2016

Kolęda ludzkich serc

21 grudnia 2016

 „Witamy Ciebie gwiazdko na niebie,
Ty dajesz dzisiaj nam znów dobry znak..."

Boże Narodzenie już za kilka dni. Jest piękna, pachnąca choinka, w pokojach Mieszkańców dekoracje świąteczne, trwają ostatnie porządki. Korzystając z ostatnich przedświątecznych chwil, Mieszkańcy spotkali się z pracownikami i Dyrektorką Domu aby wspólnie pośpiewać piękne polskie kolędy i pastorałki.
Ich tradycja sięga czasów średniowiecznych, te obecnie znane powstały już w XIX i XX w i trudno by było wyobrazić sobie święta bez wspólnego ich śpiewania. Byliśmy razem, przepełnieni radością, może czasem nostalgią za tym co za nami ale i wiarą w to, co jeszcze przed nami. Pełni nadziei i wiary w lepsze jutro...

Tekst: A. Przybysz

Świeć gwiazdeczko, mała świeć... wg uczniów Szkoły Podstawowej w Kobyłce

14 grudnia 2016

„Zaprowadź mnie prosto do Betlejem.
Zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się.
Zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się...”

Nadszedł ostatni miesiąc roku – grudzień. Zimowy, kapryśny ale wyjątkowy. W polskiej tradycji to czas niezwykły, wypełniony oczekiwaniem Świąt Bożego Narodzenia. Dla Mieszkańców naszego Domu to również czas dla gości chcących umilić te niezwykłe chwile. Tym razem z radością powitaliśmy uczniów z Zespołu Szkół Publicznych Nr 3 im. Karola Wojtyły w Kobyłce.
Dzieci zaprezentowały nam program jasełkowy opowiadając historię narodzin małego Jezuska. Spotkanie z nimi było jak zwykle wyjątkowe, przepełnione wieloma niespodziankami. Wspólnie śpiewaliśmy piękne kolędy. Swoje talenty prezentowali uczniowie grający na pianinie i skrzypcach.
Podziwialiśmy uczennicę dającą wirtuozerski pokaz gry na kontrabasie i zaangażowanego tatę w grę na akordeonie. Jak co roku Mieszkańcy otrzymali „Choinkę Nadziei”, którą wspólnie z dziećmi stroili w ozdoby wykonane własnoręcznie w szkole. Na drzewku zawisły urocze aniołki i smakowicie wyglądające pierniczki. Kiedy minie świąteczny okres i warunki pogodowe na to pozwolą, zielone drzewko zasadzone zostanie w naszym ogrodzie. Będzie nam przypominać zaprzyjaźnioną od dawna z nami szkołę. Każdy z naszych Mieszkańców otrzymał też upieczoną muffinkę oraz własnoręcznie wykonaną przez naszych Gości kartkę okolicznościową ze świątecznymi życzeniami.
Uczniowie szkoły w Kobyłce otrzymali od nas słodkie „co nieco”, brawa, dyplom z podziękowaniami za przepiękny program artystyczny, a także zaproszenie do kolejnych z nami spotkań. Jesteśmy pełni uznania dla nauczycieli tej szkoły – pań Marty Ludwiniak i Katarzyny Chojnackiej za pełen profesjonalizm w przygotowaniu tak dużego przedsięwzięcia z udziałem dzieci, za pasję w pracy pedagogicznej i ogromne pokłady empatii przekazywanej młodemu pokoleniu.

Tekst: A. Przybysz

Muzyczne inspiracje pana Piotra Karszni

6 grudnia 2016

„Wspomnienia to darmowe, wieczne i bezcenne skarby, które podążają za nami przez całe życie”

Rysunek, sport i umiłowanie polskiej, bogatej w wydarzenia historii to pasje pana Piotra Karszni, znanego w artysty, który po raz kolejny przyjął zaproszenie do naszego Domu.
Jest autorem wielu grafik malowanych węglem, tuszem i akwarelą, które prezentuje na co dzień
w Galeriach Sztuki i Domach Kultury. Wraz z nim przybył pan Włodzimierz Karasiński znany nam muzyk, również człowiek o wielu pasjach.
Przy dźwiękach muzyki powstawały dawno już zapomniane obrazy starej architektury polskich wsi i wzruszające scenki pożegnania żołnierzy wyruszających na wojnę. Tworzenie kolejnych rysunków przeplatane było licznymi opowieściami pana Piotra. Jest pomysłodawcą i autorem muralu upamiętniającego przemarsz mjr „Hubala” w gminie Brańszczyk i muralu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wspominał o swoich przygodach podczas odkrywania tajemnic II wojny światowej ukrytych w ziemi i wodzie oraz związkach z cieszącym się dużą popularnością historycznym programem Adama Sikorskiego „Było nie minęło”.
Pan Piotr wszystkie powstałe grafiki podarował naszemu Domowi, dzięki czemu powstanie imponująca galeria tego znakomitego artysty. Jedna z naszych Mieszkanek – pani Grażyna, pasjonatka polskiej historii otrzymała od pana Piotra autograf.
Dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie, Mieszkańcy i pracownicy dziękują zaproszonym gościom – Piotrowi Karszni i Włodzimierzowi Karasińskiemu za wspaniałą ucztę duchową, której mogli doświadczyć podczas tego spotkania. Jak zwykle przy tej okazji zaprosiliśmy panów na kolejne spotkania z naszym udziałem.

