2014

„Kim On jest ?” – program słowno-muzyczny zwiastujący Boże Narodzenie w Betlejem i naszych sercach

19 grudnia 2014

Boże Narodzenie w polskiej tradycji jest czasem szczególnym i jedynym w swoim rodzaju. Te najpiękniejsze Święta kojarzą się nam z pachnącą choinką, ciepłem rodzinnego domu, pięknymi kolędami i pasterką o północy. To czas radosny w oczekiwaniu na nadejście Bożej Dzieciny zwiastującej radość, szczęście, wiarę i miłość.

Jak co roku Dyrektor i Pracownicy naszego Domu spotkali się na spotkaniu przedświątecznym składając sobie wzajemnie życzenia, dzieląc się opłatkiem .

W tym roku to spotkanie było jednak szczególne i wyjątkowe za sprawą naszych koleżanek: Kasi Niegowskiej i Joanny Jędraszyk , które wystąpiły dwukrotnie  w tym dniu z programem słowno – muzycznym pt. „Kim On jest ?” - zapowiadającym Boże Narodzenie. Zarówno pracownicy jak i kilka godzin później mieszkańcy słuchali najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek w aranżacji zespołu muzycznego „Eviva Larte” w wykonaniu naszych koleżanek. Uczestniczyliśmy w rozważaniach nad Cudem Narodzenia. Przed oczami każdego z nas pojawiały się  rodzinne święta. Te radosne, ale czasem może i te mniej wesołe. Każdy doświadczał osobistych emocji i przeżyć duchowych.  

Przytaczając słowa naszych koleżanek pamiętajmy, że niezwykłość Bożego Narodzenia może sprawić w nas to, że będzie ono  trwać dłużej.

„Pamiętajmy:
-zawsze ilekroć uśmiechamy się do swojego brata i wyciągamy do niego ręce – jest Boże Narodzenie,
- zawsze kiedy milkniemy, aby wysłuchać – jest Boże Narodzenie,
- zawsze, kiedy rezygnujemy z zasad , które uciskają ludzi w ich samotności – jest Boże Narodzenie,
- zawsze, kiedy dajemy odrobinę nadziei tym , którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa – jest Boże Narodzenie,
- zawsze, kiedy rozpoznajemy w pokorze, jak bardzo znikome są nasze możliwości i jak wielka jest nasza słabość – jest Boże Narodzenie,
- zawsze , ilekroć pozwolimy by Bóg pokochał innych przez nas samych
- zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.”

(J. Jędraszyk)

 

Dyrektor, pracownicy i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej serdecznie dziękują Katarzynie Niegowskiej i Joannie Jędraszyk za profesjonalizm i kunszt.

Jesteśmy z Was drogie panie dumni. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zaskoczycie nas swoim talentem i pomysłowością. Czekamy z niecierpliwością.

Galeria: 

„Radzymińskie spotkania z historią” – Towarzystwo Przyjaciół Radzymina w naszym Domu

12 grudnia 2014

„Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej
Nie jakieś tam coś, gdzieś,
gdzie nigdy ludzie nie bywali.”

C. K. Norwid

 

W piątkowe przedpołudnie gościliśmy w naszym Domu Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Radzymina – pana Jana Wnuka i członka zarządu tego stowarzyszenia – panią Annę Grzegorek.

Zaproszeni goście opowiadali o historii naszego miasta prezentując stare fotografie i krótkie filmiki.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze wśród opowieści i anegdot dotyczących Radzymina. Nasze miasto bowiem jest jednym z najstarszych na Mazowszu i liczy sobie 539 lat. Dawna dziedziczka Eleonora Czartoryska ufundowała tu murowany kościół zaprojektowany przez królewskiego architekta, a obok kościoła poleciła wybudować szkółkę elementarną i ochronkę dla wiejskich dzieci. To ona wybudowała okazały pałac, w którym gościła najznamienitszych gości epoki Oświecenia. Ciekawostką dla mieszkańców stał się fakt ,iż to za jej przyczyną król Stanisław Poniatowski zezwolił na cotygodniowe środowe targi, istniejące po dziś dzień, na które tak licznie uczęszczamy. Wiele emocji wzbudziło oglądanie zdjęć pierwszych oddziałów strażackich z początku XX wieku prezentujących się dumnie na defiladzie. Oglądających zaciekawił widok drewnianej strażnicy na miejscu której stoi dziś okazały murowany budynek i pierwszy wóz strażacki zaprzęgany w konie.

Osobnym rozdziałem licznych opowieści naszych gości była ukochana przez mieszkańców miasta radzymińska ciuchcia, która kursowała przez 67 lat. Była niezawodnym środkiem transportu łączącym okoliczne miasteczka z Warszawą. W latach okupacji przemycano w niej żywność,  broń, nielegalną prasę i dokumentację dla walczących w okolicy polskich organizacji zbrojnych. W ciuchci lat okupacji zjawiali się anonimowi  artyści śpiewając zakazane piosenki, takie jak : „Serce w plecaku” czy „Siekiera motyka”. W 1971 roku zespół Skaldowie nakręcił tu teledysk do piosenki „Na wszystkich dworcach świata”.

Naszych mieszkańców szczególnie zainteresowały osobiste wspomnienia pana Wnuka i pani Grzegorek dotyczące historii lat okupacji i czasów współczesnych.  Dzięki barwnej narracji mogliśmy przenieść się w czasie do lat minionych, może lepszych i ciekawszych, do lat młodości wielu z nas.

Dyrekcja Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie, pracownicy i mieszkańcy składają podziękowania panu Wnukowi i pani Grzegorek za ciekawą , multimedialną lekcję historii. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na następne spotkania z zaprzyjaźnionym z nami Towarzystwem Przyjaciół Radzymina.

Galeria: 

Jasełka w wykonaniu dzieci a ZSP nr 3 w Kobyłce i Świąteczna Choinka Nadziei

11 grudnia 2014

Czemu Ty Jezuniu leżysz w zimnym żłobie,
Na pewno Ci smutno, więc będę przy Tobie.
Zaśpiewam piosenkę, powiem wierszyk długi,
Jak sobie przypomnę powiem jeszcze drugi.

Jasełka to widowisko artystyczne o tematyce Bożego Narodzenia, którego ojcem uważa się Św. Franciszka z Asyżu. To historia narodzin Jezusa w Betlejem i spisku króla Heroda.

Taki program przygotowali uczniowie klas II b i II e, z zaprzyjaźnionego z naszym Domem od kilku lat Zespołu Szkół Publicznych Nr 3 im. Karola Wojtyły w Kobyłce. Mali aktorzy do swych ról zostali profesjonalnie przygotowani przez panie nauczycielki – Martę Ludwiniak i Katarzynę Chojnacką.

