2018

Pamięć i tradycja - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kobyłce

17 grudnia 2018 r

„Wychowanie, całkowicie wyzwolone z autorytetu,
tradycji i dogmatu kończy się nihilizmem.”

Leszek Kołakowski

Nadchodzą święta, a wraz z nimi liczni goście. Dziś powitaliśmy dzieci i wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Kobyłce, która jak co roku sprawiła nam wiele radości. Poczuliśmy klimat Świąt Bożego Narodzenia, gdy w naszej Sali Wielofunkcyjnej stanęła piękna i pachnąca Choinka Nadziei przywieziona przez dzieci.

Jej ideą jest łączyć pokolenia, podkreślać wrażliwość na potrzeby ludzi starszych i samotnych oraz propagować ekologiczne choinki w donicach. Dzieci podczas spotkania pięknie ubrały ją w przywiezione przez siebie ozdoby: słodkie ciasteczka i aniołki w barwach narodowych. Kolor aniołków nie jest przypadkowy ponieważ dzieci przedstawiły nam patriotyczny program w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie śpiewaliśmy znane nam piosenki wojskowe, słuchaliśmy z uwagą tych współczesnych pisanych dla dzieci.

Dzieci i wolontariusze z Kobyłki poczęstowali mieszkańców upieczonymi przez siebie ciasteczkami, na które zawsze czekamy! Śpiewaliśmy razem kolędy, zrobiliśmy sobie kilka wspólnych zdjęć. Na zakończenie goście tradycyjnie otrzymali od nas podziękowania w formie świątecznego dyplomu i słodycze, co niezmiernie ich ucieszyło.

Bardzo dziękujemy naszym gościom ze Szkoły Podstawowej Nr 3w Kobyłce za wizytę w radzymińskim Domu Pomocy Społecznej. Jesteście zawsze wyczekiwani! Gratulujemy Pani Marcie Ludwiniak i nauczycielom wspaniałych uczniów i życzymy wesołych świąt oraz wielu sukcesów w Nowym 2019 roku.

Tekst: A. Przybysz

 

 

Dzień Pracownika Socjalnego w Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie

06 grudnia 2018 r

„Potrzeba wielkiej odwagi, żeby wyciągnąć rękę do ludzi,
  których świat wolałby spisać na straty”.

Regina Brett

Jak co roku spotkaliśmy się, aby wspólnie świętować Dzień Pracownika Socjalnego przypadający na 21 listopada. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor naszego Domu - Jolanta Chałupka, składając wyrazy uznania za zaangażowanie oraz wysiłek „w wypełnianiu ważnej roli społecznej na rzecz drugiego człowieka”. Życzyła aby nasza codzienna praca przynosiła nam satysfakcję, była inspiracją do dalszych efektywnych działań na rzecz Mieszkańców i budziła uznanie w ich oczach. Szczególne podziękowania w formie Dyplomów Uznania i bukietów kwiatów otrzymało w tym roku siedem naszych pracownic odznaczających się ogromnym zaangażowaniem i empatią w swej pracy. Koleżankom winszujemy, życząc dalszego zaangażowania i satysfakcji z pracy.

Wszyscy pracownicy otrzymali album „ Jan Paweł II w Mieście Cudu nad Wisłą” wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina.

Pracownicy podziękowali również pani Dyrektor za miłą atmosferę w pracy oraz wsparcie i pomoc w codziennych trudach z ludźmi chorymi.

Po części oficjalnej spotkania nastąpił czas na chwilę relaksu i integrację przy słodkim poczęstunku. A wszystko to w takt pięknych polskich piosenek świątecznych.

Tekst : A. Przybysz

Andrzejkowe baju baju…

30 listopada 2018 r

„Święty Jędrzej adwent przytwierdzi”

staropolskie przysłowie

Andrzejkowe wróżby wywodzą się ze starożytnej Grecji, ale rozpowszechnili je Szkoci i tym sposobem już w XVI wieku bawiła się cała Europa. To w dzień św. Andrzeja, patrona narodów słowiańskich, małżeństw i podróżnych, wróżą sobie panny rychłe zamążpójście a pozostali przyszłość i podróże. Zwyczaje Andrzejkowe mają także swój wymiar komercyjny, wyznaczając datę graniczną dla okresu przedświątecznego. Tak więc jest to ostatni moment na wspólną zabawę i integrację.

Korzystając z tego przywileju zorganizowaliśmy w naszym Domu wspólnie z radzymińską młodzieżą niepełnosprawną Spotkanie Andrzejkowe na którym wiele się działo.

Uczestnicy zabawy mieli okazję wróżyć sobie lejąc wosk , wrzucając pieniążki do wody, a także losując cukierki z sentencjami. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Było wesoło i energetycznie. Spotkanie Andrzejkowe miało wymiar międzypokoleniowy. Wszyscy bawiliśmy się wspólnie, nie zważając na nasze niedoskonałości ciała, na wiek uczestników. Liczył się dobry humor i chęć zabawy. To było bardzo udane spotkanie i mamy nadzieję, że za jakiś czas znów się spotkamy, pewnie w innych okolicznościach ale za to z nowymi pomysłami.

Dziękujemy opiekunom młodzieży, pani Marzenie i panu Łukaszowi za ogromną dozę empatii i chęć wspólnej integracji. Zapraszamy do nas ponownie.

Tekst: A. Przybysz

 

 

Dziecięce opowieści uczniów Szkoły Podstawowej w Zagościńcu

26 listopada 2018 r

Dziecięce opowieści uczniów Szkoły Podstawowej w Zagościńcu

„Dzieciństwo jest dobre dlatego,
  że każdy dzień zaczyna życie na nowo,
 bez ciężaru dnia wczorajszego.”

