeria

14 grudnia 2009 | Jasełka. Dzieci ze szkoły nr 3 im. Karola Wojtyły w Kobyłce dla Mieszkańców DPS

W poniedziałkowe przedpołudnie, sześcio - i siedmiolatki ze szkoły nr 3 w Kobyłce zgodnie z coroczną już tradycją przyjechały złożyć wizytę podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie. Ich celem było rozjaśnić swoim uśmiechem szarość grudniowych dni i ocieplić biciem małych serduszek zimowy chłód. Dzieci jak co roku przywiozły ze sobą w darze ekologiczną choinkę oraz własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe ozdoby. Spotkanie z mieszkańcami naszego Domu odbyło się w nowej Sali specjalnie stworzonej dla takich spotkań. Dzieci z klas „0” i „Id”przepięknie śpiewały pastorałki i kolędy, recytowały wiersze i składali życzenia . Potem wspólnie dzieci z mieszkańcami dekorowali drzewko nadziei, na którym pojawiły się papierowe gwiazdki i aniołki. Niezabrakło też drobnych upominków w postaci malowanych rękami dzieci aniołków nadziei.
Szczególnie wzruszające okazały się wizyty w pokojach tych mieszkańców,których stan zdrowia nie pozwalał uczestniczyć w spotkaniu przy choince. To spotkanie było piękną lekcją dla dzieci, które uczą się dzielenia z osobami starszymi i samotnymi radością i nadzieją, a także dla dorosłych, którzy przypominają sobie o wartościach i gestach często zapomnianych w codziennej gonitwie. W duchu bożonarodzeniowej refleksji wszyscy życzmy sobie wrażliwości na to, co w życiu najpiękniejsze inajważniejsze…
W oparciu o tekst p.Marty Ludwiniak

>> galeria

13 grudnia 2009 | Finał III Konkursu Mazowiecko-Podlaskiej Szopki Węgrowskiej

W dniu 13.12.2009r. nastąpił finał III Konkursu Mazowiecko- Podlaskiej Szopki Węgrowskiej.
Od trzech lat organizatorem Konkursu jest Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Węgrowie, a pomysłodawcą Pani Danuta Grodzka- Wiceprezes tego Oddziału.
W konkursie wzięło udział dwoje mieszkańców naszego Domu: pan Bogdan Ryciuk już po raz kolejny i pani Grażyna Rogala po raz pierwszy.
Nagrodę Specjalną w kategorii Twórców dorosłych otrzymała Pni Elżbieta Batorowicz- Goga, węgrowianka, na stałe mieszkająca w Atenach (Grecja).W kategorii Młodych Twórców Nagrodę Specjalną zdobył  Paweł Tyrola, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie.  
Nasi Domowi Twórcy nagrodzeni zostali Dyplomami i obdarowani upominkami.
Wystawę Szopek Węgrowskich można oglądać w salach wystawowych Domu Gdańskiego w Węgrowie do końca stycznia 2010 roku. Można je również zobaczyć na stronach internetowych: www.wegrow.com.pl, a także 20grudnia b.r. na Mariackim Rynku w Węgrowie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, gdzie mieszkańcy miasta będą mogli oddać swój głosi wybrać najpiękniejszą szopkę.
Organizatorzy konkursu już dziś zachęcają do udziału w konkursie wprzyszłym roku.

>> galeria

27 listopada 2009 | Andrzejki

Dziś mieszkańcy Naszego Domu obchodzili tradycyjne „Andrzejki”.Mieszkańcy spotkali się w świetlicy na I piętrze, gdzie czekał na nich poczęstunek. W ten magiczny wieczór przypomniano zwyczaje i tradycje andrzejkowe. Pracownicy socjalni zamienili się w dobre wróżki przepowiadające przyszłość. Nie obyło się bez tradycyjnego lania wosku i horoskopu na nadchodzący 2010 rok.
Mieszkańcy zaproszeni zostali również do tańca, a później wszyscy zmęczeni tańcami uczestnicy wzięli udział w śpiewaniu.

>> galeria

26 listopada 2009 | "ŚWIAT MATKI TERESY"

Tego dnia o godz. 17.00 nasi mieszkańcy zobaczyli w Miejskiej Sali Koncertowej pokaz filmu Barbary Lorynowicz - "ŚWIAT MATKI TERESY". Jest to film z serii "Wielkie Osobowości Świata".
"Świat Matki Teresy" to dokument zawierający przesłanie, które chciała przekazać nam i całemu światu sama bohaterka.
Projekcja odbyła się w atmosferze zadumy i wewnętrznych przemyśleń. Po obejrzeniu tej wspaniałej produkcji widzowie mogli zadać osobiste pytania samemu reżyserowi filmu, gdyż Pani Barbara Lorynowicz uświetniła wieczór swoja osobą.
Nie ukrywała, iż Radzymin bardzo jej się podoba i stanie się dla niej ważnym miejscem gdzie będzie prezentowała swoje filmy.

