Wycieczka do Łazienek Królewskich w Warszawie

02 października 2015

Wędruje wiatr alejkami,
Szukając śladów dawnych lat.
Pałac na Wyspie,
Świątynię Diany odwiedził...
Potargał ogony pawie...
Wiewiórki gonił po trawie.
W Amfiteatrze zaśpiewał
I rozkołysał stare drzewa.
Ożywił stary, królewski park

W słoneczny, jesienny dzień mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie odwiedzili jedno z najpiękniejszych miejsc w stolicy – Łazienki Królewskie. Była to nagroda dla laureatów uczestniczących w II edycji wakacyjnego konkursu „Lato, lato czeka..."

Łazienki są zespołem pałacowo ogrodowym zaprojektowanym przez najznamienitszych XVIII wiecznych architektów dla ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Były one jego letnią rezydencją, w której tętniło w owym czasie życie kulturalne stolicy. W trakcie swojego trzydziestoletniego panowania „król Staś" zgromadził tu ogromną kolekcję malarstwa, rzeźby, grafiki i numizmatów, które pomimo wojennej zawieruchy udało się ocalić, dzięki staraniom wielu osób zaangażowanych w ratowanie polskiego dziedzictwa.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili Pałac na Wyspie. Podziwiali wnętrza pałacowe z pełnym przepychu wystrojem, wspaniałymi meblami, barokowymi złoceniami, sztukateriami i płaskorzeźbami przedstawiającymi scenki rodzajowe. Oglądali Salę Balową, w której obecnie można słuchać koncertów fortepianowych. Przyglądali się galerii obrazów największych malarzy epoki Oświecenia.

Dziś Łazienki to jedno z ulubionych miejsc spacerów warszawiaków i przybywających tu gości z zagranicy. Zespól pałacowy otacza klimatyczny park, w którym główna spacerowa aleja została zaprojektowana przez jednego z królewskich architektów. Po tej alei i jej przyległych spacerowali nasi mieszkańcy i obecni mieszkańcy terenu – pawie i wiewiórki. A wszystkim przyświecało jesienne słońce przenikające przez konary starego drzewostanu.

Tekst: A. Przybysz

Galeria:

Joomla templates by Joomlashine