 Anna Kamieńska

Dzieci wnoszą radość i powiew świeżości. Są autentyczne w swym działaniu, szczere i ciekawe świata. Każde spotkanie młodego pokolenia z naszymi Mieszkańcami wywołuje uśmiechy na twarzach z obu stron, zaciekawienie i pokłady pozytywnej energii.

Tak też było i tym razem. Powitaliśmy uczniów Szkoły Podstawowej w Zagościńcu, którzy przybyli do nas z programem artystycznym prezentującym najpiękniejsze i ponadczasowe wiersze polskich poetów piszących dla dzieci i o dzieciach. Byliśmy widzami profesjonalnie przygotowanego spektaklu teatralnego ze wspaniała grą aktorską i ciekawymi kostiumami. Dzieci wzruszyły nas swym talentem, rozczuliły i przypomniały dawne czasy, kiedy to sami uczyliśmy się wierszy Tuwima i Brzechwy aby po latach przekazać tą wiedzę naszym dzieciom czy wnukom. Wspólnie z uczniami śpiewaliśmy znane piosenki ludowe i tańczyliśmy. Było gwarnie i wesoło. Nasi Mieszkańcy otrzymali kolorowe karty własnoręcznie wykonane przez uczniów z życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Uczniowie szkoły w Zagościńcu otrzymali od nas w podziękowaniu dyplom uznania oraz kosz, w którym każde dziecko znalazło dla siebie słodki poczęstunek. Dziękujemy opiekunkom grupy uczniów za wspaniały występ, gratulujemy nauczycielom profesjonalizmu, a dzieciom talentu. Zapraszamy do nas ponownie z wielką radością.

Tekst: A. Przybysz

 

Świąteczne warsztaty integracyjne

22 listopada 2018 r

„Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie”

Nadchodzi oczekiwany przez cały rok czas Bożego Narodzenia. Jedyny, niepowtarzalny, wyjątkowy. Czas generalnych porządków i dekoracji świątecznych. Zdobimy nasze domy w oczekiwaniu radosnych Świąt.

W naszym Domu przez dwa dni trwały warsztaty zorganizowane przez środowisko radzymińskiej młodzieży niepełnosprawnej, która pod okiem opiekunów uczyła naszych mieszkańców wykonywania ozdób z gliny. Wspólnie ją wygniataliśmy, wałkowaliśmy aby potem wycinać i malować poszczególne elementy. Było wesoło i inspirująco. Razem śpiewaliśmy znane piosenki biesiadne. W swoim towarzystwie czuliśmy się bardzo dobrze. Już wkrótce znów się spotkamy. Tym razem na Balu Andrzejkowym.

Tekst: A. Przybysz


VI edycja jesiennego konkursu „Ziemniaki Cudaki” - Jesienne inspiracje

13 listopada 2018 r.

„ A w nas jeszcze tyle wciąż radości jest
 Tyle słońca z lata jeszcze w nas
 I jesienny smutek nam nie grozi, wiem
 Dobry los wciąż sprzyja nam”.

  Eleni

Bulwa, grula, barabola, kartofel – to nic innego, jak ziemniak. Z pozoru zwyczajny, o nadzwyczajnych właściwościach odżywczych. Źródło witamin z grupy B i witaminy C, bogate w magnez, potas, fosfor i inne składniki mineralne. Sprowadzony z Peru do Europy w XVI wieku już wkrótce zrobił wielką karierę. Jest podstawą niezliczonej ilości smacznych potraw na całym świecie, a dla nas od kilku lat materiałem bez którego coroczny konkurs by nie istniał.

Po raz szósty Mieszkańcy naszego Domu spotkali się, aby z ziemniaków wykonać wesołe, jesienne dekoracje. Każdy z uczestników konkursu miał inny pomysł na swoją pracę.

Powstawały dekoracje z obieranych ziemniaków, skrobanych i w mundurkach. Wszyscy pracowali w skupieniu do czasu, aż prace zaczęły ożywać. Powstały liczne figurki, grzybki, zwierzątka, jajo a’la Faberge, stempelki do świątecznych kartek. Cudeńka.

              Wykonane prace zostały wyeksponowane na sali wielofunkcyjnej Domu, aby pozostali Mieszkańcy, pracownicy i goście mogli je podziwiać. Jury oceniło prace i przyznało nagrody dla wszystkich jego uczestników. Każdy z uczestników otrzymał dyplom, „słodkie co nieco” , a autorzy czterech najciekawszych prac dodatkowo otrzymali zaproszenie do kina Helios w Wołominie na seans filmowy. Jesień również może być piękna, kolorowa, twórcza i radosna.

Tekst: A. Przybysz

 

Patriotycznie i romantycznie

5 listopada 2018 r.

„Świat jest sumą tego, co przeminęło”.

Novalis

Gośćmi naszego Domu był po raz kolejny zespół „Nadzieja” z ITN, z którym wspólnie świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To był niepowtarzalny i wzruszający koncert przywołujący wspomnienia dawnych lat.

Przepiękne wykonanie piosenek sprawiło, że przed naszymi oczami pojawiały się obrazy dzielnych wojaków, tęskniących za nimi panien i trudy wojennej tułaczki. Epokowe stroje i wojskowe mundury dały poczucie, jakbyśmy byli w teatrze. Wspólnie wykonaliśmy dwie piosenki z repertuaru tego zespołu. W podziękowaniu za wspaniały koncert dla zespołu „Nadzieja”, Mieszkańcy zaśpiewali inne piosenki patriotyczne.