Nasi goście przywieźli ze sobą, jak co roku „choinkę nadziei”- zielone drzewko, które łączy pokolenia ludzi starszych, dzieci i młodzieży, a także uwrażliwia i uatrakcyjnia przeżywanie okresu świąt Bożego Narodzenia. Dzieci podczas śpiewania kolęd ubrały przywiezione drzewko we własnoręcznie przygotowane ozdoby i przekazały świąteczne życzenia wszystkim przybyłym na spotkanie mieszkańcom.

Walory artystyczne Jasełek przedstawione przez dzieci ze szkoły w Kobyłce zostały docenione gromkimi brawami Mieszkańców i pracowników naszego Domu. W podziękowaniu za zaangażowanie i perfekcyjność, dzieci otrzymały czekoladowe słodkości, z czego bardzo się ucieszyły.

Dyrekcja, mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej dziękują serdecznie paniom Marcie Ludwiniak i Katarzynie Chojnackiej za przygotowanie wzruszającego programu artystycznego z udziałem dzieci. Życząc dalszych sukcesów pedagogicznych, zapraszamy do nas ponownie.

Galeria: 

Andrzejkowe Wróżby

27 listopada 2014

Przez starego klucza uszko
Wosk lejemy cienką strużką.
Co nam żółty wosk wywróży
Gdy na cień spojrzymy dłużej?
Może będą to podróże?
Może życia liczne burze?
W żart obróćmy te obrazy,
Jeszcze wiele nam się zdarzy.

Tradycja wróżb andrzejkowych sięga prawdopodobnie czasów pogańskich, a pierwsze spisane wzmianki o wróżbach pochodzą z XVI wieku. Wróżby odbywały się w przeddzień św. Andrzeja. Pierwotnie święto obchodzone było przez panny chcące poznać swoją przyszłość i kandydata na męża.

Obecnie Andrzejki są kolejną okazją do organizowania spotkań towarzyskich już nie tylko dla panien szukających męża, ale także dla wszystkich chętnych do zabawy.

Mieszkańcy naszego Domu również chętnie uczestniczyli w spotkaniu andrzejkowym przepełnionym śmiechem i zabawą w przepowiadanie przyszłości.

Najważniejszym elementem tego dnia było oczywiście lanie wosku przez oczko klucza. Kształty wosku przypominające serce, wizerunki zwierząt i odległe kontynenty symbolizować miały wedle własnych interpretacji to o czy ktoś sobie marzył. Słuchając przysłów andrzejkowych prognozowano pogodę na najbliższych parę miesięcy. Przyszłość można było przepowiedzieć sobie również za pomocą symboliki liczbowej wykorzystywanej podczas gry w kości, w karty, wyjawiając swoją ulubioną liczbę lub wykorzystując mowę kwiatów. Towarzyskie spotkanie andrzejkowe przebiegło w miłej, radosnej atmosferze.

Zakończyło ono okres beztroskiej zabawy i wprowadziło nas w nowy okres liturgiczny - czas adwentu.

Czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa narodzonego w Betlejem.

Galeria: 

Koncert zespołu ukraińskiego „Chodaczki” z Tarnopola.

25 listopada 2014

„Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Uspokaja tumult i wzburzenie myśli, uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów”.

Święty Bazyli Wielki

Dzięki uprzejmości Dyrektora ROKiS w Radzyminie pana Mirosława Jusińskiego, Mieszkańcy naszego Domu mieli możliwość gościć w swoich progach zespół folklorystyczny  „Chodaczki” z Tarnopola na Ukrainie.

Piętnastoosobowa grupa artystów  w różnym wieku, ubrana w tradycyjne, kolorowe stroje ukraińskie zaprezentowała nam piosenki ludowe swojego kraju. Utworom tym towarzyszył ciekawy układ choreograficzny dzieci, obrazujący codzienne prace i obyczaje ludności tamtego regionu Europy. Występy uświetniła wirtuozerska gra na akordeonie i flecie poprzecznym. Uczestnicy koncertu słuchali pięknych, melodyjnych piosenek, czasem rzewnych, a czasem wesołych.

Występ zespołu „Chodaczki” wprawił naszych Mieszkańców w dobry nastrój zabawy, wywołał uśmiech na twarzach i sprawił, że pochmurne, listopadowe popołudnie stało się okazją do atrakcyjnie spędzonego czasu we wspólnym gronie. Całemu zespołowi życzymy wielu sukcesów zawodowych i zapraszamy do nas ponownie.

Galeria: 

Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada 2014

21 listopada to dzień szczególny dla wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. 

Nie tylko od pracowników socjalnych, ale także od wszystkich pracowników Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie wymaga się umiejętności zdystansowania się do problemów mieszkańców i codziennych sytuacji, z jakimi się stykają. Wrażliwość, empatia, umiejętność poszanowania godności człowieka to tylko niektóre z cech dobrego pracownika pomocy społecznej. Umiejętne ich wykorzystanie w codziennej rzeczywistości  ukształtowanej przez cierpienie i bezradność, jest największym darem, jaki posiada każdy pracownik naszego Domu.

Dzisiejsze Święto  to  uhonorowanie pracy wszystkich pracowników Domu, to podziękowanie za to, że swoją drogę zawodową dedykują służbie drugiemu człowiekowi.

Ich praca to profesjonalne działania wymagająca wiedzy i umiejętności, a także odpowiedzialności, wrażliwości i zrozumienia dla ludzkich słabości. Każdy dzień to pochylanie się pracownika nad ludzkimi dramatami udzielanie Mieszkańcom wsparcia w codziennym życiu, naznaczonym przez niepełnosprawność, chorobę i bezradność.

Praca  socjalna, opiekuńcza i wspomagająca to szlachetna misja, która prowadzi do poprawy jakości życia naszych Mieszkańców dając im poczucie bezpieczeństwa.

Dzisiejszy dzień jest więc doskonałą okazją do wręczenia nagród pracownikom za trudną pracę jaką wykonują na rzecz Mieszkańców tego Domu.

 

Wszystkim pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, sukcesów zawodowych, satysfakcji z codziennych kontaktów z ludźmi którym pomagacie,  odkrywania nowych sposobów na uniknięcie stresu oraz wypalenia zawodowego oraz znalezienie czasu dla siebie, swoich pasji i swojej rodziny. 
Życzę także aby Wasz trud i wysiłek był nagradzany szacunkiem i wdzięcznością osób, które wspieracie każdego dnia.                                                          

DYREKTOR

Jolanta Chałupka

Galeria: 

„Bogowie” film Łukasza Palkowskiego

10 listopada 2014

W poniedziałkowy poranek czwórka laureatów II edycji konkursu „Ziemniaki–cudaki” na zaproszenie pani dyrektor DPS pojechała do Multikina Silver Screen na Targówku na film „Bogowie”. Wyjazd do Multikina był nagrodą za zajęcie w konkursie miejsc 1,2,3.

