Pożegnanie zimy

25 marca 2015

Ruszamy gromadą, wesołym pochodem.
Niesiemy Marzannę nad błękitną wodę.
Radują się drzewa, weselą się domy,
niesiemy Marzannę chochoła ze słomy.

W. Chotomska

 

Średniowieczny polski kronikarz Jan Długosz opisał w swych księgach starosłowiański zwyczaj dotyczący pożegnania zimy i powitania budzącej się do życia wiosny. Symbolem zimy i śmierci była słomiana kukła Marzanny, którą palono lub topiono w okolicznych wodach w dniu Świętego Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten przetrwał do dzisiejszych czasów. Dzień 21 marca rozpoczynający kalendarzową wiosnę jest okazją do wspólnej, radosnej zabawy.

Mieszkańcy naszego Domu w pracowni terapii zajęciowej pieczołowicie przygotowali kukłę Marzanny. Tradycyjnie została wypełniona słomą i sianem i ubrana gustownie wg obecnie obowiązującej mody.

Wszystko po to, aby pożegnać ją bez żalu i cieszyć się kolejnymi, cieplejszymi porami roku.

Przygotowana mini inscenizacja i znakomita aura sprawiła wszystkim przybyłym na to widowisko wiele radości. Każdy chętny mógł osobiście uścisnąć rękę słomianego chochoła. Nasza kukła płonęła widowiskowo wśród śpiewów i recytowanych wierszy. Na życzenie widzów została na koniec utopiona w stawie dając tym samym pewność, że zima już na pewno nie wróci.

Kończy się miesiąc marzec zwiastujący nadejście nowej i miejmy nadzieję przyjaźniejszej pory roku. Przed nami święta wielkanocne, a po nich wiele kolejnych okazji do wspólnych spotkań plenerowych.

Galeria: 

Joomla templates by Joomlashine