2017

Wizyta na Cmentarzu Poległych 1920 r. w Radzyminie

8 sierpnia 2017

„Wspomnienia i wyobrażenia urzeczywistniają się w ciszy".
W. Wharton

Piękne słoneczne sierpniowe przedpołudnie to dobry moment aby wyjść poza teren Domu. Mieszkańcy wraz z opiekunami korzystając z komunikacji miejskiej udali sie się na radzymiński Cmentarz Poległych, aby odwiedzić groby nieżyjących już Mieszkańców naszego Domu.
Radzymiński cmentarz jest też obiektem bardzo ciekawym historycznie i powodem dumy mieszkańców miasta . Znajdują się na nim groby żołnierzy walczących o wolność w 1920 roku uczestników kolejnej II wojny, osób prywatnych związanych z miastem i okolicą, a także zasłużonych dla kraju, kultury i edukacji. Cmentarz ten odwiedził w 1999r.  nasz Wielki Polak – papież Jan Paweł II, o czym przypomina pamiątkowa tablica na murze Kaplicy. To miejsce, gdzie co roku 15 sierpnia , mieszkańcy Radzymina i zapraszani licznie goście uczestniczą w uroczystej mszy świętej w kolejną rocznicę „Cudu nad Wisłą”.
Korzystając z okazji Mieszkańcy wraz z opiekunami spacerowali alejkami, odwiedzając groby swoich nieżyjących kolegów i koleżanek, zapalali znicze. Wspominaliśmy zmarłych, dziwiąc się, że przecież jeszcze tak niedawno byliśmy wszyscy razem w Domu Pomocy, jeszcze niedawno śmialiśmy się, żartowaliśmy, tańczyliśmy…

Pozostały wspomnienia i pamięć żyjących.

Tekst: A. Przybysz

Galanty pan w ancugu - spotkanie z Piotrem Oganem

19 lipca 2017 r.

Spotkanie z naszym gościem możemy uznać za nietypowe i pasjonujące. Gościliśmy w naszym Domu pana Piotra Ogana. Elegancki pan w garniturze mieszka na Śląsku, posługuję się piękną śląską gwarą, którą w zabawny sposób opowiedział nam historie swojego życia.
Pan Piotr opowiadał nam o zawiłych losach swojej familio, która szukała szczęścia po licznych wojennych zawieruchach, o ciężkiej pracy w kopalni, miłości, tęsknotach i smutkach codziennego życia w trudnej rzeczywistości. Wszystko to przeplatał licznymi anegdotami śląskimi, wesołymi przyśpiewkami i piosenkami. Chichraliśmy się wszyscy słysząc zabawne opowiastki.
Na fajrant nasi Mieszkańcy nie pozostali dłużni panu Piotrowi. Wspólnie zaśpiewali kilka znanych piosenek, udowadniając, że w Domu Pomocy się nie nudzą, angażują się w życie społeczne, rozwijają swoje talenty i pasje. Pan Piotr obiecał jeszcze nas odwiedzić, zatem czekamy na kolejną porcję dawki śmiechu.

Kolor serca uczniów z Zagościńca

22 maja 2017

„Tylko własny twój, kolor serca może dodać Ci sił w te pochmurne złe dni."

Za oknem wiosna, a w naszych sercach maj. Powitaliśmy dzieci klasy I i III ze Szkoły Podstawowej w Zagościńcu. Młodzi uczniowie zaprezentowali radosne piosenki, których bohaterami były rośliny i zwierzęta personifikujące nas, ludzi. Skakały żabki, raki, muchomorki.
Mali uczniowie sprawili nam wiele radości. Dzieci zaprosiły Mieszkańców do wspólnego śpiewania znanych piosenek, rozdając przygotowane wcześniej teksty. Ich program artystyczny był nacechowany dużą ekspresją i zaangażowaniem.
W dowód wdzięczności dzieci otrzymały podziękowanie w postaci dyplomu uznania do zawieszenia na szkolnej ścianie oraz słodycze z czego były bardzo zadowolone. Szczególne podziękowania kierujemy do pań nauczycielek - Sylwi Łaskowskiej i Ewy Mądrzyckiej, za przygotowanie wesołego i ciepłego programu artystycznego.

