Wycieczka do Żelazowej Woli i Niepokalanowa

25 maja 2017 r.

„Jesteśmy tylko tym, czym jesteśmy w oczach Bożych i niczym więcej”.
Św. Franciszek z Asyżu

W czwartkowy poranek grupa Mieszkańców naszego Domu wraz z opiekunami, wybrała się na jednodniową wycieczkę do miejsca związanego z osobą Fryderyka Chopina. Obecnie w dworku znajduje się muzeum, otoczone pięknym parkiem urządzonym w latach 1932-1939 według projektu Franciszka Krzywdy – Polkowskiego . Na terenie parku znajduje się pomnik Chopina wykonany przez Józefa Gosławskiego. Po miłym spędzeniu czasu w Żelazowej Woli udaliśmy się do Niepokalanowa.

W tym roku minie 100 lat, odkąd w niewielkiej miejscowości na trasie Warszawa – Sochaczew z inicjatywy zakonnika Maksymiliana Marii Kolbe powstał niewielki klasztor zamieszkały przez franciszkanów nazwany Niepokalanowem. Dziś na okazałym terenie znajduje się Bazylika Mniejsza, kaplica Św. M.M. Kolbe , Dom Rekolekcyjny, muzeum. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. stara kaplica drewniana, zbudowana jesienią 1927 r. i uważana za kolebkę klasztoru. W niej zakonnicy składali swoje śluby zakonne, w niej też modlił się Maksymilian Kolbe wraz z pierwszymi współpracownikami oraz okoliczną ludnością. Obok starej zakrystii znajduje się pierwsza cela św. Maksymiliana, w której założyciel klasztoru mieszkał aż do wyjazdu na misje do Japonii w 1930 r.

Franciszkanie z Niepokalanowa posiadają własną straż pożarną ofiarnie niosąc pomoc okolicznej ludności, wydają czasopisma, posiadają własną, najstarszą w Polsce rozgłośnię radiową. To miejsce obecnych pielgrzymek wiernych z całego kraju i ze świata, podążających do świętego miejsca, by w skupieniu oddać swe troski i cierpienia w modlitwie.

Wycieczka naszych Mieszkańców do Niepokalanowa stała się wydarzeniem niosącym za sobą ogromny ładunek emocjonalny. Większość z uczestników była tam już nie raz. Przyjechali po raz kolejny z nadzieją na przeżycia modlitewne szczególnego miejsca w historii Polski.

Była też okazja do spacerów po rozległym kompleksie klasztornym i obserwacji licznych pielgrzymów. Wrócili wyciszeni z zadowoleniem opowiadając innym Mieszkańcom swoje wrażenia.

Tekst: A. Przybysz, M. Modzelewska

Joomla templates by Joomlashine