Na zakończenie spotkania czekała nas miła niespodzianka. Otrzymaliśmy z rąk pani Urszuli Bartosiak dyplomy za udział w Powiatowym Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznych w którym uczestniczyliśmy w sobotę 03 listopada i mieliśmy zaszczyt występować na estradzie razem z zespołem. Każdy z uczestników przeglądu podczas odbierania dyplomów miał okazję do wspólnego zdjęcia z panią Urszulą.

Dziękujemy bardzo za piękny koncert w Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie.

Dyplomy sprawiły naszym Mieszkańcom ogromną radość. Zespołowi „Nadzieja” życzymy wielu sukcesów i zapraszamy do nas serdecznie.

Tekst: Agnieszka Przybysz

Rozśpiewana Niepodległa

3 listopada 2018 r.

„Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia, wspólna pamięć”

B. Wolniewicz

Kilkuosobowa grupa Mieszkańców pod okiem terapeuty uczestniczyła w Powiatowym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Rozśpiewana Niepodległa”. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Instytut Tradycji Narodowej, której prezesem jest pani Urszula Bartosiak. Naszym podopiecznym znana jest, jako pani Ula prowadząca zajęcia z cyklu „Terapia i ruch przy muzyce ludowej”. Tym razem spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej w pobliskim Sierakowie aby wspólnie z innymi zaproszonymi gośćmi świętować radosne wydarzenie, jakim jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Powiatowy przegląd rozpoczął koncert Radzymińskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Kuś. Ten młodzieżowy zespół odnoszący sukcesy w kraju i za granicą jest w Radzyminie powszechnie znany i ceniony. W ich wykonaniu wysłuchaliśmy „Roty”, piosenek wojskowych a potem składanki przebojów polskich seriali. Pośród nich znalazła się muzyka z filmu „Polskie drogi”, „Pan Wołodyjowski” i „Czarne chmury”. W dalszej kolejności byliśmy świadkami przesłuchań dzieci i młodzieży uczestniczących w konkursie. Usłyszeliśmy wiele pięknych i znanych nam piosenek patriotycznych, ale nasze serca podbiła grupa przedszkolaków z całego powiatu, śpiewająca ochoczo piosenki napisane specjalnie dla nich. Maluchy pięknie śpiewały i wspaniale wyglądały na scenie. Byliśmy uczestnikami wspaniałego przedsięwzięcia skupiającego głównie dzieci i młodzież. Było to bardzo wzruszające i budujące dla nas dorosłych. W powiatowym przeglądzie i my mieliśmy swój udział. Co prawda poza konkursem, ale za to w doborowym towarzystwie razem z zespołem „Nadzieja”. Dla licznych gości i jury wykonaliśmy dwie piosenki: „Szarą piechotę” i „Chłopcy malowani” , którą niegdyś śpiewała Anna German. Mieliśmy ogromną tremę chociaż w Domu Pomocy ćwiczyliśmy ją zawzięcie. Nasz występ oceniamy na piątkę. Podczas poczęstunku w foyer (wym. fuaje) Mieszkańcy spotkali swoich znajomych oraz nawiązali miłe rozmowy z innymi gośćmi.

To był wspaniały przegląd pieśni patriotycznych. Byliśmy pod wrażeniem talentu dzieci i młodzieży. Czuliśmy się też docenieni i ważni występując dla tak wspaniałej publiczności. Składamy serdeczne podziękowania pani Urszuli Bartosiak za zaproszenie Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie, za umożliwienie pokazania mieszkańcom powiatu, że możemy jeszcze wiele, chcemy, mamy zapał…

Tekst: A. Przybysz

Wizyta w fabryce bombek „Gepard” – coraz bliżej święta…

16 październik 2018 r.

”Więc chodź, pomaluj mi życie, niech świat mój się zarumieni,
  Niech mi zalśni w pełnym słońcu, kolorami całej ziemi.”

Jeszcze słońce na niebie przyświeca, ciepły jesienny wiatr owiewa nasze twarze, a my już w innym świecie. Wspaniałym, jedynym w swoim rodzaju, bo w klimacie Bożego Narodzenia. W naszym Domu nie ma nudy, korzystamy z każdej nadarzającej się okazji aby zwiedzać, podróżować, tworzyć – by potem wspominać.
Odwiedziliśmy wołomińską fabrykę bombek „Gepard”, aby poznać technikę produkcji bombek oraz wykonać pierwsze, autorskie dekoracje na najbliższe święta. To była  wspaniała, inspirująca wycieczka, przepełniona czarownością tego miejsca i miłą rodzinną atmosferą.
Uczestników naszej wycieczki w progach fabryki powitał uśmiechnięty Święty Mikołaj i zaprosił do zwiedzania. Poznaliśmy cały proces produkcji bombek od początku do końca wykonywanych ręcznie, dzięki ogromnej pasji i talentowi jej pracowników. Obserwowaliśmy wydmuchiwanie bombek, ich kolejne etapy nadawania kształtu i kolorytu, a na koniec sposoby ich zdobienia przy użyciu farb, brokatów, kryształków Swarowskiego.
Sami również mogliśmy poczuć się artystami wykonując pod bacznym okiem dekoratorki swoje własne arcydzieła. Zwiedziliśmy pomieszczenia sklepu przy fabryce, które zachwycają mnogością wspaniałego asortymentu świątecznych, choinkowych dekoracji. Na koniec delektowaliśmy się pysznym słodkim poczęstunkiem słuchając opowieści pracowników fabryki o historii jej powstania i wykonywanych tu ozdobach.
Dla Mieszkańców wycieczka do fabryki bombek „Gepard” była nie lada przeżyciem. Wykonaliśmy świąteczne ozdoby, które w grudniu będziemy prezentować przybywającym gościom w naszych gablotach.
Czas spotkania przebiegł w miłej, iście rodzinnej atmosferze, którą tworzą właściciele fabryki wraz z pracownikami. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie, gratulujemy pomysłu na klimatyczne miejsce pracy i życzymy wielu sukcesów zawodowych.
Tekst: A. Przybysz

Wizyta na Radzymińskim Cmentarzu Poległych 1920 r.