Tekst: A. Przybysz

Barwy jesieni w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Zagościńcu

22 listopad 2016

W listopadowe przedpołudnie w naszym Domu gościli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zagościńcu.
Dzieci przygotowały program artystyczny opowiadając o pięknej, złotej, polskiej jesieni.
Byliśmy widzami w teatrze, w którym panuje nastrój nostalgii i odpowiednia scenografia. Przypomnieliśmy sobie wiersze rodzimych poetów i czasy kiedy to uczyliśmy się ich w przedszkolu, szkole, gdy czytaliśmy je swoim dzieciom.
Część artystyczną zakończyło rozdanie przez uczniów jesiennych laurek z życzeniami dla naszych Mieszkańców. Uczniowie otrzymali od nas słodki poczęstunek i dyplom uznania za pięknie wykonany program poetycki. Dziękujemy uczniom i nauczycielom z Zagościńca za odwiedziny i zapraszamy po raz kolejny do naszego Domu. Każde takie spotkanie jest dla nas ważne, pełne wrażeń, niesie ze sobą wiele wzruszeń i emocji.

Tekst: A. Przybysz

 

Recital Włodzimierza Karasińskiego

9 listopada 2016

„Szczęśliwy ten, kto może być kompozytorem i wykonawcą zarazem.”
F. Chopin

Dom Pomocy Społecznej odwiedził dziś pan Włodzimierz Karasiński, prezentując naszym Mieszkańcom podczas recitalu, swoje muzyczne utwory inspirowane wierszami poetów.

Pan Włodzimierz jest muzykiem, kompozytorem oraz człowiekiem pełnym pasji i zaangażowania. Gość zaprezentował nam pełną gamę muzycznych barw grając i śpiewając znane większości i lubiane piosenki biesiadne i patriotyczne czym ujął sobie zgromadzonych widzów. Zachwycił nas śpiewając poezję J. Tuwima i C.K.Norwida we własnej aranżacji. Pozostawił niedosyt muzycznych dźwięków, wobec czego mamy nadzieję na kolejne spotkania na które serdecznie zaprosiliśmy pana Włodzimierza.

Tekst: A. Przybysz

 

Jesienna kawiarenka naszych Mieszkańców.

25 października 2016

„Śpiewać każdy dziś może...”

„Jesienna kawiarenka” była okazją do spotkania się naszych Mieszkańców w szerszym gronie na Sali Wielofunkcyjnej. Podczas słodkiego poczęstunku, przy kawie i herbacie był czas na wspólne rozmowy przeplatane słuchaniem muzyki i śpiewaniem ulubionych piosenek razem z pracownikami zespołu terapeutycznego.

W trakcie spotkania była możliwość obejrzenia ziemniaczanych dekoracji wykonanych kilka dni wcześniej przez Mieszkańców w ramach konkursu „Ziemniaki Cudaki”. Kawiarenka spełniła swoje zadanie umilając jesienne przedpołudnie, motywując część Mieszkańców do opuszczenia swoich pokoi i zachęcając do szerszej integracji.

Tekst: A. Przybysz

 

IV Edycja jesiennego konkursu „Ziemniaki Cudaki”.

18 października 2016

„Praca daje okazję odkryć nam nas samych, pokazać to czym naprawdę jesteśmy, a nie tylko to na co wyglądamy”.

Po raz czwarty w naszym Domu odbył się jesienny konkurs dla Mieszkańców, którego zadaniem było stworzenie dekoracji z ziemniaków.

Dwanaście osób przez kilka godzin pracowało nad swoimi pracami. Uczestnicy konkursu byli bardzo zaangażowani i pełni pomysłów. Każda praca okazała się wyjątkowa. Powstała urocza dama strojna w słomkowy kapelusz, narciarz w zimowej czapie, leśne grzyby, dzika kaczka, statek UFO i figurki wszelakich zwierząt.

Prace zostały wyeksponowane na Sali Wielofunkcyjnej Domu, którą odwiedzali inni Mieszkańcy nie uczestniczący w konkursie i pracownicy. „Ziemniaki Cudaki” spodobały się komisji konkursowej. Pani dyrektor Jolanta Chałupka nagrodziła dwunastu uczestników dyplomami uznania i zaproszeniami do multikina na seans filmowy.

To był udany konkurs. Dostarczył wiele emocji jego uczestnikom i zaangażowanym w to przedsięwzięcie pracownikom. Udowodniliśmy sobie nawzajem, że umiemy się bawić i pracować, jesteśmy kreatywni i potrafimy sami sobie podnosić wysoko poprzeczkę by sprostać powierzonym zadaniom.

 Tekst: A.Przybysz

Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada 2016 r.