Tekst: A. Przybysz

Florenckie spotkania Poetów

17 marzec 2017 rok

Za sprawą śpiewającego poety Leszka Długosza i towarzyszącego mu badacza literatury i gawędziarza Waldemara Smaszcza w Sali Koncertowej w Radzyminie zagościli i zachwycili swą poezją Maria Konopnicka i Teofil Lenartowicz . Dzięki opowieściom Waldemara Smaszcza i wspaniałemu koncertowi Leszka Długosza wspomniani poeci, a przede wszystkim ich twórczość, zapadły głęboko w serca obecnych na spotkaniu Mieszkańców naszego Domu.

 

Niech żyje bal! – Ostatki w naszym Domu

28 luty 2017

„ Uśmiechem zmieniaj świat i nie pozwól aby świat zmienił Twój uśmiech".

Podczas Balu Ostatkowego powitaliśmy z radością naszych przyjaciół - uroczą panią Asię i pana Adriana, którzy przygotowali dla nas noworoczny program muzyczny. Jak zawsze w ich towarzystwie czuliśmy się wspaniale!
Bawiliśmy się śpiewając z panią Asią piosenki niezapomnianej Anny Jantar, tańczyliśmy w takt muzycznych przebojów z całego świata, podjadaliśmy pączki.
Dopisywały nam znakomite humory, atmosfera przypominała raczej ciepłe wyspy. Podziękowaliśmy gościom najpiękniej jak potrafiliśmy brawami, słowami uznania i drobnymi upominkami.
Przed nami cały rok, wiele może się jeszcze zdarzyć, wszystko przed nami. Jeszcze tyle nas czeka...

Tekst: A. Przybysz

 

Jazzowe Walentynki 2017

14 lutego 2017 roku

„Miłość niejedno ma imię" – to temat przewodni koncertu, którego wysłuchali nasi Mieszkańcy w Radzymińskiej Sali Koncertowej. Usłyszeli m.in. przepiękne standardy muzyczne w aranżacji jazzowej Stevie Wandera, Whitney Houston. Utwory polskich artystów - Anny Jantar czy Seweryna Krajewskiego
Pani Małgorzata Szarek zaśpiewała przy akompaniamencie: Mariusza Kozłowskiego -saksofon, Mariusza Gęgotka - fortepian, Andrzeja Zielaka - kontrabas, Mariusza Mocarskiego - perkusja.
Po wysłuchaniu koncertu nasi Mieszkańcy wraz z innymi widzami, nagrodzili muzyków gromkimi brawami.

 

Bajkowe spotkanie z dziećmi z Zespołu Szkół w Słupnie

6 lutego 2017

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu,
być ciągle czymś zajętym i domagać się - ze wszystkich sił - tego, czego pragnie."

Paulo Coelho

Każdy dzień i okazja do świętowania jest dla Mieszkańców naszego Domu wyjątkowym, wyczekiwanym wydarzeniem przerywającym codzienny harmonogram powszedniego dnia.
Dziś powitaliśmy dzieci z Zespołu Szkół w Słupnie, które zaprezentowały nam widowisko muzyczne z pięknymi, ponadczasowymi piosenkami lat dzieciństwa.Snuły opowieści o bajkowych zwierzętach, dziecięcych marzeniach, na parkiecie tańczyła laleczka z porcelany w rytm starodawnej pozytywki.
Dzieci przeniosły widzów w bajkowy świat, przypomniały dzieciństwo, zachwyciły swym talentem aktorskim i tanecznym. Otrzymały tradycyjnie od nas podziękowanie i pyszne czekoladki, które zawsze są ogromną atrakcją dla naszych gości.
Składamy serdeczne podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do spotkania z Mieszkańcami Domu Pomocy. Gratulujemy wielu talentów i jak zawsze przy tej okazji zapraszamy do kolejnych odwiedzin.