4 października 2018 r.

„Istota wspomnień polega na tym, że nic nie przemija.”

Korzystając ze sprzyjającej aury, mieszkańcy wraz z opiekunami udali się na radzymiński cmentarz aby odwiedzić groby byłych mieszkańców naszego Domu oraz swoich bliskich. Do wspólnego spaceru zaprosiliśmy panią Annę Grzegorek, członka Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, która opowiedziała nam bogatą historię tego miejsca i ludzi tu pochowanych.
Radzymiński Cmentarz Poległych 1920 roku został założony na początku XX wieku, a po Bitwie Warszawskiej stał się miejscem pochówku walecznych żołnierzy broniących kraju i świata przed inwazją bolszewicką, ofiar kolejnej wojny oraz miejscem wiecznego spoczynku księży tutejszej parafii, nauczycieli,  kombatantów i zasłużonych.
Nasi Mieszkańcy odwiedzili również grób znanego wszystkim aktora Wojciecha Pokory, którego ostatnią wolą było spocząć na radzymińskim cmentarzu, choć czekało na niego zaszczytne miejsce w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.
Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści pani Anny Grzegorek dotyczącej wizyty na tym cmentarzu Jana Pawła II  - 13 czerwca 1999 roku. Wspólnie oglądaliśmy poświęcony w tym roku pomnik Ojca Świętego, który powstał dzięki inicjatywie wdzięcznych mieszkańców miasta.
Spacerując po radzymińskiej nekropolii odkrywaliśmy bogatą historię Radzymina, której jesteśmy częścią, słuchaliśmy ciekawych opowieści. W trakcie spaceru opiekunki grupy zorganizowały konkurs wiedzy o Radzyminie, który wygrała nasza mieszkanka- pani Grażyna. Odwiedziliśmy również groby byłych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, którzy pozostaną w naszej pamięci.
Dziękujemy naszemu gościowi, pani Annie Grzegorek za poświęcony nam czas i ogromną życzliwość odczuwaną przy każdym spotkaniu.

Tekst: A. Przybysz

Relaks w promieniach słońca

19 września 2018 r.

„Zwierzęta to jedni z najlepszych nauczycieli miłości”

Grupka Mieszkańców Domu Pomocy odwiedziła okoliczne gospodarstwo rolne, aby znaleźć wytchnienie i odpocząć na łonie natury obserwując hodowlane zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Największą atrakcją tego miejsca stały się daniele i rodzina kucyków. Nasi Mieszkańcy próbowali zbliżyć się do nich przekupując kawałkami chleba, czuli ogromną potrzebę bliskości z nimi, a z ich twarzy nie znikała radość . Czas leniwie płynął, a my delektowaliśmy się błogą ciszą i ciepłymi promieniami jesiennego już słońca.
Składamy podziękowania gospodarzowi tego uroczego zakątka za umożliwienie nam spędzenia czasu wśród pięknych okoliczności przyrody.

Tekst: A.Przybysz

 

Spotkanie w Mostówce

13 września 2018 r.

„Zła wiadomość jest taka, że czas leci. Dobra jest taka, że to Ty jesteś pilotem!”
Jak co roku o tej porze odwiedziliśmy naszą znajomą, panią Teresę z pobliskiej Mostówki. Naszą tradycją od kilku lat stały się wspólne spotkania towarzyskie na pięknie położonej działce pani Teresy. Pani Teresa odwiedza naszych Mieszkańców zimą, my przyjeżdżamy do niej latem. To czas odpoczynku przepełnionego ciszą i zapachem okolicznych pól i lasu. Relaksujemy się bawiąc się z uroczymi czworonogami właścicielki, słuchając smutnych kolei ich losów, które sprowadziły je do tego miejsca gdzie znalazły pełną miskę i ogromne pokłady miłości. Rozpalamy ognisko i pieczemy przywiezione ze sobą kiełbaski. Zajadamy się ciastem przygotowanym przez właścicielkę tego niezwykłego miejsca. Mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy i będzie miło jak zawsze.
Tekst: A. Przybysz

 

 

Biesiada na ludowo – piknik na pożegnanie lata z udziałem wolontariuszy z Coca Cola HBC Poland w Radzyminie

12 września 2018 r.

„Życie jest jak bombonierka. Nigdy nie wiesz, na co trafisz.”

