Święto Niepodległości z Towarzystwem Przyjaciół Radzymina

9 listopada 2017 r.

„ Bo ni z tego, ni z owego mamy Polskę na pierwszego”.

J. Piłsudski

Za kilka dni minie 99 lat, odkąd Polska odzyskała swą niepodległość. W całym kraju będziemy świętować to wielkie wydarzenie. W kościołach odprawiać się będą msze święte za Ojczyznę, stacje telewizyjne będą prezentować uroczyste parady wojskowe i programy historyczne przypominające to ważne wydarzenie.

Dom Pomocy Społecznej w Radzyminie zaprosił do wspólnego świętowania prezesa Towarzystwa Przyjaciół Radzymina – Jana Wnuka i Annę Grzegorek – członka zarządu tegoż stowarzyszenia.

Pan Jan znany i ceniony historyk oraz autor wielu publikacji książkowych na temat historii regionu i kraju, ze znaną sobie lekkością słowa przedstawił genezę Święta Niepodległości i jego znaczenie dla nas współcześnie żyjących.

Pani Anna wspominała swoje lata młodości w Radzyminie, opowiadała, jak dawniej wyglądała sytuacja polityczna uniemożliwiająca patriotyczne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości w symbolicznym dniu 11 listopada. Razem z zaproszonymi gośćmi Mieszkańcy śpiewali najpiękniejsze piosenki patriotyczne, które Towarzystwo Przyjaciół Radzymina w 2010 roku opublikowało w swoim „Śpiewniku patriotycznym” którego kilkanaście egzemplarzy podarowało dla naszych mieszkańców . W tak ważnym dla wszystkich dniu nie mogło zabraknąć wspomnień o ułanach, Legionach, legunach i rozwijającym się rozmarynie.

Dziękujemy naszym znamienitym gościom, panu Janowi Wnukowi i pani Annie Grzegorek za przyjęcie od nas zaproszenia. Dla wszystkich uczestników tego spotkania w naszym Domu było to ogromne święto. Dzień 11 Listopada uczciliśmy godnie, jak przystało na obywateli tego kraju.

Tekst: A. Przybysz

Joomla templates by Joomlashine