Jubileusz 100-lecia urodzin p. Feliksy Podgórnej | 24.01.2013

 

phoca_thumb_m_Jubileusz-041Jest Taki Dom…

Każdy człowiek w chwili przyjścia na świat ma przypisane prawo do posiadania na Ziemi własnego miejsca, własnego skrawka ziemi, który może nazwać swoim domem.

W Radzyminie jest taki Dom, gdzie zwykli ludzie odnajdują zwykłe szczęście, spokój i radość.

Do Domu Pomocy Społecznej 14 lat temu przybyła pani Feliksa Podgórna. Od tego dnia stanowi wraz z pozostałymi mieszkańcami i pracownikami Domu jedną wielką rodzinę. W radzymińskim Domu jest tak zwyczajnie po ludzku dobrze i chyba dowodem na to jest fakt, że właśnie 25 stycznia 2013 roku pani Feliksa podgórna ukończyła 100 lat życia.

Dla pani dyrektor Domu Jolanty Chałupki, każdy mieszkaniec jest tak samo ważny i drogi.

Uroczystość 100-lecia przygotowano z ogromnym pietyzmem i zaangażowaniem całego personelu.

Tego dnia pani Feliksa prezentowała się niezwykle pięknie i uroczyście. Niezwykle skromna, a zarazem elegancka, w kremowym kapelusiku. Ciepłym uśmiechem na twarzy witała licznie przybyłych gości. W czasie uroczystości szeptała wielokrotnie: „O Boże, tyle gości”. Była bardzo wzruszona i wycierała delikatnie łezki.

Jeśli człowiek osiąga 100 lat życia, to śmiało można powiedzieć, że doznał niezwykłego błogosławieństwa Bożego, doznał łaski za wszystko co w swoim życiu zrobił dla innych.

Uroczystość 100-lecia pani Feliksy przebiegała w wyjątkowo serdecznej, rodzinnej atmosferze, w otoczeniu współmieszkańców, krewnych i licznie przybyłych gości.

Jubilatka świętowała już od rana biorąc udział w dziękczynnej Mszy Św. dziękując za dar długiego życia i prosząc o zdrowie i łaskę na dalsze lata. Mszę celebrował ksiądz proboszcz  Stanisław Kuć.

W dalszych uroczystościach bohaterkę tego dnia, zasypano życzeniami i morzem kwiatów.

Lawinę życzeń rozpoczęła pani dyrektor Jolanta Chałupka życząc Jubilatce: „Niech Pani Anioł Stróż nie stoi przy Pani jak malowana lala… jak to napisał ks. Jan Twardowski, lecz nadal niech działa na Pani rzecz.”

Pani Feliksa otrzymała wiele listów gratulacyjnych i życzeń.

W imieniu Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, życzenia zdrowia i pogody ducha na dalsze lata, przekazała Jubilatce pani Wiesława Kacperek Biegańska – Wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W imieniu Starosty Wołomińskiego Piotra Uścińskiego gratulacje z okazji 100-lecia urodzin przekazała pani Agata Żędzian Wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Niezwykle dumny był Burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski posiadając w swoim mieście kolejną stulatkę. Życzył Jej dalszego zdrowia i stwierdził, że należy Ona do grona wybrańców Boga.

Najbardziej wyczekiwane życzenia przekazała pani Beata Truchel w imieniu Prezesa ZUS, z wiadomością o przyznaniu świadczenia honorowego.

Bardzo czułe i serdeczne życzenia otrzymała Jubilatka od Towarzystwa Przyjaciół Radzymina. Pani Hanna Grzegorek i Prezes Jan Wnuk życzyli, aby jej Anioł Stróż nigdy nie odwrócił się do Niej plecami, ofiarowując Jej jednocześnie piękny wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i kwiaty.

Tego dnia wyjątkową niespodziankę sprawili pani Feliksie mieszkańcy rodzinnych Chajęt. Przybyli z kwiatami, prezentem i życzeniami, które złożył pan Leonard Bereda.

Atrakcją spotkania był uroczy recital pani Joanny Sasin, która wykonała piosenki z repertuaru Anny Jantar, wywołując dodatkową falę wzruszeń bohaterki dnia.

Dopełnieniem uroczystości jubileuszowej był ogromny tort z  fontanną fajerwerków  i trzema cyframi 100-lat, które Jubilatka sama osobiście zdmuchnęła.

Wraz z Jubilatką całą uroczystość przeżyła również wzruszona pani dyrektor Jolanta Chałupka. Dla niej to jest osoba bardzo bliska, to jest część jej  rodziny z którą styka się każdego dnia. W przygotowanie uroczystości włożyła mnóstwo  serca i szczerze powiedziała do Pani Feliksy: ”Jeżeli życie człowieka trwa jak dzień od wschodu do zachodu słońca, to niech ten  zachód będzie dla Pani jeszcze bardzo, bardzo daleki.”

Zaśpiewanie chóralne „200 lat” uwieńczyło tę wzruszającą i niecodzienną uroczystość. Pani Dyrektor ma szczególny powód do dumy. W ciągu ostatniego półrocza to już druga mieszkanka świętuje 100-u lecie. Atmosfera Domu jaką stwarzają  tu pracujący ludzie sprzyja dożywaniu 100-u lat.

Tekst: Hanna Grzegorek

Galeria

 
Joomla templates by Joomlashine