Tak niedawno w tym samym miejscu, na terenie naszego Domu świętowaliśmy początek lata. Czas płynie jednakże nieubłaganie i już lato żegnamy. W wyśmienitych humorach - bo choć żal ciepłych promieni-  liczymy na długą kolorową jesień nim chwycą mrozy.
Do naszej zabawy zaprosiliśmy gości – zespół wolontariuszy z działu zapewnienia jakości radzymińskiego zakładu Coca Cola HBC Poland, którzy okazali  życzliwość naszej placówce i jej mieszkańcom. Z ogromnym zaangażowaniem upiększali zielenią teren, taras i altanę z których teraz w pełni mogą korzystać niepełnosprawni mieszkańcy naszego Domu.
Oprawę muzyczną tego spotkania zapewnił znany już naszym Mieszkańcom pan Włodzimierz. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy znane biesiadne i ludowe piosenki. Nikt nie pozostał obojętny na skoczne dźwięki. Towarzyszyły nam sympatyczne wolontariuszki prezentujące swe wspaniałe talenty muzyczne. Świetnie się bawiliśmy , Mieszkańcy, zaproszeni goście i pracownicy. Delektowaliśmy się potrawami z grilla, słodkościami przygotowanymi na tą okazję przez panie kucharki z naszej domowej kuchni. Odpoczywaliśmy ciesząc oczy pięknem okolicznej przyrody.
Mamy świadomość nadchodzącej małymi krokami jesieni, która być może przyniesie ze sobą kolejne atrakcje. Czekamy na kolejne wydarzenia, bo w naszym Domu nie mamy czasu się nudzić. Zapraszamy do nas wszystkich ochoczo gwarantując dobrą zabawę i ciepłe powitanie.
Tekst: A. Przybysz

 

Koncert Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy”

16 lipca 2018 r.

„ Muzyka ma koronę w niebie ale korzenie na ziemi”.
M. Kuncewiczowa

Piękne regionalne stroje, radosne piosenki ludowe, ciekawe a czasem zapomniane już instrumenty muzyczne mogliśmy podziwiać dzięki Integracyjnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Mazowiacy”, który mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Domu.
Zespół działa od 33 lat  przy Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Zrzesza osoby niepełnosprawne, uczniów szkół specjalnych, wychowanków ośrodków szkolno – wychowawczych oraz wolontariuszy. Jego założycielem jest profesor Uczelni Przyrodniczo – Humanistycznej w Siedlcach pan Leszek Płoch.
Choreografię opracowuje dla zespołu pedagog tańca pani Hanna Szczepańska Płoch.
Nasi Mieszkańcy mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć najpiękniejsze, znane powszechnie polskie piosenki ludowe, przy których doskonale się bawili  żywo reagując na zmieniające się obrazy.
Koncert zespołu „Mazowiacy” pozostawił po sobie pewien niedosyt. Czuliśmy się widzami wielkiej sceny, na której występowali tylko dla nas wspaniali artyści. Jesteśmy pod wrażeniem ogromu przedsięwzięcia, niebywałej pasji państwa Płoch oraz profesjonalizmu artystów. Czujemy się wyróżnieni poprzez fakt, iż Integracyjny Zespół Pieśni i Tańca „Mazowiacy” koncertujący w całym kraju i poza granicami, na swoją widownie wybrał również  nasz Dom. Otrzymaliśmy ogromny przekaz energii, który poruszył serca i dostarczył ogrom radości.
Żywimy nadzieję, że to pierwsze spotkanie nie będzie ostatnim i za jakiś czas znów się zobaczymy. Serdecznie zapraszamy do Radzymina,  życząc jednocześnie kolejnych sukcesów na estradzie.
Tekst: A. Przybysz

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Powitanie lata.

10 lipca 2018 r.

„ W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, w przyszłość marzenia”.

Lato w rozkwicie. Upalne, nastrajające znakomite do zabawy. Dla nas to dzień wyczekiwanego pikniku letniego. W tym roku nieco inny w klimacie lat minionych, które pamiętają nasi najstarsi seniorzy.
Wszystko to za sprawą zespołu „Nadzieja”, który wystąpił w naszym Domu z repertuarem pod wymownym tytułem „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”.
Zespół Nadzieja, który powstał w lutym 2018r. prowadzony jest przez panią Urszulę Bartosiak. Działa przy Instytucie Tradycji Narodowej stanowiąc jego integralną część.

Zespół zaśpiewał utwory przedwojenne, występując w strojach adekwatnych do wykonywanego repertuaru. Usłyszeliśmy wspaniałe piosenki śpiewane przez ówczesne największe gwiazdy polskiej estrady. Przenieśliśmy się w zapomniany już elegancki świat, gdzie kobiety uwodziły z niebywałym wdziękiem i seksapilem.
Dawny czarowny świat Ordonki, Toli Mankiewiczówny i Mieczysława Fogga wrócił do nas „piosenką, sukni szelestem”. Miał autor słów rację, że te wspaniałe, klimatyczne przeboje „kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem”. I były za sprawą utalentowanych pań z zespołu „Nadzieja”, który otrzymał gromkie brawa.
Po wspaniałej uczcie duchowej, nadszedł czas na posilenie się pysznościami z grilla i słodkościami przygotowanymi przez nasze panie kucharki. Tak rozpoczęliśmy sezon letni …

Tekst: A. Przybysz

Spotkanie uczniów radzymińskiej szkoły podstawowej z niepełnosprawnymi Mieszkańcami DPS

6 lipca 2018 r.

„ Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie”

Jak wygląda na co dzień życie osób z niepełnosprawnością przekonały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie, które pod opieką nauczycielki odwiedziły naszych Mieszkańców. Poznały zasadę działania wózków inwalidzkich elektrycznych i zwykłych, zobaczyły jak wyglądają protezy nóg. Przekonały się, że jazda na wózkach nie jest taka łatwa i wymaga dużej sprawności i koordynacji.
Dzieci dowiedziały się, że pomimo sporych ograniczeń wynikających z choroby i barier architektonicznych można sobie z tym poradzić. Potrzebna jest jedynie silna wola, duża determinacja i chęci. Uświadomiły sobie, że osoby niepełnosprawne mogą jeździć autobusem, tańczyć i rozwijać swoje pasje. Potrzebują jedynie czasem pomocy innych osób.
Dla Mieszkańców i pracowników to spotkanie też wiele wniosło. Dzieciaki obdarowały nas swoim optymizmem i radością. Dały wiarę w to, że rośnie nowe pokolenie ambitnych i obdarzonych empatią ludzi, otwartych na wszelkie wyzwania.
Tekst: A. Przybysz

Cygańskie serce

 27 czerwca 2018 r.

