„Oni odeszli, my pamiętamy” - liryczny program artystyczny

02 listopada 2015

„W nas, którzy są na drodze swej ziemskiej wędrówki,
nie powinna zaginąć pamięć o tych, co odeszli.
Możemy zachować ich w naszych sercach, pamięci, modlitwie.."

Kalendarium świąt polskich naznaczone jest wieloma uroczystościami, bez których nie wyobrażamy sobie przeżywania kolejnego roku. Poszczególne z nich powstawały na przestrzeni wieków tworzenia się naszej państwowości i posiadają zróżnicowany charakter. Łączy je silne zakorzenienie w tradycji. Jednym z takich świąt jest Dzień Zaduszny potocznie zwany „Zaduszkami", którego geneza sięga XII wieku. To dzień kolejny po Wszystkich Świętych, kiedy to odwiedzamy groby najbliższych, modlimy się za nich i zapalamy znicze będące symbolem nieśmiertelności duszy ludzkiej. To chwile, gdy wspominamy zmarłych z rodziny, przyjaciół i znajomych.
Specyficzny klimat Dnia Zadusznego mieszkańcom naszego Domu przedstawiły pracownice Katarzyna Niegowska i Joanna Jędraszyk zapraszając tym samym na swój autorski program poetycko muzyczny pod wymownym tytułem „Oni odeszli, my pamiętamy". Wszystkim obecnym dostarczył wielu chwil wzruszeń. Były to refleksyjne rozważania nad tajemnicą życia i śmierci skryte w wymownej narracji, pięknej poezji i chwytających za serce utworach muzycznych z repertuaru Beaty Bednarz, Edyty Gepert oraz zespołów „Pin" i „Dżem". Widzowie wspominali zmarłych już mieszkańców oglądając galerię zdjęć na dużym ekranie. Jeszcze niedawno towarzyszyli oni nam podczas codziennych zajęć podczas których zostali uwiecznieni na fotografii. Teraz pozostało nam tylko po nich wspomnienie, które należy pielęgnować. Program artystyczny został zakończony wspólną modlitwą w intencji zmarłych poprowadzoną przez mieszkankę naszego Domu, panią Jadzię.
Dzień Zaduszny przypomniał nam o tym jak ważne jest nasze życie, w którym codzienne wybory powinniśmy podejmować z wielką rozwagą kierując się sercem i obdarzając bliźnich miłością. Bo „życie to krótki film" a „chwila, która trwa, może być najlepszą z Twoich chwil"...

Tekst: A. Przybysz

Galeria:

Joomla templates by Joomlashine