Ilustrowane gawędy historyczne

22 maja 2015

„Sztuka jest wycinkiem rzeczywistości widzianym przez temperament artysty.”

Emil Zola

W piątkowe popołudnie gościliśmy w naszym Domu znanego artystę grafika – Piotra Karsznię i towarzyszącego mu muzyka – Włodzimierza Karasińskiego. Spotkanie miało charakter swoistej gawędy podobnej nieco w formie do dawnych programów telewizyjnych z udziałem Szymona Kobylińskiego i Wiktora Zina, jednakże dla odmiany opatrzonych piękną muzyką o tematyce ludowej i patriotycznej.

Pan Karsznia jest autorem setek grafik poświęconych polskiej architekturze, portretom, martwej naturze i scenkom rodzajowym, wykonywanych przy użyciu węgla.

Na oczach zgromadzonych Mieszkańców naszego Domu w takt muzyki, powstawały obrazy związane z naszą kulturą. Urocze i nieobecne już dziś przydrożne kapliczki, drewniane kościółki i wiejskie chaty. Pojawił się brzozowy lasek i ułan na koniu powracający z wojenki.

Obserwowaliśmy powstawanie kolejnych obrazów za pomocą prezentowanej techniki stawiania cienkich i delikatnych kresek bądź też szerokich, intensywnie podkreślających kontury, a także grę światłocienia na obrazach. We wszystkich pracach wyczuwalna była nostalgia za dawnym życiem i pięknem bezpowrotnie utraconym. Wszystkie grafiki wykonane przez pana Piotra Karsznię zostały opatrzone przez niego datą, autografem i podarowane naszemu Domowi. Prace te znajdą godne miejsce dla ich prezentacji w Sali wielofunkcyjnej Domu.

 

Galeria: 

Joomla templates by Joomlashine