   
   
   
   
kwiaty 

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

wszystkim Pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie serdeczne podziękowania

i wyrazy uznania za wysiłek i trud pracy wnoszonej w pomoc oraz wsparcie osobom potrzebującym

składa

 

 

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej

w Radzyminie

 Jolanta Chałupka

 
   
 Radzymin, 21 listopada 2016r.  
   
 

 

 

Wycieczka do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie

22 września 2016 r.

Rezydencja wilanowska to pałac, jego dekoracje i dzieła sztuki, ogrody i rzeźby w parku, a także liczne budowle i pomniki wznoszone tu od 1677 roku. Rezydencja wilanowska zachowała ślady dawnych mieszkańców, ich zainteresowań i obyczajów, a także kolekcję dzieł sztuki, które tu gromadzili. Muzeum wilanowskie jest miejscem pamięci o wydarzeniach, które składają się na historię Rzeczypospolitej, a podróż do Wilanowa pozwala dotknąć tego, co jest częścią wspólnej kultury europejskiej. Muzeum wilanowskie jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. Kolejni właściciele z rodu Potockich, a następnie Branickich udostępniali nieprzerwanie wilanowskie zbiory.
Grupa Mieszkańców z naszego Domu mogła podziwiać ten urokliwy zabytek polskiej kultury oraz spacerować alejami pięknych ogrodów.

Piknik na pożegnanie lata

20 września 2016 r.

 Choć rozstania są tęsknotą, łezka w oku kręci się,
Ale dzisiaj jest wesoło, wrócisz lato – ja to wiem.
Więc Cię lato dziś żegnamy, piękną jesień powitamy.”

 Tak niedawno na pikniku witaliśmy najpiękniejszą i długo oczekiwaną porę roku czyli pachnące lato. Cieszyliśmy się z nadchodzącego ciepła i słonecznych dni. Ale wszystko co dobre, szybko się kończy. Lato przeminęło, a my już żegnamy je na kolejnym pikniku.
Tradycyjnie dla Mieszkańców został przygotowany grill z kiełbaskami, kaszanką i ognisko z pieczonymi ziemniakami. Była też zabawa taneczna, w której uczestniczyli wspólnie z Mieszkańcami opiekunowie. Zainteresowanie wzbudziły kalambury o tematyce wakacyjnej. Wszelkim poczynaniom licznie przybyłych uczestników przyglądał się nasz domowy kot.
Pożegnaliśmy już lato. Liczymy jednak na złotą polską jesień, która zachwyci nas swoimi barwami i zapachami a my będziemy spacerować, oglądać okolicę i zbierać „dary natury” do kolejnych dekoracji.

Tekst: A. Przybysz

Wycieczka Toruń i okolice

30 sierpnia 2016 r.

Grupka Mieszkańców naszego Domu odwiedziła jedno z najpiękniejszych miast w Polsce – Toruń. Na przestrzeni wieków Toruń stał się miastem bogatym, szybko rozwijającym się, z ciekawą historią i mnóstwem zabytków obecnie wpisanych na Światową Listę UNESCO. Dziś Toruń to również centrum kulturalno oświatowe regionu, gdzie przeszłość nierozerwalnie łączy się z teraźniejszością.
Uczestnicy wycieczki spacerowali po Rynku Staromiejskim , gdzie znajduje się okazały Ratusz, oglądali urokliwe uliczki oraz okazałe i pięknie odrestaurowane kamienice najbogatszych mieszkańców miasta. Jedna z nich przed wiekami była w posiadaniu rodziców przyszłego wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Zwiedzali liczne kościoły i przyglądali się ciekawym pomnikom.
W drodze powrotnej Mieszkańcy odwiedzili miejscowość Sierpc na Mazowszu, w której na obrzeżach usytuowano Muzeum Wsi Mazowieckiej. Skansen zajmuje 60 ha powierzchni z odtworzoną zabudową wiejską przełomu XIX i XX wieku. Na ekspozycję składają się domy z zagrodami, dworek, kościół, karczma i kuźnia oraz sady, ogrody i pola z pasącymi się zwierzętami gospodarskimi.
Uczestnicy wycieczki wracali do Radzymina zmęczeni, zadowoleni i pełni wrażeń. Wspominali obejrzane miejsca i krajobrazy zastanawiając się , jakie jeszcze atrakcje w tym roku ich czekają.

Druga wycieczka do Sanktuarium w Loretto

24 sierpnia 2016 r.

Po raz kolejny wybraliśmy się w tym roku z 2. grupą Mieszkańców odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Łochowa, ponieważ wielu Mieszkańców miało życzenie zwiedzić to miejsce. Obecnie obok Sanktuarium mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Loretanek i dom nowicjatu, dom dla starców pod nazwą „Dzieło Miłości im. Ks. Ignacego Kłopotowskiego”, domy rekolekcyjne . W tym cichym spokojnym miejscu Mieszkańcy oddali się chwilom zadumy i refleksji. Następnie udaliśmy się podziwiać przyrodę w Dolinie Liwca.

Mostówka - spotkanie u pani Teresy

02 lipca 2016 r.     

’’Przyjaciele są jak Anioły, które podnoszą nas,
kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”.