„Bogowie” to prawdziwa historia profesora Zbigniewa Religi - wizjonera, buntownika i lekarza, który przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. W roli głównej wystąpił rewelacyjny Tomasz Kot. Nasi Mieszkańcy obejrzeli film w wielkim skupieniu i wrócili do Domu pełni refleksji.

„Dziś idę walczyć mamo” - epitafium dla bohaterów Powstania Warszawskiego

6 listopada 2014

W  70. rocznicę uroczystości związanych z Powstaniem Warszawskim, Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej otrzymali zaproszenie do Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie na spektakl upamiętniających to tragiczne w historii wydarzenie.

Tak więc 6. listopada w czwartek w Sali Koncertowej Mieszkańcy Domu mieli możliwość obejrzenia spektaklu ,,Dziś idę walczyć mamo'' poświęcony pamięci dzieci, które zostały pod gruzami walczącej Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego.
Było to wspaniałe widowisko sceniczne - 60-cio osobowy chór cudnie brzmiących młodych głosów, pięknie prezentujących się w jednakowych strojach. Powstańczy repertuar wzbogacony piosenkami ,,Pałacyk Michla”, a zwłaszcza ,,Sanitariuszka Małgorzatka'' zachwycił publiczność i naszych Mieszkańców.
Rzadko słyszymy tak wspaniałą recytację i widzimy tak perfekcyjnie przygotowanych recytatorów. Wczuwając się w role wywołali autentyczność tamtych przeżyć.

Całe widowisko rozegrało się w scenerii ruin zburzonego miasta, nad którym górował Pomnik Małego Powstańca. To jeden z uczniów w charakterze posągu stał ponad godzinę nieruchomo – trwał , jak na barykadzie.
Był to naprawdę wspaniały spektakl. Takie programy Mieszkańcy Domu oglądają ze wzruszeniem i łzą w oku.

Galeria: 

Zabawa muzyczno-taneczna

21 października 2014

Mieszkańcy uczestniczyli w spotkaniu muzyczno-tanecznym zorganizowanym na terenie naszego Domu. Spotkanie uświetnili zaproszeni goście Joanna Stawikowska i Michał Kamiński - pracownicy Sali Koncertowej w Radzyminie. Nasi Mieszkańcy wspólnie z gośćmi śpiewali znane piosenki z repertuaru Anny Jantar, Czerwonych Gitar, Czesława Niemena.

Dziękujemy Joannie Stawikowskiej i Michałowi Kamińskiemu za wspaniałą wspólną zabawę.

Galeria: 

„Perły Kabaretu Mariana Hemara” – kabaret muzyczno-rewiowy w warszawskim Teatrze Rampa

16 października 2014

„Ja sam nie wiem, czy ja liryk,
Czy piosenkarz, czy satyryk,
Czy poeta, czy kupleciarz,
Tyle wiem, żem kabareciarz”.

M. Hemar  

Ukoronowaniem letniego konkursu plastycznego dla mieszkańców naszego Domu był dla jego laureatów wyjazd do warszawskiego Teatru Rampa na spektakl pt. „Perły Kabaretu Mariana Hemara”. W trakcie półtoragodzinnego spektaklu grupa naszych mieszkańców wraz z opiekunami miała okazję zapoznać się z niewielkim tylko ale jakże ciekawym fragmentem twórczości poety dwudziestolecia międzywojennego – Mariana Hemara.

To barwna i niezwykła postać. Hemar był satyrykiem, dramaturgiem i komediopisarzem. Tłumaczył poezje, pisał teksty piosenek. Całe życie związany uczuciowo z  przedwojennym Lwowem i Warszawą. Był żołnierzem walczącym na zachodzie toteż po wojnie pozostał na emigracji. Osiedlił się w Londynie. Współpracował z polską sekcją Radia Wolna Europa prezentując swą twórczość a tym samym wyśmiewając peerelowską cenzurę.

Spektakl teatralny dostarczył widzom niesamowitą moc wrażeń. Autorem scenariusza, reżyserem i jednym z aktorów jest Janusz Szydłowski osobiście znający niegdyś autora tekstów literackich prezentowanych w ten wieczór na deskach teatru. To on przybliżył widzom barwną postać Mariana Hemara. Wraz z piątką pozostałych aktorów ubranych stosownie do epoki i charakteru utworu prezentowali wiersze, piosenki i skecze muzyczne znakomicie oddając barwny klimat minionych bezpowrotnie lat. Widzowie przenieśli się w czasy gdy na co dzień obowiązywała elegancja, etykieta i szyk. Prezentowane utwory poruszyły widzów do głębi. Teksty żartobliwe i zabawne to znów w nastroju refleksyjnym i sentymentalnym. Rozbawił nas skecz „Polka” i piosenka „Przyjaciółka” wyśmiewające dawne konwenanse, zasady dobrego wychowania i  savoir vivre. W sentymentalny nastrój wprawiły piosenki „Pojadę na spacer w Aleje” czy „Byle do wiosny”.

„Perły Mariana Hemara” poruszyły, rozśmieszyły i pozostawiły niedosyt....

A może by tak jeszcze raz?

Dziękujemy pani dyrektor Jolancie Chałupce za zorganizowanie tak atrakcyjnych nagród w letnim konkursie dla mieszkańców naszego Domu, a tym samym przeżycie przez wszystkich obecnych na czwartkowym spektaklu wielu chwil radości i wspólnej zabawy.

Tekst: A. Przybysz

View the embedded image gallery online at:
http://dpsradzymin.pl/wydarzenia/2014#sigFreeIded5202ad05

Galeria: 

  

„Poznajemy nasze miasto” - wycieczka na kirkut

13 października 2014

Wypełniamy sobie pustkę dnia wspomnieniami,
Tymi dobrymi i tymi gorszymi chwilami.
Nostalgia ta pewnie czegoś nas uczy,
Uświadamia jak człowiek w przeszłości kluczy.

Poniedziałkowa wycieczka mieszkańców Domu Pomocy Społecznej na radzymiński kirkut była kolejnym elementem cyklu spotkań z historią miasta. Spacerując wśród ozłoconych jesienią rozpostartych konarów drzew zastanawialiśmy się nad dziejami żydowskiego cmentarza, którego smutna historia związana jest nierozerwalnie z burzliwymi losami naszego kraju. W nostalgiczny nastrój wprawiła nas panująca na cmentarzu cisza i zapach suszących się w słońcu kolorowych liści klonów i żołędzi.

W drodze powrotnej do Domu odwiedziliśmy pobliski sklep ogrodniczy, który zachwycił wszystkich swoją jesienną florą. Na słońcu pięknie prezentowały się lekko powiewające trawy miskantu japońskiego. Dojrzałą barwę prezentowały wrzosy i chryzantemy, a pomarańczowe dynie zapraszały do sesji fotograficznej. W niewielkim oczku wodnym pływały okazałe „złote rybki”, które na dłuższą chwilę przyciągnęły uwagę mieszkańców.