„ Człowiek posiada naprawdę tylko to, co jest w nim”

Cygan kocha muzykę, taniec, śpiew. Cygan ma romantyczną duszę. Zdolny jest kochać szaleńczo kobietę oraz tęskni za wolnością, końmi i taborami.
O wielkiej tęsknocie i miłości przypomniały nam cygańskie piosenki w wykonaniu Andrzeja Pawłowskiego i akompaniamencie Janusza Potkańskiego. Wspólnie bawiliśmy się wspaniale. Romantyczne ballady pozwoliły przez chwilę się zadumać, a skoczne utwory pobudziły do tańca. Nikt nie został obojętny na dźwięki akordeonu.
Dziękujemy panu Andrzejowi i Januszowi za energetyczny koncert. Zapraszamy do nas ponownie w nadziei na kolejną wspólną zabawę.
Tekst: A. Przybysz

Wspomnienia są jak korzenie – skansen w Kuligowie

23 maja 2018 r.

„Wszyscy wiemy, że drzewo z bujnymi korzeniami trudno wyrwać”

Kilka zaledwie kilometrów od Radzymina rozciąga się malownicza wieś Kuligów, położona nad rozlewiskiem Bugu, stanowiąca pogranicze Mazowsza i Podlasia.
Dzięki niesamowitej pasji amatora etnografa, pana Wojciecha Urmanowskiego, powstał skansen Park Kultury Ludowej mieszczącego niebywałą ilość eksponatów będących świadectwem bogatej historii naszego kraju.
Spotkanie z przeszłością okazało się dla jego uczestników powrotem do lat dzieciństwa. Przywołało lawinę wspomnień, bowiem należymy jeszcze do pokolenia pamiętającego dawne wiejskie chaty z rodzinnych stron dziadków czy też rodziców. Dzięki determinacji i „zbieractwu” pana Wojciecha, skansen jest miejscem, gdzie czas się zatrzymał.
Zaglądaliśmy do wiejskiej chaty krytej słomą, z której właściciele chyba przed chwilą wyszli do prac polowych, a może do kościoła. Prześcigaliśmy się w odgadywaniu znaczenia konkretnych sprzętów gospodarskich. Z bliska można było obejrzeć krosna, kołowrotki, maglownice i pierwsze drewniane prototypy późniejszej pralki „Frani”. W kuźni dumnie prezentował się piec i olbrzymi miech, którego zasady pracy przedstawił nam przemiły przewodnik. Z zaciekawieniem oglądaliśmy zakład rymarski, narzędzia rolnicze oraz powozownię pełną wozów, sań i różnorodnych kufrów przygotowanych do podróży. Świeciło słońce, śpiewały ptaki, a my bawiliśmy się, jak dzieci oglądając dawny świat z zaciekawieniem.
Wycieczka okazała się niesamowitą podróżą do przeszłości, do świata, którego już nie ma, a o którym warto pamiętać. Czas w którym my żyjemy jest jego kontynuacją. Młode pokolenia internautów mogą na własne oczy zobaczyć odeszły w zapomnienie świat swoich przodków.
Tekst: A. Przybysz

Imieniny pani Zofii

15 maja 2018 r.

Tyle wiedzy, doświadczenia, młody rzadko to docenia.
Tyle miejsc, tyle wrażeń, tyle jeszcze w głowie marzeń.
Ale to nie koniec przecież, jesteś teraz w wieku kwiecie.
Bądź więc sobą wciąż, niezmiennie i uśmiechaj się codziennie!

Wspaniałe życzenia imieninowe od swoich koleżanek, rodziny i pracowników Domu Pomocy Społecznej otrzymała pani Zofia w dniu swoich imienin. Na wszystkie zasłużyła w zupełności, bowiem jest osobą niezwykle sympatyczną, życzliwą i uczynną. Jest autorką wielu ciekawych prac wykonywanych podczas codziennych zajęć terapeutycznych. Przy tym wesoła, lubiąca śpiewać i tańczyć.
Podczas tego uroczego spotkania towarzyskiego gawędziliśmy wspólnie delektując się pysznym tortem i innymi słodkościami. Pani Zosi życzymy dużo zdrowia (bo tego nigdy nie za wiele) oraz uśmiechu na twarzy (bo ten zmienia rzeczywistość).
Tekst: A. Przybysz

Nasze własne dzieła sztuki

14 – 16 maja 2018 r.

„Skłonności do próżnowania trzeba przezwyciężyć pracą”
Seneka Młodszy

Pracownia terapii zajęciowej zaprasza wszystkich chętnych na „warsztaty”…
Powstał pomysł aby  wczesną wiosną, gdy jeszcze chłodno i czasem mokro na dworze, ubarwić naszą codzienność kolorowymi pracami wykonanymi metodą witrażu i wielobarwnej bibuły.
Tak powstały wspaniałe witraże dekorujące okna pokoi Mieszkańców, potem krokusy zdobiące stoliki w pokojach przed Wielkanocą, a w dalszej kolejności chabry i maki przywołujące wspomnienia z dzieciństwa podczas buszowania w zbożu.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy podczas tych zajęć. Panie terapeutki służyły pomocą i starały się również stworzyć własne dzieła sztuki. Pomagaliśmy sobie wspólnie. Panowała atmosfera skupienia, ale nie nudy. Praca iście zespołowa. Nastąpił naturalny podział wśród Mieszkańców podczas wykonywania prac. Ktoś konturował wzory witraży, ktoś inny wycinał poszczególne elementy kwiatów. Powstało wiele ciekawych prac. Wszystkie kolorowe, radosne, zachęcające wiosnę do szybkiego przyjścia i pozostania z nami jak najdłużej.
W niedalekiej przyszłości, na kolejnych kilkudniowych warsztatach powstaną kolejne dzieła. Będą owocem naszej wspólnej, radosnej pracy.
Tekst: A. Przybysz

Podróże małe i duże - Radzymin

11 maja 2018 r.

”Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.”
 Święty Augustyn

Majowe słoneczne przedpołudnie stało się doskonałą okazją do spaceru po naszym mieście według autorskiego projektu „Poznajemy nasze miasto”. Wyruszyliśmy na spacer uzbrojeni w nakrycia głowy i napoje, aby zobaczyć  Radzymin z nieco  innej perspektywy.

Oglądaliśmy kolorową, bujną roślinność w pobliskim sklepie ogrodniczym snując wizję wspaniałego zagospodarowania terenu w naszym Domu Pomocy. Przyglądaliśmy się pływającym okazom kolorowych ryb. Odpoczywaliśmy w Parku Eleonory Czartoryskiej obserwując rozpoczynający się właśnie projekt jego ciekawej rewitalizacji. Kiedy zawitamy tu ponownie jesienią, będziemy mieli okazję do porównań.

Czas płynął leniwie ale nadeszła chwila na powrót do rzeczywistości. Naładowani pozytywną energią ożywionego świata, wróciliśmy na obiad do Domu.
Gdzie wyruszymy następnym razem, czas pokarze.

Tekst: A. Przybysz
  

Wiara, nadzieja i miłość w człowieku – kino Helios

8 maja 2018 r

Wiara, Nadzieja i  Miłość pozwalają nam pojąć, że istnieje coś Niepojętego

„ Paweł. Apostoł Chrystusa” w wołomińskim kinie Helios stał się nagrodą dla części Mieszkańców naszego Domu biorących czynny udział w codziennych zajęciach terapeutycznych. Uczestniczki wycieczki przegryzając popcorn z ogromnym zainteresowaniem obejrzały wzruszającą opowieść o dwóch Apostołach – Pawle i Łukaszu żyjących w okrutnych dla pierwszych chrześcijan czasach Nerona.
To wzruszająca opowieść autorów Dziejów Apostolskich o ludzkich słabościach, rozterkach, bólu i ogromnej sile Miłości  dającej  wiarę w sens trudów naszego ziemskiego żywota.
Korzystając z okazji, obejrzałyśmy niedawno powstałe centrum handlowe, którego kino Helios jest jedynie niewielką częścią. Spotkała nas niebywale miła niespodzianka ze strony sympatycznych pracowników kina. Pani menager podarowała nam zestaw książek i płyt z filmami, które wykorzystamy podczas naszych zajęć terapeutycznych.
Krótki wypad do pobliskiego Wołomina dostarczył nam wielu niesamowitych wrażeń. Podczas takich wycieczek bardzo często spotykamy się z empatią napotykanych  ludzi dających świadectwo, że czasem niewielkie gesty życzliwości, uśmiech i  dobre słowo mają ogromną moc sprawczą.
Tekst: A. Przybysz

Koncert zespołu "Zbrucz" z Tarnopola na Ukrainie.

 20 kwietnia 2018 r.

„ Muzyka jest jak kobieta: stworzona po to, aby zachwycać się jej pięknem.”
S. Post

Dziś po raz kolejny,  gościliśmy w  naszym Domu podróżujący po Polsce z koncertami, ukraiński zespół pieśni i tańca „Zbrucz” z Tarnopola. Dłużej przebywający u nas Mieszkańcy doskonale go znają i cieszą się, gdy mogą po raz kolejny posłuchać piosenek w wykonaniu solistów tarnopolskiej filharmonii.
Tym razem słuchaliśmy „Dumki na dwa serca” wywołującej wspomnienia zekranizowanej powieści H. Sienkiewicza, dostojnej pieśni „Ave Maria” czy „Ore, ore”. W repertuarze zespołu „Zbrucz”  znajdują się również piękne pieśni ukraińskiego folkloru ludowego.
Dużym atutem zespołu jest grupa tancerzy, która zaprezentowała składankę tańców ukraińskich, cygańskich i gruzińskich. Występ stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Profesjonalizm, piękna choreografia i energetyczny przekaz sprawiły, iż koncert został przyjęty przez mieszkańców, i pracowników naszego Domu  w entuzjastyczny sposób.
Nikt z widzów nie pozostał obojętny wobec takiej ilości piękna muzycznych barw, jak również urody tancerek ubranych w kolorowe stroje.
Tekst: . Przybysz