W słoneczny dzień lata grupa Mieszkańców odwiedziła przyjaciółkę naszego Domu, panią Teresę mieszkającą w niedalekiej Mostowce. Przez wiele już lat utrzymujemy ze sobą kontakt odwiedzając się wzajemnie. My przyjeżdżamy do Mostówki w okresie letnim, pani Teresa odwiedza naszych Mieszkańców w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
Jak to już jest w zwyczaju, Mieszkańcy odpoczywali w Mostowce na łonie przyrody. Cicha okolica sprzyja tam pełnej relaksacji: świeże, leśne powietrze, kontakt z naturą i dodatkowo dogoterapia z uroczymi czworonogami właścicielki. Na naszych Mieszkańców czekał wyborny poczęstunek w postaci pieczonych na ognisku kiełbasek oraz wiele słodkości.
Dodatkową atrakcją dla Mieszkańców stała się możliwość wykonania portretu w stylu retro, których autorką jest młoda i utalentowana pani Zuzia.
Dzień dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. Zawsze z Mostówki wracamy uśmiechnięci i pełni optymizmu, bowiem pani Teresa w miejscu swego zamieszkania tworzy niebywałą atmosferę nasączoną pełnią ciepła i empatii. Dziękujemy pani Tereso za kolejne już zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na pani wizytę w naszym Domu.

Tekst: A. Przybysz

Wycieczka do Opinogóry

5 lipca 2016 r.

Opinogóra – Muzeum Romantyzmu w powiecie ciechanowskim było kolejnym miejscem, które odwiedzili Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie. Zwiedzali kompleks pałacowy niegdyś należący do rodu Krasińskich. Tutaj mieszkał i tworzył Zygmunt Krasiński – dramatopisarz i poeta epoki romantyzmu.

W pomieszczeniach muzealnych uczestnicy wycieczki oglądali eksponaty przypominające dawnych właścicieli, którzy dzięki swej pasji gromadzili okazałe meble, obrazy rodzinne i utworzyli okazałą bibliotekęz księgozbiorami literatury europejskiej.

Nasi Mieszkańcy relaksowali się spacerując alejkami na 22 ha parku krajobrazowego. Obserwowali bujną i ciekawą roślinność, wśród której swe zamieszkanie znalazły gromady ptactwa. W parku wzbudził zainteresowanie okazały pomnik Zygmunta Krasińskiego, a także romantyczna, marmurowa ławeczka dla zakochanych.

Wycieczka do Loretto i szlakiem kulturowym w Dolinie Liwca

23 czerwca 2016 r.

Mieszkańcy Domu, wyjechali na jednodniową wycieczkę szlakiem kulturowym w Dolinie Liwca. Pierwszym przystankiem na naszej trasie było Sanktuarium w Loretto, położone nad wijącą się meandrami rzeką Liwiec. Dziwna to raczej i obco brzmiąca nazwa. Pochodzi od Sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto koło Ankony we Włoszech. To tu właśnie, wśród sosnowych lasów Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego ukrył się przepiękny klasztor sióstr loretanek.
Budynek stoi na małym wzniesieniu, które porastają setki kolorowych kwiatów. Razem z tłem majestatycznych sosen stwarza to niezapomniany, niebywale urokliwy obrazek. Obok znajdują się również: dom nowicjatu, domy rekolekcyjne, kolonijne oraz hospicjum.
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej jest popularnym celem pielgrzymek. Wierni przybywają tu z całego kraju, by modlić się przed figurą Matki Bożej Loretańskiej oraz przy grobie ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. To on jeszcze przed wojną zakupił te tereny i nadał nową nazwę miejscu.

Kolejnym przystankiem na naszej trasie był Kamieńczyk. Mogliśmy tu zobaczyć jedyny w swoim rodzaju rynek, który niemal w całości porośnięty jest trawą. Obok rynku stoi kościół Wniebowzięcia NMP. Z parafii tego kościoła wywodzą się Julianna i Stanisław, rodzice kardynała Stefana Wyszyńskiego, zwanego Prymasem Tysiąclecia. Grób rodzinny prymasa znajduje się na pobliskim cmentarzu.

Następnie odwiedziliśmy niewielkie powierzchniowo, ale bardzo bogate w eksponaty prywatne Muzeum Etnograficzno – Historyczne, którego twórcą, kustoszem i właścicielem jest wspaniały gawędziarz Henryk Słowikowski , dziś już na emeryturze. Z ogromną swadą i humorem opowiada o każdym eksponacie swojej podzielonej tematycznie kolekcji. Niemal wszystkie zgromadzone przedmioty pochodzą z samego Kamieńczyka lub jego okolic.

Ponieważ miejscowość była swego czasu znaczącym ośrodkiem flisactwa, mogliśmy od pana Henryka wysłuchać arcyciekawych historii z flisakami w roli głównej. Oprócz bardzo starych narzędzi rolniczych (niektóre unikatowe) i zabytkowych sprzętów oraz narzędzi gospodarstwa domowego obejrzeliśmy ekspozycję poświęconą żołnierzom września, sporą kolekcję siodeł ułańskich, rzędy końskie, białą broń, akcesoria wojskowe, stare motocykle i rowery. Opowieści pana Henryka słuchaliśmy z zapartym tchem, można ich słuchać godzinami.