W drodze powrotnej odpoczywaliśmy w parku księżnej Eleonory Czartoryskiej na pięknych ławeczkach i upajaliśmy się zapachami jesieni. A ona zachwyca nas w tym roku swoimi zapachami i bogatą paletą barw. Rozpieszcza ciepłymi promieniami słońca, rozleniwia i nastraja lirycznie.

Tekst: A. Przybysz

Galeria: 

W poszukiwaniu darów jesieni

9 października 2014

Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności...

Słoneczne, czwartkowe przedpołudnie stało się doskonałą okazją do spaceru po najbliższej okolicy dla grupki  mieszkańców  naszego Domu pod czujnym okiem terapeutek. Wyruszyliśmy w poszukiwaniu traw i bylin z przeznaczeniem na jesienno-zimowe dekoracje.

Dzięki uprzejmości jednej z mieszkanek Radzymina, „dary jesieni” zbieraliśmy na terenie jej ogrodu. Nasi Mieszkańcy otrzymali od właścicielki ogrodu sadzonki przepięknych, ozdobnych traw, które wykopane zostały z wielkim trudem i determinacją przez naszego mieszkańca – pana Mariana. Jeszcze tego samego dnia zostały posadzone na terenie naszej placówki aby w przyszłym roku mogły ozdabiać i nasz ogród. Mieszkańcy ścinali trawy do wazonów, zbierali szyszki i odpoczywali na łonie natury delektując się ciepłymi, jesiennymi promieniami słonecznymi. Obserwowali leniwie wygrzewające się w słońcu kaczki i gęsi. Napawali się panującą tam błogą ciszą i widokiem pięknej przyrody zmieniającej swe barwy z zieleni w niezwykłe odcienie żółci i czerwieni. Właścicielka ogrodu podarowała nam również olbrzymi pęk kwiatów. Dziękujemy jej bardzo za okazałą życzliwość, poświęcony nam czas i serdeczność .

Do naszego Domu wracaliśmy w radosnych nastrojach. Uśmiechnięci, wypoczęci i z przeświadczeniem, że jeśli jesienna aura na to nam pozwoli, takie spacery jeszcze powtórzymy.

Tekst: A. Przybysz

Galeria: 

Święto Ziemniaka - II Edycja Konkursu "Ziemniaki Cudaki"

30 września – 1 października 2014

„Co można zrobić z ziemniaka? O, ho!
Mówiąc najprościej sto różnych różności.
Kartoflankę, przecierankę
do innych zup dodatki,
miskę kopytek,
patelnię frytek,
ziemniaczane płatki.

A my z ziemniaka zrobimy prosiaka
hipopotama, królika, krowę -
cztery zapałki się wtyka,
ogon i rogi z drucika,
uszy z liści jesiennych
ozdabiają głowę.
GOTOWE!”

H. Łochocka

Drugi rok z kolei nasi mieszkańcy celebrowali Święto Ziemniaka, którego jednym z elementów był udział w konkursie „Ziemniaki Cudaki”. Jego celem było stworzenie ozdób z ziemniaków przy użyciu dowolnych technik.

Dzięki pomysłowości uczestników zajęć powstały ciekawe i oryginalne prace. Pani Zosia zręcznie wystrugała z ziemniaczanej bulwy piękną „Złotą kaczkę”. „Słoń Trąbalski” pana Waldka podniósł trąbę do góry „na szczęście”. Powstał również „Krab” z ziemniaków i marchwi, pieski, stonoga, figurki o imionach męskich i żeńskich a nawet statki UFO. Zabawa była wspaniała, czas upłynął niepostrzeżenie, a prace zostały wyeksponowane na Sali wielofunkcyjnej aby inni mieszkańcy mogli obejrzeć te wspaniałe dzieła wykonane techniką hand–made.

Następnego dnia, nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie przez panią dyrektor Jolantę Chałupkę nagród i dyplomów uznania uczestnikom. W ramach wspólnych obchodów Święta Ziemniaka, mieszkańcy poznali ciekawą „Krótką bajkę o ziemniaku”, zapoznali się z historią ziemniaków na świecie oraz ich walorami odżywczymi mającymi decydujący wpływ na zdrowie człowieka.

Radość nagrodzonych laureatów i smaczny poczęstunek wprawił resztę mieszkańców w miły nastrój zabawy. Nie obyło się również bez tradycyjnego już wspólnego śpiewania i tańców.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom II edycji konkursu „Ziemniaki Cudaki” za stworzenie oryginalnej choć delikatnej jesiennej dekoracji w naszym Domu, która stała się doskonałą okazją do wspólnego świętowania i mile spędzonego czasu. Życzymy również laureatom wielu inspiracji podczas kolejnych zajęć i konkursów, a pozostałych mieszkańców zapraszamy do wspólnej zabawy.

Tekst: A. Przybysz

Galeria: 

Koncert „Melodie Cygańskie”

25 września 2014

Liczna grupa Mieszkańców naszego Domu z dużym entuzjazmem udała się w dniu 25 września o  godz. 18.30 do Sali Koncertowej w Radzyminie na koncert „Melodie Cygańskie” w wykonaniu sióstr bliźniaczek Czesławy i Zofii Rajfer. Repertuar sióstr jest bardzo bogaty o czym mogli przekonać się nasi Mieszkańcy oglądając piękny spektakl wokalno-taneczny.

Tekst: M. Modzelewska

Galeria: 

Pożegnanie lata w rytmie Italo Disco

17 września 2014

Do trawy na łąkach, w zaloty idzie wrzos,
a muchy po kątach coraz częściej śpią.
Z tych znaków wokoło wywróży każdy sam,
że wracać do domu czas - lato, żegnaj nam!
Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą,
czekamy wszyscy tu, pamiętaj, żeby wrócić znów.

Tegoroczne, odchodzące powoli lato nasi Mieszkańcy żegnali na pikniku w rytmie muzyki Italo Disco. Słoneczna aura i romantyczne piosenki włoskie wprawiły wszystkich w doskonały nastrój zabawy. Przygotowane zostały liczne atrakcje i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na pikniku zaprezentowane zostały prace plastyczne wykonane przez Mieszkańców w ramach wakacyjnego konkursu „Lato, lato czeka”. Na wystawie znalazły się obrazy malowane na płótnie i drewnie. Liczną grupę stanowiły prace o tematyce marynistycznej – obrazki, talerze, łódeczki z kory i kolorowanki z motywami letnimi. Rozstrzygnięcie wakacyjnego konkursu wzbudziło wiele emocji. Było niedowierzanie i zaskoczenie, radość i łzy wzruszenia z powodu nagród jakimi zostali obdarowani laureaci konkursu.

