Wizyta na Cmentarzu Poległych 1920 r. w Radzyminie

8 sierpnia 2017

„Wspomnienia i wyobrażenia urzeczywistniają się w ciszy".
W. Wharton

Piękne słoneczne sierpniowe przedpołudnie to dobry moment aby wyjść poza teren Domu. Mieszkańcy wraz z opiekunami korzystając z komunikacji miejskiej udali sie się na radzymiński Cmentarz Poległych, aby odwiedzić groby nieżyjących już Mieszkańców naszego Domu.
Radzymiński cmentarz jest też obiektem bardzo ciekawym historycznie i powodem dumy mieszkańców miasta . Znajdują się na nim groby żołnierzy walczących o wolność w 1920 roku uczestników kolejnej II wojny, osób prywatnych związanych z miastem i okolicą, a także zasłużonych dla kraju, kultury i edukacji. Cmentarz ten odwiedził w 1999r.  nasz Wielki Polak – papież Jan Paweł II, o czym przypomina pamiątkowa tablica na murze Kaplicy. To miejsce, gdzie co roku 15 sierpnia , mieszkańcy Radzymina i zapraszani licznie goście uczestniczą w uroczystej mszy świętej w kolejną rocznicę „Cudu nad Wisłą”.
Korzystając z okazji Mieszkańcy wraz z opiekunami spacerowali alejkami, odwiedzając groby swoich nieżyjących kolegów i koleżanek, zapalali znicze. Wspominaliśmy zmarłych, dziwiąc się, że przecież jeszcze tak niedawno byliśmy wszyscy razem w Domu Pomocy, jeszcze niedawno śmialiśmy się, żartowaliśmy, tańczyliśmy…

Pozostały wspomnienia i pamięć żyjących.

Tekst: A. Przybysz

Joomla templates by Joomlashine