Reżyseria - Barbara Lorynowicz
Kierownik artystyczny - Jerzy Hoffman
Zdjęcia Jan Paweł Pełech
Muzyka - Krzysztof Penderecki, Tomaso Albinoni (Adaggio)
Kierownik produkcji - Dariusz Bielawski

 

>> galeria

9 października 2009 | Mieszkańcy DPS w kinie

Na zaproszenie dyrektora ROKiS pana Mirosława Jusińskiego, chętnimieszkańcy naszego Domu mogli uczestniczyć w projekcji filmu „DzieciIreny Sendlerowej” wyświetlanego w Radzymińskim Ośrodku Kultury. Byłoto dla nich ogromne przeżycie, gdyż film jest autentyczną historiążycia Ireny Sendlerowej, która zachwyca, urzeka i budzi podziw.
Irena Sendlerowa, to kobieta, którą śmiało można określić mianemheroicznej bohaterki, która nie miała oporów, aby przeciwstawić sięNiemcom i ratować spod ich morderczych rąk żydowskie dzieci. To właśnieona chroniła i wywoziła z getta dzieci, których śmierć miała byćprzesądzona, ale dzięki jej charakterowi, uporowi i pasji – nie była.Uratowała ponad 2 tysiące maluchów, które miały zginąć w warszawskimgetcie w czasie II-wojny światowej. Film Johna Kenta Harrisona jesthistorią, która wzrusza, fascynuje, budzi podziw i szacunek do tych,którzy narażali własne życie dla ratowania cudzego. 
Ten film był pierwszym filmem w kinowym formacie jaki dotychczasobejrzeli nasi Mieszkańcy i mają nadzieję na więcej.

View the embedded image gallery online at:
http://dpsradzymin.pl/wydarzenia/2009#sigFreeIdb783443d40

5 października 2009 | Wystawa pracmieszkańca naszego Domu pana Zbigniewa Kujawskiego

Na początku października 2009r. w Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie powstała długo oczekiwana wystawa prac malarskich mieszkańca Domu pana Zbigniewa Kujawskiego. Obrazy powstały w pracowni terapii zajęciowej w czasie ostatnich 10 lat, są namalowane na płótnie farbami plakatowymi.W tematyce obrazów przeważają krajobrazy. Pan  Zbigniew Kujawski  brał kilkakrotnie udział w Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej organizowanym przez Centrum Kultury w Skierniewicach.Wśród mieszkańców i osób spoza Domu ma  licznych miłośników swojej twórczości.  Dyrekcja i pracownicy DPS są dumni z dotychczasowych osiągnięć pana Zbigniewa i życzą mu dalszych sukcesów w dziedzinie malarstwa oraz wystaw w wielu galeriach.

>> galeria

21 września 2009 | Spotkanie z bibliotekarzami

21 września o godz. 10.30 odbyło się pierwsze spotkanie z bibliotekarzami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin.Spotkanie to rozpoczęło współpracę z naszym Domem. Bibliotekarze będą odwiedzać Mieszkańców DPS dwa razy w tygodniu przynosząc nowe książki, czytając je mieszkańcom, a raz w miesiącu przedstawiać będą muzyczno-słowny recital. To pierwsze spotkanie uświetnił recital upamiętniający Powstanie Warszawskie. Nasi Mieszkańcy okazali się bardzo wrażliwymi słuchaczami i czekają na następne spotkania.

>> galeria

19 września 2009 | Koncert Kapeli Kresowej „Lwowska Fala”

W sobotni wieczór 19 września o godz. 19.00 piętnastu Mieszkańców naszego Domu już po raz kolejny miało możliwość pójścia do Miejskiej Sali Koncertowej.  Odbył się tam 1,5 godzinny koncert Kapeli Kresowej „Lwowska Fala”. Kapela powstała w roku 1999. W jej skład wchodzi trzech solistów i czterech muzyków. Kierownikiem zespołu jest osoba Edwarda Sosulskiego, postać  niezwykła, żywiołowa, przebojowa, z otwartą kresową duszą. Bo tak naprawdę, tylko ktoś taki jest w stanie pokonywać trudności, by realizować posłannictwo kresowego dziedzictwa. Takie cechy oraz muzyczny profesjonalizm charakteryzują także pozostałych członków zespołu.
Lwowska Fala grała i śpiewała lwowskie stare przeboje: "Tyle jest miast", "Każdy ma coś drogiego", "Zabawa we Lwowie", "Ciotka Bandziuchowa", "Hymn wesołej fali", "Tylko we Lwowie", "Nocny pociąg","Poleczki lwowskie" i inne. Dwójka  solistów  Alina Stepanyszyn i Edward Sosulski przy akompaniamencie muzyków Romana Dowhanyka, Jerzego Czułyndy, Andrzeja Lokockiego i Bogdana Lisa nie pozostawiła  złudzeń, że takiego zespołu tu jeszcze nie było.
Publiczność nagradzała  zespół gromkimi brawami i licznymi bisami.Nasi Mieszkańcy wraz z resztą widowni mogli uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu.
Pomimo późnej pory powrotu, wszyscy byli przejęci  i zadowoleni,że mogli uczestniczyć w tym niezwykłym koncercie.
Serdeczne podziękowania dla organizatorów: Dyrektora Ośrodka Kultury w Radzyminie pana Mirosława Jusińskiego  i  Dyrektor Miejskiej Sali Koncertowej pani Marzeny Małek, za zaproszenie na ten wspaniały koncert Mieszkańców Domu Pomocy w Radzyminie – Mieszkańcy DPS wraz z Dyrektorem Jolantą Chałupka.

>> galeria

Strona 1 z 2

Joomla templates by Joomlashine