Podczas pikniku dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w „Zgadnij co jesz”, gdzie degustowano egzotyczne owocowe smakołyki oraz udział w konkursie „Jaka to melodia”. Były również wspólne tańce Mieszkańców z pracownikami naszego Domu. Pomiędzy atrakcyjnymi konkursami następował odpoczynek przy jedzeniu kiełbasek i kaszanki z grilla. Największą furorę zrobiły jednak ziemniaki z ogniska.

Lato już się kończy. Jeszcze otula nas swymi ostatnimi ciepłymi promykami, ale co raz krócej i jakby nieśmiało. Jak gdyby przepraszało, że zawraca nam głowę i nie daje nadejść pięknej „pani jesieni”. A my też będziemy czekać i na nią. Razem z nią przyjdą nowe zapachy, kolory i pomysły na atrakcyjne spędzanie czasu.

Galeria: 

Koncert zespołu „Zbrucz” z Ukrainy

13 września 2014

 „Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka.”

Dawid Crossby

Dzięki uprzejmości dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu w Radzyminie pana Mirosława Jusińskiego , w naszym Domu wystąpił znany od kilku lat w Polsce i za granicą Zespół Pieśni i Tańca „Zbrucz” z Ukrainy. Już na początku koncertu serca Mieszkańców Domu zachwyciło pięknewykonanie pieśni „Ave Maryja” i „Czarna Madonna”. Z nostalgią słuchaliśmy też Poloneza Ogińskiego.  Zespół „Zbrucz” zaprezentował nam ukraińskie pieśni patriotyczne, biesiadne i weselne. Oczarowały nas tańce gruzińskie, cygańskie i hiszpańskie przepełnione ekspresją tancerzy i barwnymi strojami  charakterystycznymi dla danego motywu tanecznego.

Koncert zespołu „Zbrucz” był ogromną radością dla Mieszkańców naszego Domu. Na twarzach pojawiały się kolejno łzy wzruszenia, nostalgia i uśmiech. Piękna muzyka i śpiew stały się prawdziwą ucztą duchową dla jej odbiorców.

Dyrektor, mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej dziękują zespołowi „Zbrucz” za piękny koncert, wspólnie spędzony czas i stworzenie okazji do przeżycia czegoś niezwykłego. Tancerzom i solistom  życzymy wielu sukcesów zawodowych i zapraszamy do nas ponownie.

Galeria: 

Poznajemy nasze miasto

8 września 2014

„His­to­ria jest jak dob­re sta­re ki­no. Przed twoimi ocza­mi prze­suwają się bo­hate­rowie: zwy­cięzcy i stra­ceńcy. A ty nie mu­sisz bie­dzić się nad sce­nariu­szem, bo jest już gotowy.” 

Quentin Tarantino

„Poznajemy nasze miasto” to cykl tematycznych wycieczek po pięknym i bogatym w ciekawą historię Radzyminie, które przed mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej odkrywa swe tajemnice. Miasto posiada wiele zakątków wartych odwiedzenia.

W ramach tego letniego projektu zwiedzamy pieszo nasz urokliwy Radzymin, podziwiając jego zabytki i walory przyrodnicze. Nasi mieszkańcy odwiedzili Kolegiatę Radzymińską, obejrzeli pomniki sławnych Polaków, poznali burzliwe dzieje miasta na przestrzeni wieków. Spacerowali po parku, gdzie piękne konary rozpościera Dąb Wolności zasadzony w 1918 roku po odzyskaniu niepodległości.

Kolejna wycieczka z tego cyklu poprowadziła mieszkańców na stadion sportowy RKS Mazur, jeden z najstarszych klubów sportowych w Polsce. Założony został bowiem w 1923 roku i jest tylko 7 lat młodszy od Warszawskiej Legii. Położony w niedalekiej odległości od naszego Domu, stał się ciekawym miejscem do spaceru i odpoczynku od codzienności. Piękna, słoneczna pogoda wprawiła wszystkich uczestników w błogi nastrój lenistwa. Mieszkańcy odpoczywali wśród rozłożystych drzew i delektowali się ostatnimi, letnimi promieniami słońca. Zebrali również liście i żołędzie do przyszłych, jesiennych dekoracji.

Galeria: 

Poznajemy uroki Mazowsza – wycieczka do Mostówki

16 lipca 2014

„W zaciszu polany upstrzonej plamami słońca,
przemijają smutki i zmartwienia”

 Ewa Woydyłło

W tym dniu mieszkańcy naszego Domu odwiedzili prywatną posiadłość Pani Teresy w niewielkiej miejscowości Mostówka. Pani Teresa od lat jest wielkim przyjacielem naszego Domu.

Radosne powitanie sprawiły psy właścicielki domagające się czułości i pieszczot. Kontakt z psami, ich głaskanie, dokarmianie i obserwowanie zachowań były dla uczestników wycieczki wspaniałą terapią.

Piękny, letni dzień stał się doskonałą okazją do spaceru po lesie. Świeże powietrze, zapach igliwia i koncert ptasich arii był okazją do  wykorzystania leczniczej energii drzew, mającą na celu polepszenie sprawności psychofizycznej oddziałując na mieszkańców pozaintelektualnie. Drzewa iglaste zapewniają dużą dawkę energii, a soki innych drzew posiadają mikroelementy i witaminy wzmacniające ludzkie organizmy. Mieszkańcy spacerowali po lesie, szukali grzybów, obserwowali pobliską łąkę i napawali się soczystością barw okolicy. Odpoczywając na łonie natury z dala od miejskiego hałasu integrowali się śpiewając swoje ulubione piosenki i zajadając pieczone nad ogniskiem kiełbaski.

Wycieczka do Mostówki wszystkim uczestnikom dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Każdy znalazł odpowiednią dla siebie formę relaksu. Nasi Mieszkańcy wracali w doskonałych nastrojach -  zadowoleni, uśmiechnięci, pełni pozytywnej energii . Mogli chociaż na chwilę zapomnieć o swoich problemach i cieszyć się chwilą.

Galeria: 

Wycieczka do warszawskiego ZOO

1 lipca 2014

W ZOO są słonie i tygrysy, a w klatce śpi lew zły.
Są hipopotamy jak beczki i zebry w paseczki.
Jest żyrafa wysoka, a w basenie pływa foka.
Zawinięty leży wąż długi i gadające, barwne papugi.

Warszawski ogród zoologiczny od 86 lat zachwyca odwiedzających swoim pięknem i ciekawą historią. Przekonali się o tym również nasi mieszkańcy, którzy w piękne przedpołudnie spacerowali po jego terenie oglądając wspaniałe okazy egzotycznych zwierząt. Ogród położony na kilku hektarach i jest prawdziwym domem dla wielu unikalnych już niestety gatunków zwierząt. Prezentowały one swoje wdzięki na wybiegach i w klatkach nie zwracając większej uwagi na odwiedzających.