Następnie udaliśmy się na piknik na łonie natury i w godzinach popołudniowych wróciliśmy do Domu.

Recital Doroty Czajkowskiej - Radzymińska Sala Koncertowa

24 maja 2016 r.

„Kobietą, Matką się jest, a nie bywa”

We wtorkowy wieczór nasi Mieszkańcy wybrali się do Radzymińskiej Sali Koncertowej na recital „Kobietą, Matką się jest, a nie bywa” w wykonaniu Doroty Czajkowskiej. Utwory dedykowane były nie tylko Matkom. W programie zaprezentowane zostało romantyczne spojrzenie na kobietę, matkę w piosenkach m.in. Anny Jantar, Agnieszki Osieckiej, Edyty Geppert i Ireny Jarockiej.

Wycieczka krajoznawcza: Liw – Węgrów – Starawieś

11 maja 2016 r.

Mieszkańcy Domu wraz z opiekunami pojechali na jednodniową wycieczkę po okolicach Węgrowa. W Liwie mogli zobaczyć ruiny gotyckiego zamku obronnego i dworu z 1782 r. wzniesionego na miejscu zamkowego Domu Mniejszego, w którym obecnie mieści się muzeum historyczne. Jego ekspozycje prezentują historię zamku , malarstwo oraz broń i uzbrojenie z różnych epok .

Kolejną atrakcją na trasie była Bazylika mniejsza Wniebowzięcia NMP oraz świętych: Piotra, Pawła, Andrzeja i Katarzyny w Węgrowie.

Ostatnią zaś w tym dniu atrakcją na trasie wycieczki był pałac Bogusława Radziwiłła wzniesiony w latach 1655-1661, gruntownie przebudowany w 1843 r. dla księcia Sergiusza Golicyna, a obecnie ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy NBP. Pałac otoczony jest parkiem dworskim, gdzie nasi Mieszkańcy mogli pospacerować i odpocząć.

Występ zespołu „Zbrucz” z Ukrainy

9 maja 2016 r.

Zespół Pieśni i Tańca „Zbrucz” z Ukrainy po raz kolejny zagościł w Radzyminie. Jest on znany naszym Mieszkańcom, bowiem gościliśmy ich w Domu Pomocy Społecznej w 2014 roku. I tym razem koncert dostarczył wiele emocji. Na scenie Sali Koncertowej wykonali pieśni polskie i ukraińskie. Tancerze zachwycili wspaniałymi strojami, i tańcami z różnych zakątków świata. Wprawili widownię w doskonały nastrój zabawy.

Spektakl „Ostatni list” w Radzymińskiej Sali Koncertowej

12 kwietnia 2016r.

"Tam (...) zabito wiarę, nadzieję, miłość, jednym strzałem w tył głowy."

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie na deskach radzymińskiej Sali Koncertowej wystawili wzruszający spektakl upamiętniający mord na polskich oficerach w lesie katyńskim wiosną 1940 roku dokonany przez oddziały NKWD Związku Radzieckiego. Dzięki uprzejmości dyrektora Biblioteki Publicznej, w godzinach wieczornych nasi Mieszkańcy również mogli uczestniczyć tym niezwykłym przedstawieniu. Tytułowy „Ostatni list” to także chwytająca za serce piosenka Lecha Makowieckiego będąca ostatnim pożegnaniem polskiego oficera z żoną, rodziną i krajem. Występ uczniów wywarł wiele silnych emocji. Nasi Mieszkańcy obejrzeli go w wielkim skupieniu i zadumie, przypominając sobie dramatyczne losy naszego kraju.

73. Tour de Pologne. Etap 1. Radzymin - Warszawa

12 lipca 2016 r.

„W tym roku w lipcu, w sercu Radzymina przy pomniku Tadeusza Kościuszki,
w tym samym miejscu, gdzie w 1920 roku gen. Haller wręczał krzyże Virtuti Militari
uczestnikom zwycięskiej bitwy - wystartuje 73. Tour de Pologne.”

Anna Grzegorek - „Kurier Wyszkowski”

I wystartował. Radzymin - „ Miasto Cudu nad Wisłą” może od dziś poszczycić się jeszcze jednym ważnym wydarzeniem. Jest pewnie wiele wspanialszych i piękniejszych miast na mapie Polski, które również zasługiwały na to aby właśnie tam rozpoczął się 73 z kolei wyścig kolarski ale to mieszkańcy naszego miasta z dumą mogli powitać 200 kolarzy z całego świata startujących w I etapie tegorocznego Tour de Pologne. Impreza, pomimo kapryśnej pogody i przedpołudniowych godzin przyciągnęła rzesze kibiców na radzymiński rynek. Organizatorzy postanowili połączyć współczesność z historią miasta co z pewnością uatrakcyjniło i dodało mu splendoru.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie przechadzali się parkowymi alejkami bacznie obserwując następujące po sobie kolejno wydarzenia. Robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia na tle radzymińskich pomników i reklam tegorocznego wyścigu. Obserwowaliśmy grupy rekonstrukcyjne różnych historycznych oddziałów kawaleryjskich i prezentację starych już, dawno nie widzianych zabytkowych pojazdów. Kibicowaliśmy startującym kolarzom jadącym przez Kobyłkę, Zielonkę i Wołomin do Warszawy.