Tekst: A. Przybysz

Dzień Babci i Dziadka

24 stycznia 2017

„Radość można osiągnąć tylko wtedy, gdy się drugiemu sprawia radość".
Karl Barth

Dzień Babci i Dziadka to jedno z najwspanialszych świąt obchodzonych w Polsce od wielu lat. Oficjalnie funkcjonuje ono od 1966 roku i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Dostarcza wiele radości całym rodzinom. Dzieci w szkołach i przedszkolach uczą się piosenek i wierszyków, angażują w to rodziców, a efektem ich wspólnej pracy jest ogromna radość i wzruszenie wszystkich babć i dziadków zapraszanych w dniu ich święta –21 stycznia na uroczyste akademie.

Nasz Dom gościł dzieci z radzymińskiego przedszkola Nr 1, które w kilka minut od rozpoczęcia uroczystego spotkania , wywołały uśmiech na twarzach, a zaraz potem łzy radości i ogrom pozytywnych emocji. Przedszkolaki przekonały wszystkich, że najbardziej na świecie swoje wnuczęta kochają dziadkowie. Przypomniały, że nikt lepiej nie ugotuje pysznego obiadku niż babcia, a dziadek szybko naprawi zepsutą zabawkę.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały w podziękowaniu za piękny i radosny program artystyczny „słodkie co nie co" i tym razem to my wywołaliśmy na ich buziach uśmiech. Dziękujemy za urocze spotkanie i mamy nadzieję, że już niedługo znów się zobaczymy.

Tekst: A. Przybysz

Opowieści o stworzeniu Świata

20 stycznia 2017r.

Nasi Mieszkańcy po raz kolejny mogli wysłuchać koncertu w Radzymińskiej Sali Koncertowej z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przy akompaniamencie harfy, liry, skrzypiec i banjo artyści: Emilia Raiter i Sebastian Pikuła przedstawili cztery mityczne opowieści z czterech stron Świata: Historię Indyjską, Historię Afrykańską, Historię Oceaniczną i Historię Słowiańską. Miłą niespodzianką dla Mieszkańców naszego Domu były życzenia i okolicznościowe laurki od przedszkolaków z przedszkola Kraina Przedszkolaka.

 

Jasełka Uczniów Zespołu Szkół w Słupnie

10 stycznia 2017

"Dziś tamtej gwiazdy blask wskazuje nam,
że czas do przodu ciągle iść i trwać,
A cel wyznacza nam wśród wielu krętych dróg
nasz Pan Nadziei, nasz dobry Bóg."

Rozpoczął się Nowy Rok, a wraz z nim powitaliśmy w progach naszego Domu jak zawsze oczekiwanych gości. Od kilku lat odwiedzają nas uczniowie Zespołu Szkół w Słupnie prezentujący program jasełkowy. Towarzyszy im szkolny chór „Canto" będący niezwykłą perłą każdego programu.Po raz kolejny zobaczyliśmy ciekawe, uwspółcześnione widowisko przybliżające historię narodzin Jezusa w Betlejem oraz odwieczną walkę dobra ze złem. Na naszych oczach rozgrywały się krótkie scenki biblijne w wykonaniu młodych aktorów, a urocze Anioły tańczyły w rytmie muzyki hip – hopu.Jasełka według tradycji średniowiecznej są dla nas ważnym przesłaniem. W pędzącym życiu, „wśród wielu krętych dróg", nie zapomnijmy co jest najważniejsze. Tylko miłość i poszanowanie drugiego człowieka powinno być naszym celem najwyższym.Dziękujemy utalentowanym uczniom Zespołu Szkół w Słupnie jak również nauczycielom za wspaniały program artystyczny, którego byliśmy świadkami. Życzymy pomyślności w Nowym Roku i serdecznie zapraszamy do naszego Domu na kolejne widowiska w nowych odsłonach.

Tekst: A. Przybysz

Joomla templates by Joomlashine