Mieszkańcy naszego Domu mieli okazję do obserwacji codziennych zwyczajów drapieżników. Swoje ogromne, kilkumetrowe skrzydła prezentowały kondory i orły. Lwy wygrzewały się leniwie na skałach w słońcu. Pływający w fosie niedźwiedź polarny próbował zdobyć ku uciesze odwiedzających pożywienie zawieszone na ogrodzeniu, co chwila wyskakując z wody. Pantera śnieżna udowadniała, że jest miłym i nie groźnym kotkiem gotowym do głaskania, przysuwając się do siatki ogrodzenia. Zwierzęta roślinożerne zawzięcie skubały trawę. Leniwie po wybiegach spacerowały żubry, żyrafy, słonie, kucyki i osiołki. Jedynie zgrabne koniki Przewalskiego obwąchiwały swoimi chrapami oglądających je z zaciekawieniem przybyłych tłumnie wycieczkowiczów.

Zadbany, czysty ,ciągle unowocześniany ogród zoologiczny z dużą ilością zieleni i świecące słońce wprawiło naszych mieszkańców w błogi nastrój. Odpoczywali na parkowych ławeczkach obserwując toczące się tu życie zwierząt sprowadzanych z całego świata.

Galeria: 

W hołdzie Janowi Pawłowi II

26 czerwca 2014

„Ludzkość poniosła wielką stratę,
Ziemię opuścił Wielki On.
Chodź Wielki – był każdego Bratem,
teraz zajmuje niebiański tron.

To On odmienił świat zwaśniony,
poruszył serca i sumienia.
Cierpieniem swoim dał nam znak
pokory, miłości, wybaczenia...”

 „Pamiętamy” - Boże Nutki

W piękny słoneczny poranek nasz Dom odwiedziły dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Radzyminie. Przedstawili oni artystyczny program muzyczno- słowny poświęcony Janowi Pawłowi II. Piosenki z repertuaru znanego w kraju i za granicą zespołu „Boże Nutki” wycisnęły łzy spod powiek. Przypomniały nam jak ważną postacią stał się mały Lolek, jaką rolę odegrał w świecie, przywołały bardzo osobiste wspomnienia. To były wzruszające chwile.

Dzieci i młodzież korzystając ze sprzyjającej pogody, po zakończonym występie ochoczo przystąpiła do sesji zdjęciowej w plenerze.

Dziękujemy Siostrze Anastazji i pani Annie Rosłon za przygotowanie tak pięknego i poruszającego nasze serca programu artystycznego. Gratulujemy utalentowanej grupie artystów życząc sukcesów na miarę „Bożych Nutek” i serdecznie zapraszamy do nas po raz kolejny. 

Galeria

Piknik na powitanie lata

25 czerwca 2014

 „Zakwita w puszczach dziwny kwiat paproci,
   Na jedną chwilę w tajemniczym cieniu
  Cały świat blaskiem czarodziejskim złoci,
  Lecz można tylko dotknąć go w marzeniu...”

A. Asnyk

W tym dniu mieszkańcy naszego Domu świętowali nadejście lata podczas zorganizowanego pikniku. Przygotowano wiele atrakcji i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Mieszkańcy zapoznali się z dawnymi zwyczajami i wróżbami sięgającymi czasów pogańskich i wczesno chrześcijańskich. Na stawie puszczano świętojańskie wianki, wykonane kilka dni wcześniej na zajęciach w terapii zajęciowej. Były konkursy i kalambury o tematyce letniej, a także wspólne śpiewanie i tańce. Pracownicy przygotowali niespodziankę w formie skeczu pt.: „Przychodzi chłop do lekarza”. Wystąpili debiutanci naszej małej sceny: Dariusz Kryczko – jako lekarz i Piotr Grabowski – jako chłop.

Czas upłynął szybko. Miejmy nadzieję , że ciepłe lato pozwoli nam przeżyć w tym roku jeszcze wiele radosnych chwil spędzanych wspólnie w plenerze.

Galeria: 

Wizyta w Mini ZOO w Radzyminie

17 czerwca 2014

„Na tym świecie różnie bywa, zabawnie i dziwnie.
Raz jednostka jest szczęśliwa, to znów wręcz przeciwnie.
W dżungli życia, w życia buszu zawsze ci pomogą,
cztery łapy, para uszu, oczy, nos i ogon”.

L. J. KERN „Cztery łapy”

W słoneczny poranek liczna grupa mieszkańców naszego Domu odwiedziła okoliczne gospodarstwo. Dzięki uprzejmości właściciela pana Bogusława Gnatowskiego i zarządcy tej nieruchomości pana Zbigniewa Tomczyka ludzie starsi, chorzy i niepełnosprawni odpoczywali na łonie natury obserwując zachowania i zwyczaje mieszkających tam zwierząt.

Wiele pozytywnych emocji dostarczyło karmienie kucyków i osła przywiezionym w tym celu chlebem. Miłe futerka królików i kotów stały się okazją do bliższego z nimi kontaktu. Wszystkich rozczulił widok opiekuńczych kur, indyczek, pawi, danieli i owieczek dbających pieczołowicie o swe nowo narodzone potomstwo.

To był dzień pełen wrażeń. Mieszkańcy wracali z wycieczki w radosnych nastrojach. Byli zrelaksowani, czuli się sprawniejsi fizycznie i nastawieni optymistycznie do otaczającego świata. W tym tkwi właśnie sekret terapii z udziałem zwierząt. 

Dyrekcja i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie składają podziękowania panom: Bogusławowi Gnatowskiemu i Zbigniewowi Tomczykowi oraz pracownikom gospodarstwa - pani Gali i panu Igorowi za umożliwienie naszym mieszkańcom wspaniałego odpoczynku w pięknym gospodarstwie z mini ZOO i dostarczenie niezapomnianych chwil. 

Galeria: 

15 rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie

10 czerwca 2014

(…) ”Wśród wszystkich miejsc, które dane mi było nawiedzić w Polsce,
W czerwcu 1999 r., w szczególny sposób zapadł mi w serce Radzymin.
To miejsce, gdzie się rozegrała bitwa decydująca w wojnie z bolszewikami. (…)

Ciągle wracam na to miejsce. W tym roku się urodziłem.
Zawsze myślę co by było, gdyby nie było tego Radzymina,
Tego Cudu nad Wisłą”(…)

Jan Paweł II

10 czerwca br. Mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie, odwiedzili groby mieszkańców naszej placówki, pochowanych na radzymińskim cmentarzu. Mieli oni też okazję do wzięcia udziału w lekcji historii. Przewodnikiem była pani Anna Grzegorek – członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, autorka „Pieśni Przyjaciół Radzymina” i książki „Tu Radzymin mój”.

Uczestnicy spotkania zapoznani zostali z dziejami miasta i jego mieszkańców. Dowiedzieli się o roli Radzymina na przestrzeni wieków, walkach z bolszewikami w 1920 roku, historiach związanych z latami okupacji.