To był niesamowity dzień, pełen emocji. Jedyny w swoim rodzaju i być może nie powtarzalny dla Radzymina i jego mieszkańców. Kronika naszego Domu wzbogaciła się o jeszcze jedno wydarzenie – kibicowanie podczas I etapu 73. Tour de Pologne. Kiedy przyjdą jesienne szarugi, spotkamy się w większym gronie aby przeglądać zdjęcia i wspominać wydarzenia mijającego roku.

Tekst: A. Przybysz

Galeria:

Witaj Lato – Wakacyjny Piknik

28 czerwca 2016 r.

„Kiedy się zaczyna lato
 Słońce budzi cię ze snu
 Sto pomysłów mam już na to
 Jak marzenia spełnić swe...”
Z repertuaru: Lady Pank

Nadeszło długo oczekiwane lato a wraz z nim wiele atrakcji. Zawsze z utęsknieniem na nie czekamy aby cieszyć się słońcem, odpoczywać na łonie natury i ładować akumulatorki na resztę roku. To okres spotkań i wycieczek po bliższej i dalszej okolicy.W naszym Domu wakacyjny czas rozpoczęliśmy tradycyjnie od pikniku zorganizowanym dla naszych Mieszkańców. Przygotowanie takiego spotkania zawsze wzbudza wiele emocji wśród pracowników, z których każdy ma przydzieloną rolę.Podczas pikniku wspólnie słuchaliśmy muzyki, bawiliśmy się podczas konkursów i zagadek tematycznych. W radosnym nastroju przegoniliśmy krążące po niebie chmury. Delektowaliśmy się pieczonymi na grillu kiełbaskami i kaszanką, kompotem z sezonowych owoców i pysznym ciastem.Mamy nadzieję, że to wspaniały początek do kolejnych spotkań i niespodzianek. Postaramy się aby ten letni czas właściwie wykorzystać i sprawić by pozostało jak najwięcej miłych wspomnień.

Tekst: A. Przybysz

Galeria:

Spotkanie muzyczne w gronie przyjaciół naszego Domu

21 czerwca 2016 r. 

Są ludzie, którzy znaczą dużo więcej niż trochę...

To są nasi przyjaciele. Osoby, w towarzystwie których dobrze się czujemy i zawsze świetnie bawimy. To Ci, dzięki którym zapominamy o codziennych troskach i problemach. Witamy serdecznie za każdym razem i żałujemy gdy przychodzi czas pożegnania.Dziś w naszym Domu gościliśmy panie z Biblioteki Publicznej w Radzyminie - Joannę Stawikowską i Magdalenę Sasin. Przygotowały dla nas program muzyczny z repertuaru najlepszych polskich piosenkarzy. Jak zwykle przy tej okazji wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Ogromne pokłady pozytywnej energii przegoniły chmury i sprawiły, że zaświeciło słońce.Mamy nadzieję, że dobra pogoda i doskonałe nastroje będą nam towarzyszyć przez całe lato. Przed nami jeszcze wiele wakacyjnych atrakcji o których będziemy informować na naszej stronie.

Tekst : A. Przybysz

Galeria:

Sentymentalne karaoke

25 maja 2016 r.

„Gdzie brak słów, tam mówi muzyka”.
 H. C. Andersen

Zespół Terapeutyczny Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie przygotował dla swoich Mieszkańców spotkanie muzyczne, w czasie którego wspólnie wykonywaliśmy znane i lubiane piosenki. Skoczne melodie i radosne teksty wprawiły Mieszkańców w dobry nastrój.
Chętni mogli zaprezentować swe talenty muzyczne przy mikrofonie lub tańcząc na parkiecie.

Nasze koleżanki zaśpiewały sentymentalną piosenkę „Drogi ojcze, droga matko” z repertuaru zespołu Cliver aby uczcić tym samym oba ważne święta – Dzień Matki i Dzień Ojca. Na wielu twarzach widać było radość, wzruszenie i zadumę. Ciepłe słowa piosenki przyniosły ze sobą nostalgiczne wspomnienia dawnych lat dzieciństwa, uczucie wdzięczności i migawki z życia….

Tekst : A. Przybysz

Galeria:

Kabaret Czesuaf

27 kwietnia 2016

kabarek czesuafW środowy wieczór nasi Mieszkańcy na zaprosznie dyrektora Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu mogli obejrzeć występ Kabaretu Czesuaf z Poznania, który odbył się w Radzymińskiej Sali Koncertowej.

Galeria na stronie ROKIS

Witajcie w naszej bajce... - program artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej w Zagościńcu

26 kwietnia 2016

Dzieciństwo jest jedyną porą, która trwa w nas całe życie.