Warszawskie Stare Miasto wita nas

18 kwietnia  2018

„ Fotografia stanowi dokument zanurzenia się ludzi w czasie”
K. Kąkolewski

Nadeszła upragniona i wyczekiwana wiosna. W naszych terapeutycznych głowach zrodził się szalony pomysł, aby gdzieś pojechać, poczuć zapach ciepłego słońca i wiatru. Sprawić radość sobie i Mieszkańcom, naładować akumulatory, podpatrzeć świat, przemyśleć w locie parę spraw.
Udało się. Warszawskie Stare Miasto powitało nas słońcem, gwarem różnorakich wycieczek i niesamowitym klimatem tego miejsca. Spacerowałyśmy leniwie wśród znajomych uliczek, obserwując ludzi i miejsca szczególnie ciekawe. Był czas na profesjonalną sesję fotograficzną z udziałem króla Zygmunta i przemiłego  dorożkarza na Placu Zamkowym, a także na niesamowite spotkanie z pięknymi gołębiami na Rynku Starego Miasta. Nasze ogromne zainteresowanie wzbudziło stoisko artysty malarza tuż obok Barbakanu.
Mam nadzieję, że wycieczka na Stare Miasto to dopiero preludium do kolejnych wycieczek wiosenno-letnich. Tyle jeszcze wspaniałych miejsc na nas czeka. Wróciliśmy zmęczeni i szczęśliwie. Naładowane pozytywną energią i pomysłami na to, co dalej.
Tekst: A. Przybysz

Terapia i ruch w rytm muzyki ludowej.

13 kwietnia 2018 r.

„Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie”.

Dom Pomocy Społecznej oferuje swym Mieszkańcom różnorodne formy terapii mające na celu usprawnianie psychofizyczne oraz  niwelujące poczucie nudy i monotonii. Zachęcamy do uczestnictwa w codziennych zajęciach bez względu na aurę pogodową.
Jedną z proponowanych form są zajęcia przy muzyce ludowej prowadzone przez panią Urszulę Bartosik (założycielkę Instytutu Tradycji Narodowej w Wodyniach)
Terapia i ruch przy muzyce ludowej daje jej uczestnikom wiele radości. Ćwicząc w rytm muzycznych taktów, bawiąc się nimi, nasi Mieszkańcy bez poczucia zmęczenia fizycznego uczestniczą w rehabilitacji własnego ciała. Poprzez proste ćwiczenia usprawniają małą i dużą motorykę, poprawiają koncentrację, usprawniają pamięć,  a wszystko to jest okraszone dużą dozą relaksu i uśmiechu. Nabierają nowych sprawności, poszerzają swoje horyzonty, poznają nowe formy zabawy.
Podczas spotkań, ogromną furorę robi Iris, specjalnie wyszkolona  do celów terapeutycznych piękna suczka rasy golden retriever, będąca uniwersalnym terapeutą. Niezależnie od schorzenia przynosi pociechę, uspokojenie, umożliwi skupienie uwagi, rozśmieszy, zainteresuje, zmotywuje do ćwiczeń, złamie opór i złość.
Dziękujemy pani Urszuli za stworzenie naszym podopiecznym możliwości zrozumienia i akceptacji własnych niedoskonałości, zdobywania nowej wiedzy, aprobaty wśród grupy. Podziwiamy za ogromne zaangażowanie i kreatywność w realizację prowadzonych zajęć oraz dostosowanie ich do potrzeb i oczekiwań naszych mieszkańców.

Tekst: A. Przybysz

Jubileusz 80-lecia Mieszkanek DPS

26 marca 2018 r

„Chwytajcie cudowne chwile, ile pomieszczą dłonie,
 chwytajcie w otwarte serce, każdy słoneczny promień.
 Ten nowy dzień, który wstaje i zapach wiatru cudowny,
 i ciepłe słowa ludzi co życzą, by każdy  dzień był dobry.”

Jubileusz naszych Mieszkanek – pani Jadwigi i pani Elżbiety. Dla nas wielkie wydarzenie, okazja do radosnego spotkania przy stole pełnym słodkości. Czas by beztrosko się pośmiać, powspominać miłe chwile razem przeżywane w Domu Pomocy Społecznej.
Osiemdziesiąte urodziny! Jedyne w swoim rodzaju. Nasze kochane Jubilatki dziś odświętne i uśmiechnięte. Przyjmują ochoczo życzenia i drobne upominki. Dzień codzienny stał się okazją do świętowania. Rano życzenia od Mieszkańców i najbliższych. Po południu życzenia od pani Dyrektor i pracowników.
Cieszymy się, kiedy możemy pomóc, wywołać uśmiechy na twarzach, rozproszyć czasem smutne myśli. Tak niewiele czasem trzeba aby dzień stał się wyjątkowy, niepowtarzalny.
Naszym drogim Jubilatkom życzymy pogody ducha i wielu radosnych chwil.
Tekst: A. Przybysz

 

„Motylki” i „Sówki” z wizytą w Domu Pomocy.

9 stycznia 2018

„Nie szukaj szczęścia, ale dawaj je innym, a wtedy samo przyjdzie do Ciebie.”

W naszym Domu pojawiły się maluchy z radzymińskiego niepublicznego przedszkola i żłobka „Akademia Przedszkolaka”, aby zaprezentować swoją dziecięcą wersję jasełek.
 „Motylki” i „Sówki” przybyły licznie w pełnej charakteryzacji, abyśmy jeszcze raz pochylili się wspólnie nad Małym Dzieciątkiem. Dzieci z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem odgrywały swe role, tańcząc, śpiewając i wywołując na twarzach naszych podopiecznych wiele pozytywnych emocji. Na niejednej twarzy pojawiły się autentyczne łzy wzruszenia dławiące gardło. Mali aktorzy byli bowiem niebywale przekonujący, wspaniale przygotowani, szczerzy w swej dziecięcej radości.
Dziękujemy opiekunkom grupy za dostarczenie ogromnej dawki pozytywnej energii. Zapraszamy do naszego Domu ponownie. Dla każdego zawsze u nas czeka coś słodkiego.
Tekst: A. Przybysz

Joomla templates by Joomlashine