Żywe zainteresowanie wzbudziły relacje pani Anny dotyczące wizyty Ojca Świętego na radzymińskim Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku w dniu 13 czerwca 1999 roku. Z zapartym tchem wszyscy słuchali opowieści o przygotowaniach do wizyty Jana Pawła II , jak również uroczystej mszy świętej i emocjach towarzyszących temu wielkiemu wydarzeniu. Spotkanie z naocznym świadkiem tamtych chwil wywarło ogromne wrażenie i na pewno długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestniczących w tym niezwykłym spotkaniu.

Dziękujemy pani Annie Grzegorek za poświęcony czas naszym Mieszkańcom, osobom chorym i niepełnosprawnym i umożliwienie im uczestniczenia w tej niebywałej lekcji historii o naszym wspaniałym mieście.

Dyrektor, Mieszkańcy i Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie

Galeria: 

Wiosenne spotkanie przy grillu

4 czerwca 2014

"Z szybkim upływem czasu należy walczyć prędkim korzystaniem z niego i spiesznie czerpać niby z rwącego potoku, który nie będzie płynął wiecznie."

Seneka, "O krótkości życia”

5 czerwca b.r. mieszkańcy naszego Domu mile spędzali przedpołudnie podczas towarzyskiego spotkania przy grillu. Pomimo niepewnej wiosennej pogody, nastroje były wyśmienite. Wspólnym śpiewaniem znanych i lubianych piosenek biesiadnych udało się przegonić chmury. Nie zabrakło również chętnych do tańca. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie pogoda będzie nam sprzyjać i powitanie lata przebiegnie w równie znakomitej atmosferze.

Galeria:

Dzień Matki w DPS

26 maja 2014

„Choć posiwiały ciemne jej sploty,
Chociaż zmarszczkami twarz jej pokryta,
Chociaż wdzięk lekki straciły kroki,
Lecz w oczach tenże uśmiech zakwita...

I zawsze czujna, ciągle gotowa
Pomagać dzieciom swym do ostatka,
Miłość swą w czyny zdobi, nie w słowa -
- To ma jedyna, najdroższa matka! ….”

''To matka?” - Karol Wojtyła

26 maja w Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie pracownicy wraz z mieszkańcami obchodzili Święto Dnia Matki. Przez wzgląd na sprzyjającą pogodę, uroczystość odbyła się w plenerze.

Spotkanie rozpoczęły życzenia i podziękowania dla wszystkich Mam mieszkających w naszym Domu - za ich ogromną miłość i wysiłek włożony w wychowanie dzieci. Mieszkańcom została przybliżona historia dotycząca wprowadzenia tego święta w Polsce i ponad 70 krajach na świecie.

Atmosfera była radosna, prawdziwie świąteczna. Paniom dopisywał humor. Czas mile upłynął przy słodkim poczęstunku wśród śpiewów, tańców i rozmów towarzyskich.

Galeria:


Święto Konstytucji 3 Maja. Spotkanie z dziećmi z SP nr 2 w Radzyminie.

15 maja 2014

Mieszkańcy naszego Domu gościli dzieci z klas 3a i 3c ze Szkoły Podstawowej Nr 2, z Zespołu Szkół im. ks. Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie, które  zaprezentowały piękny patriotyczny program artystyczny poświęcony wydarzeniom związanym z Świętem Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wykazali ogromne zaangażowanie i pokazali jak ważna jest Ojczyzna, patriotyzm i szacunek dla symboli narodowych. Nasi mieszkańcy mieli wspaniałą okazję uczestniczyć w tej pięknej lekcji patriotyzmu, którą zapamiętają na długi czas.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i opiekunom za wspaniałe spotkanie.

Galeria:

Wiosenne spotkanie z dziećmi ze Szkoły w Zagościńcu

13 maja 2014

13 maja 2014 r. nasz Dom odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zagościńcu, klasa 0a i 1a. Przedstawiły naszym Mieszkańcom program artystyczny opowiadający o pięknej porze roku jaką jest wiosna. Na koniec występu obdarowały mieszkańców medalionami w kształcie serc przekazując tym symbolem swoją życzliwość i ciepło . Dziękujemy miłym gościom za piękny występ i umilenie wtorkowego przedpołudnia.

Galeria:


Spektakl muzyczny "Bez Mężczyzn"

25 kwietnia 2014

Chętni mieszkańcy Domu mieli możliwość obejrzenia w Miejskiej Sali Koncertowej Teatr Forte, który przedstawił kabaretowy spektakl muzyczny o artystce początku XX wieku – Andy Kitschman – „Bez mężczyzn”. 

Koncert zespołu rockowo–bluesowego „Pół na Pół”

29 marca 2014

Grupa mieszkańców naszego Domu wybrała się w sobotni wieczór na koncert zespołu rockowo-bluesowego "Pół na Pół”, który wystąpił w Sali Koncertowej w Radzyminie. Zespół zagrał rockowo-bluesowe utwory znanych muzyków oraz zespołów. Koncert podobał się pomimo głośnego młodzieżowego brzmienia. 

Galeria:

Wycieczka nad Zalew Zegrzyński do Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnego „PROMENADA” w Białobrzegach

27 marca 2014

W czwartkowe przedpołudnie Mieszkańcy naszego Domu spędzili aktywnie czas na wycieczce przyrodniczo-krajoznawczej nad Zalewem Zegrzyńskim. W przepięknie usytuowanym nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego Ośrodku rekreacyjnym, mieszkańcy mogli pospacerować alejkami biegnącymi przez pięknie utrzymane tereny zielone. Z pomostu podziwiali widoki na jezioro i okolicę, a następnie zatrzymali się w znajdującym się na polanie piknikowej Country Saloonie. Miejsce to pozwoliło przenieść się w czasie i przestrzeni na dziki zachód, do epoki zuchwałych koniokradów i odważnych szeryfów. Na tarasie Country Saloonu nasi mieszkańcy pokrzepili się frytkami i gorącą herbatą.
Wszyscy we wspaniałych humorach powrócili na obiad do Domu z nadzieją na następne zwiedzanie pięknych okolic Radzymina. 

Galeria:

Topienie Marzanny

25 marca 2014

Marzanna to słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć. To również nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Święta Jarego (Jarosława), aby przywołać wiosnę.
We wtorkowe przedpołudnie Mieszkańcy spalili, a następnie topili Marzannę, którą sami wykonali. Przy tej okazji recytowali wiersz i śpiewali piosenkę o pożegnaniu zimy, a także powitali wiosnę.
Pogoda tego dnia pozwoliła jedynie na krótkie spędzenie czasu na świeżym powietrzu, tak więc wszyscy uczestnicy zabawy zakończyli świętowanie w Sali Wielofunkcyjnej gdzie mogli się rozgrzać popijając gorącą herbatę.