Dziś w naszym Domu powitaliśmy z radością uczniów Szkoły Podstawowej w Zagościńcu, którzy przybyli do nas z wiosennym programem artystycznym inspirowanym twórczością Jana Brzechwy. Młodzi artyści zaprezentowali wiersze i piosenki znane kilku pokoleniom Polaków.
Na scenie „ Tańcowała igła z nitką", pan „Pomidor" wlazł na tyczkę, a „ Na straganie"
w dzień targowy kłóciły się warzywa. Barwnie ubrane dzieci rozbawiły zebraną publiczność, poruszyły serca i wywołały wspomnienia z dawnych lat.
Uczniowie przekazali Mieszkańcom własnoręcznie pomalowane gipsowe figurki warzyw a w zamian, wg naszej tradycji otrzymały słodki poczęstunek w postaci batoników osładzających przebytą tremę i trudy przygotowań do przedstawienia.
Składamy serdeczne podziękowania uczniom z klasy II a i III a, za profesjonalnie przygotowany program artystyczny pod kierunkiem nauczycielek – pani Ewy Mędrzyckiej i pani Sylwii Łaskowskiej. Mamy nadzieję, na kolejne spotkanie. Dziękujemy.

Galeria:

„Historia Roja, czyli z ziemi lepiej słychać” w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu

31 marca 2016

„...Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia..."W tym dniu, Mieszkańcy naszego Domu na zaproszenie dyrektora Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu mieli sposobność obejrzenia projekcji filmu fabularnego przedstawiającego jedną z tysięcy historii dramatyc
znych losów Żołnierzy Wyklętych. Bohaterem filmu został Mieczysław Dziemieszkiewicz pseudonim „Rój", uczestnik podziemia antykomunistycznego walczący na terenie północnego Mazowsza do roku 1951. To wzruszająca opowieść o ludziach niezłomnych, zdeterminowanych i walczących w myśl złożonej na początku wojny przysiędze „aż do ofiary życia".

Kabarety na Dzień Kobiet

5 marca 2016

W Radzymińskim Ośroku Kultury i Spotu, z okazji Dnia Kobiet nasi Mieszkańcy mogli obejrzeć dwa kabarety: Kabaret z Konopii oraz Kabaret Moherowe Berety.

Galeria:

Niezwykłe trio muzyczne - naszymi gośćmi

9 lutego 2016

„Taniec trzeba mieć w głowie i w sercu. Ciało się wyćwiczy."

Muzyka, taniec i śpiew towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Słowa i dźwięki przekazują ich odbiorcom emocje twórców i wykonawców. Odpowiednio dobrane, potrafią poruszyć każde serce. Wywołać radość, wprawić w zadumę, oderwać od rzeczywistości.
Tak też stało się i tym razem. Dom Pomocy Społecznej gościł niezwykłe trio artystów, którzy zaprezentowali swój repertuar muzyczny dla licznie zgromadzonych Mieszkańców i pracowników. Brawami powitaliśmy radzymińskie Romki – panie Farydę i Lenę Leończuk i po raz kolejny pana Włodzimierza Karasińskiego. Zaproszeni goście śpiewali dla nas piosenki cygańskie, rosyjskie, białoruskie i ukraińskie. Oczy cieszył widok barwnych strojów i urody obu pań. W takt melodii poruszały się obfite i zwiewne zarazem spódnice. Dopełnieniem był ludowy strój ukraiński pana Włodzimierza wraz z oryginalną, stylizowaną fryzurą.
Z wielką radością słuchaliśmy piosenek z repertuaru bardziej lub mniej znanych artystów: Haliny Vondraczkowej, Ałły Pugaczowej, pieśniarza Szufucińskiego. Pani Faryda wykonała acapella pieśń „Zaufaj sercu Boga" będącą piękną i wzruszającą modlitwą. Inicjator koncertu dyrektor Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu, pan Mirosław Jasiński zaintonował znany przebój „Ore, ore" bez którego nie mogłoby obejść się to spotkanie.
Dziękujemy naszym wspaniałym gościom za emocjonujący koncert. Serdecznie zapraszamy do ponownych odwiedzin w naszym Domu. Życzymy, abyście Państwo mogli doświadczać radości, którą koncertując dostarczacie swym odbiorcom.

Galeria: 

Jubileusz 40-lecia pobytu w naszym Domu pana Romana

4 lutego 2016

„Bywają w życiu takie chwile, które w pamięci pozostają. Choć czas mija, one nie przemijają.”

Ta uroczystość miała nieco odmienny i zarazem kameralny charakter. Tego dnia w Domu Pomocy Społecznej uczciliśmy Jubileusz 40 lecie pobytu w naszym Domu, pana Romana Kocona, który przybył do Radzymina w 1976 roku. Obecnie jest on jednym z najstarszych stażem mieszkańców. 

Uroczyste spotkanie do końca okryte tajemnicą, stało się wzruszającą niespodzianką dla Jubilata. Współmieszkańcy wraz z Radą Mieszkańców oraz pracownikami złożyli życzenia Panu Romanowi. Oprócz zdrowia i wszelkiej pomyślności życzyliśmy „ szczęścia by każdy dzień przynosił radość. Radości, by uśmiech nie znikał z twarzy. Uśmiechu, by przeganiał zmartwienia. Beztroski, by żyć w pomyślności i zdrowiu. Pomyślności i zdrowia, by realizować marzenia. Spełnienia marzeń, by odnaleźć szczęście..” Dostojny Jubilat otrzymał prezent i pyszny tort, którym delektowali się z nim zaproszeni goście. 

Są chwile o których warto pamiętać! Uwiecznione na fotografii, stanowią pamiątkę i dają dowód ich niecodzienności i wyjątkowości. Wnoszą odrobinę radości w szarość mijających dni i lat. Pozwalają nieco optymistyczniej spoglądać w przyszłość. Są ważne. 

Galeria:

Bal Karnawałowy

25 stycznia 2016

Śmiech jest ponadczasowy, wyobraźnia nie ma wieku a marzenia są wieczne.

Karnawał to czas radosnej zabawy i ucztowania. Rozpoczyna się tuż po Nowym Roku i trwa około 6 tygodni aż do Środy Popielcowej będącej z kolei zapowiedzią rozpoczynającego się Wielkiego Postu przygotowującego nas do obchodów wielkanocnych. Tradycja hucznych bali wywodzi się z czasów antycznych i przetrwała do dziś. Pod każdą szerokością geograficzną ludzie świętują tańcząc, śpiewając i ucztując za stołami.
Mieszkańcy naszego Domu wzięli licznie udział w balu karnawałowym na który zaprosiliśmy naszych serdecznych przyjaciół. Z wielką radością powitaliśmy Joannę Stawikowską, Magdalenę Sasin i Michała Kamińskiego . Uświetnili to spotkanie śpiewając znane i pokochane przez nas piosenki z repertuaru polskich piosenkarzy. Wszyscy świetnie się bawili.
Tego dnia mieliśmy doskonałe humory i ogromną chęć do zabawy. Uczestnicy balu chętnie fotografowali się w karnawałowych nakryciach głowy, z przypiętymi kotylionami i innymi śmiesznymi gadżetami. Znakomita muzyka poruszyła serca oraz ciała wszystkich przybyłych mieszkańców i pracowników. Porwały nas szaleńcze rytmy . Uśmiechaliśmy się do sąsiada życzliwie. Zapomnieliśmy o swoich kłopotach i niedoskonałościach ciała wynikających z licznych chorób. Jednakowe szanse w tańcu mieli mieszkańcy sprawni fizycznie jak i osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Podczas przerwy Mieszkańcy ucztowali posilając się przygotowanymi słodkościami.
Nasz bal karnawałowy to jeden z elementów życia kulturalnego Domu. Stosownie do nadarzających się okoliczności uczestniczymy chętnie w spotkaniach integracyjnych . Zawsze z ochotą witamy przybywających gości i bardzo niechętnie się z nimi żegnamy. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie. Tym razem dziękujemy naszym przyjaciołom: paniom Joannie, Magdzie oraz panu Michałowi, na których możemy zawsze liczyć.

Galeria:

„Pochyleni dziś nad żłóbkiem” – Jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Słupnie

13 stycznia 2016

„Panie, minęło ponad dwa tysiące lat, a my ciągle Cię nie poznajemy.
Pukasz cierpliwie do drzwi hipokrytów, kłamców, tchórzy.
Zaryzykuj jeszcze raz. Przyjdź – nieczekany, nieproszony..."

Tradycją naszego Domu są wizyty dzieci i młodzieży z okolicznych szkół prezentujące swe programy artystyczne. W tym roku jako pierwsi odwiedzili nas uczniowie Zespołu Szkół w Słupnie wraz z chórem „Canto" z uwspółcześnioną wersją Bożonarodzeniowych Jasełek.
„Pokolenie energii nuklearnej, lotów kosmicznych i przeszczepiania serc" jak sami siebie określili, w sugestywny sposób przedstawiło naszym Mieszkańcom realia przeżywania Świąt Bożego Narodzenia naznaczone zbędnym konsumpcjonizmem, powierzchownością
i blichtrem. Zagonieni wśród codziennych obowiązków, zapracowani, omamieni wszechobecnymi reklamami wszelakich produktów, zapominamy o istocie Świąt Bożego Narodzenia. Czy znajdujemy czas na tradycyjne, duchowe przeżywanie tych dni? Czy zdołamy zatrzymać się na chwilę aby naszych najbliższych zdążyć obdarzyć miłością, pokonać nasze słabości, usłuchać własnego sumienia? Czy jesteśmy w stanie pochylić się nad betlejemską szopką i poczuć wszechogarniającą nas dobroć i miłość każdego dnia zbawiającą świat ? Na te pytania odpowiedzieć musi sobie każdy z nas z osobna.
Dziękujemy uczniom i przygotowującym ich nauczycielom za piękny i wymowny program artystyczny. Jak zawsze jesteśmy pod wrażeniem Waszego talentu i kunsztu artystycznego. Mamy też nadzieję, że nowy rok przyniesie wiele okazji do wspólnych spotkań na które nasi Mieszkańcy zawsze czekają z niecierpliwością.

Galeria:

Joomla templates by Joomlashine