Galeria:

Dzień Kobiet

11 marca 2014

8 marca pracownicy zespołu terapeutycznego zorganizowali spotkanie dla naszych Mieszkańców. Pomimo iż dzień ten kojarzy się ze świętem kobiet, nie zapomniano o mężczyznach oraz solenizantach marcowych, którzy chętnie uczestniczyli w spotkaniu. W miłej atmosferze przy licznych zabawach i konkursach, wszystkim szybko upłynęło to wtorkowe przedpołudnie.

Galeria:


Zabawa karnawałowa

26 lutego 2014

Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W środę 26 lutego 2014r. w naszym Domu odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli nasi Mieszkańcy. Na ten dzień sala wielofunkcyjna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną kompozycjami kwiatowymi wykonanymi przez  mieszkankę naszego Domu panią Grażynę Rogalę.
Mieszkańcy przybyli w pięknych i pomysłowych maskach, kapeluszach oraz w innych ozdobach karnawałowych. Na stołach pojawiły się pączki i faworki. Wspaniałej i porywającej do tańca muzyce nie mogły się oprzeć nawet osoby niepełnosprawne ruchowo. Zabawa taneczna przeplatana była licznymi konkursami oraz  wspólnym śpiewem. Wszyscy bawili się doskonale.
Zabawa karnawałowa była udana. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

Galeria:

Spotkanie muzyczno–taneczne

20 lutego 2014

W czwartkowe przedpołudnie odbyło się spotkanie muzyczno–taneczne, zorganizowane dla Mieszkańców naszego Domu. Spotkanie uświetnili wspaniałą muzyką i śpiewem zaproszeni goście: Magdalena Sasin, Patrycja Jóźwiak, Michał Kamiński oraz Adrian Pietrzak. Nasi Mieszkańcy wspaniale się bawili tańcząc i śpiewając piosenki razem z gośćmi. Dziękujemy serdecznie panu Michałowi oraz wszystkim pracownikom Sali Koncertowej w Radzyminie za wspaniałą wspólną zabawę i wnoszenie radości w życie naszych Mieszkańców.

Galeria:

XXII Światowy Dzień Chorego. Odwiedziny Dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Radzyminie

15 lutego 2014

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w 1992 r. Papież wyznaczył na obchody tego Dnia, dzień objawienia Matki Bożej w Lourdes, który przypada 11 lutego. Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu tych, którzy fizycznie i duchowo nie mogą w pełni korzystać z uroków życia oraz oczekują naszej pomocy i wsparcia.
W 2014 r. obchody Światowego Dnia Chorych odbywają się już po raz dwudziesty drugi. Temat Dnia został zaczerpnięty z listu św. Jana Apostoła: "My także winniśmy oddać życie za braci" (1 J 3, 16).
W sobotę 15 lutego Mieszkańców naszego Domu odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 pod opieką s. Pauliny. Dzieci przyniosły ze sobą zrobione własnoręcznie kolorowe upominki. Podarki miały na celu wnieść radość w codzienne życie naszych schorowanych Mieszkańców.
Dziękujemy.

Galeria:

Program artystyczny uczniów Zespołu Szkół w Słupnie z okazji Dnia Babci i Dziadka

12 lutego 2014

W środowe przedpołudnie uczniowie Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Słupnie, odwiedzili mieszkańców naszego Domu uświetniając pięknym programem artystycznym Święto Babci i Dziadka. Kontakt dzieci z naszymi mieszkańcami jest wspaniały i godny wielkiego uznania. W imieniu mieszkańców serdecznie dziękujemy za to, że nasi Mieszkańcy ludzie schorowani i w podeszłym wieku mogą dzięki tak niezwykłym dzieciom ze SP w Słupnie, przeżywać niezapomniane chwile radości i serdeczności. 

Galeria:

Karaoke z degustacją herbat

21 stycznia 2014

We wtorkowe przedpołudnie na sali wielofunkcyjnej odbyło się spotkanie integracyjne naszych Mieszkańców, którzy spotkali się na wspólnej zabawie muzycznej karaoke. Wielu z Mieszkańców miało niepowtarzalną możliwość pochwalenia się swoim głosem, a zarazem wielką odwagą występując przed wymagającą publicznością jaką byli współmieszkańcy. W czasie zabawy panie terapeutki organizowały degustację różnego rodzaju herbat owocowych, czarnych, zielonych itp.  Mieszkańcy z radością wzięli udział  we wspólnej zabawie i chociaż na chwilę zapomnieli o swoich dolegliwościach.  Chcielibyśmy aby zapał Mieszkańców i wiara we własne talenty trwały nadal, a takie spotkania żeby odbywały się w naszym Domu cykliczne.

Galeria:

Koncert Ukraińskiego Zespołu „Beregynia”

18 stycznia 2014

W sobotnie popołudnie nasi mieszkańcy - stali bywalcy  Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie, wybrali się tym razem na  koncert ukraińskiego zespołu "Beregynia". Artyści przyjechali z ukraińskiego miasta Chersoń nad Dnieprem. Zespól śpiewał  a cappella ukraińskie utwory porywając widownię do wspólnej zabawy.

Galeria:

Inscenizacja „ Zemsty” A. Fredry w wykonaniu młodzieży z ZS im. Ks. E. Czartoryskiej w Radzyminie

17 stycznia 2014

W piątek nasi seniorzy - stali bywalcy  Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie, wybrali się tam na inscenizację  „ Zemsty ” A. Fredry,  w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Ks. E. Czartoryskiej . Uczniowie przygotowali inscenizację opartą na motywach zaczerpniętych z utworu  Aleksandra Fredry, jednak wzbogaconą o współczesny język dialogów oraz oprawę muzyczną . Uczniowie doskonale przygotowali się do realizacji swojego projektu, na co dowodem były owacje publiczności.

Galeria:

Jasełka 2014 w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Słupnie

14 stycznia 2014

We wtorkowe przedpołudnie  uczniowie z Zespołu Szkół w Słupnie po raz kolejny odwiedzili mieszkańców naszego Domu. Zaprezentowali wspaniałą inscenizację  opowiadającą o problemach dzisiejszego społeczeństwa, rodziny, a zarazem pokazali  radości jaką niesie ze sobą ten niezwykły czas  Bożego Narodzenia. Uczniowie  z tej wyjątkowej szkoły mają wspaniały kontakt z naszymi Mieszkańcami. Ich występy są zawsze perfekcyjnie  przygotowane przez niezwykłych nauczycieli  tej szkoły. Dziękujemy  dyrektor Zespołu Szkół w Słupnie  pani Elżbiecie Bielec, że  od lat umożliwia kontakt swoich uczniów z naszymi podopiecznymi. Dziękujemy za profesjonalizm. Obecność uczniów z Zespołu Szkół w Słupnie w naszym Domu sprawia, że są to zawsze na długo niezapomniane wzruszenia.

Dziękujemy raz jeszcze i zapraszamy do nas ponownie.

Galeria:

Joomla templates by Joomlashine