2019

„Lato, lato, lato czeka …” – piknik wakacyjny

18 lipca 2019 r.

„Należy tak organizować życie, aby każda chwila była ważna”
Iwan Turgieniew

Lato, czas wypełniony słońcem, zapachem kwiatów, gwarem spotkań towarzyskich. Pogoda nam sprzyja, toteż na pięknym terenie naszego Domu zorganizowaliśmy letni piknik dla jego Mieszkańców.

Piekliśmy kaszankę, kiełbaski, zajadaliśmy się słodkościami popijając pyszny kompot przygotowany przez naszą kuchnię. Gościliśmy też przyjaciół naszych Mieszkańców, którzy ten właśnie dzień chcieli spędzić wspólnie z nami.

Słuchaliśmy muzyki, delektowaliśmy się ciepłymi promieniami słońca. Wspominaliśmy poprzednie nasze pikniki i Mieszkańców, których wśród nas już nie ma, a jeszcze niedawno uczestniczyli w życiu Domu. Wspominaliśmy radosne chwile spędzone razem. Piknik był relaksem, spotkaniem integracyjnym, które warto pamiętać.
Tekst: A. Przybysz

Drugie spotkanie integracyjne z marecką młodzieżą

11 czerwca 2019 r.

 „Uśmiech i humor to znak zwycięskiego górowania nad losem"

Po raz drugi i oby nie ostatni gościliśmy młodzież ze Szkoły Katolickiej w Markach. Tym razem spotkanie integracyjne odbyło się w naszym zielonym ogrodzie. Dopisywała pogoda i radosny nastrój. Młodzież tuż przed zakończeniem roku miała możliwość odpocząć pośród licznych drzew a my cieszyliśmy się z miłego spotkania.

Dziś wspólnie spędzaliśmy czas na zabawach towarzyskich oraz grając w „planszówki”, które cieszyły się wielkim powodzeniem. Zabawą bańkami mydlanymi ochoczo zajął się personel prześcigając się w pomysłach na największą bańkę i zachęcając mieszkańców do naśladowania.

Czas do obiadu upłynął niepostrzeżenie. Pozostał niedosyt i chęć do kolejnych spotkań .Pożegnaliśmy naszych gości życząc udanych wakacji. Być może wkrótce znów się spotkamy.
Tekst: A. Przybysz

„Chodź, pomaluj mi świat” – spotkanie integracyjne z młodzieżą Szkoły Katolickiej w Markach

23 maja 2019 r.

„Więc chodź, pomaluj mi życie, niech świat mój się zarumieni,
Niech mi zalśni w pełnym słońcu, kolorami całej ziemi…”

Wspólne warsztaty plastyczne z młodzieżą ze Szkoły Katolickiej w Markach stały się nieoczekiwaną inspiracją dla wszystkich uczestników tego spotkania. Zarówno młodzież  jak też nasi mieszkańcy bawili się wspaniale.

Wszyscy razem wykonywaliśmy kolorowe obrazki przy użyciu świecowych kredek i kalki poddanej na koniec obróbce termicznej. Ograniczała nas tylko wyobraźnia. Powstały piękne wzory przypominające dzikie łąki, krajobrazy księżycowe i kwiaty. Podczas zajęć w sposób naturalny nastąpiła międzypokoleniowa integracja dająca radość obu stronom. Młodzież ciekawa naszego świata, spacerowała po Domu i jego terenie obserwując toczące się tu życie.

Zaprzyjaźniliśmy się. Otrzymaliśmy wspaniałe prezenty w postaci sztalug, blejtramów i wszelkiego rodzaju akcesoriów malarskich, z których powstaną kolejne arcydzieła. Młodzieży zrewanżowaliśmy się słodkim poczęstunkiem i szerokimi uśmiechami. Zaprosiliśmy ich również do wspólnej sesji fotograficznej i kolejnych odwiedzin w naszym Domu.

Opiekunom i młodzieży dziękujemy za urocze spotkanie. Dziękujemy za okazane serce i ogromne pokłady empatii.
Tekst: A. Przybysz

Poznajemy nasze miasto - Radzymin

9 maja 2019 r.

„Nie zatrzymujesz się dlatego, że się starzejesz. Starzejesz się dlatego, że się zatrzymujesz”

Maj w rozkwicie. Wyruszyliśmy na mały spacerek uliczkami Radzymina, aby rozkoszować się upragnionymi promieniami słońca i rozejrzeć się po najbliższej nam okolicy. Obserwowaliśmy piękniejące miasto, tętniącą życiem szkołę i upajaliśmy się błogą ciszą w parku Eleonory Czartoryskiej, dawnej dziedziczki Radzymina, która pozostawiła po sobie wspomnienia dobrej gospodyni tego miasta.

Przyglądaliśmy się rewitalizacji zabytkowego Domku Ogrodnika, który już wkrótce zachwyci nas swym wyglądem . Tak dotarliśmy do pobliskiego sklepu ogrodniczego gdzie z ochotą oglądaliśmy kwiaty, krzewy i drzewka w wiosennej odsłonie. Obserwowaliśmy okazałe kolorowe rybki w sklepowym oczku wodnym .

Pora obiadu zmusiła nas do powrotu. Zadowoleni, zrelaksowani i z przeświadczeniem, że wkrótce znowu wyruszymy na kolejną pieszą wycieczkę po ciekawych zakątkach Radzymina. Przed nami cudowna wiosna, a potem mamy nadzieję na gorące lato.
Tekst: A. Przybysz

Spacerkiem po Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym

8 maja 2019 r.

„Niczego tak w życiu nie będziesz żałował, jak straconych szans i okazji"

Korzystając z nadarzającej się pięknej majowej pogody wybraliśmy się do warszawskiego ogrodu zoologicznego, który od kilku lat wpisany jest wraz z przylegającym do niego Parkiem Praskim do rejestru zabytków. Ogród liczy sobie 91 lat. Obecnie zajmuje 39 ha i zamieszkuje w nim aż 12.000 zwierząt.

Spacerowaliśmy po pięknych, zadbanych alejkach obserwując to tętniące życiem miejsce. Mijały nas liczne grupy odwiedzających zoo przedszkolaków, rodziny z dziećmi i cudzoziemcy. Nasz zachwyt wzbudziły pięknie prezentujące się, zadbane zwierzęta. Niedźwiedź polarny konsumował śniadanie, pracownicy ogrodu poili Koniki Przewalskiego, a lew i pumy ucinały sobie przedpołudniową drzemkę. Warszawski Ogród Zoologiczny przez wszystkie lata swojego funkcjonowania stał się miejscem edukacyjnym dla rodzin z dziećmi, które właśnie tutaj poznawały zwierzęta z najodleglejszych zakątków świata. Nasi Mieszkańcy również posiadają takie wspomnienia, które odżyły w tym miejscu.

Wracając do Radzymina oglądaliśmy zmieniającą swe oblicze Warszawę. Byliśmy zmęczeni, ale przede wszystkim zadowoleni, że jeszcze raz mogliśmy odwiedzić przepiękny ogród zoologiczny przy ulicy Ratuszowej.
Tekst: A. Przybysz

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku z wizytą w naszym DPS

7 maja 2019 r.

„Może faktycznie to nie my wybieramy nasze podróże, tylko one nas".
Martyna Wojciechowska

W naszym Domu powitaliśmy miłych gości z Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku.
Spotkaliśmy się aby odnowić niegdyś zawiązane kontakty, zapoznać się i zobaczyć jak spędzają czas Mieszkańcy innych domów w naszej okolicy.

Spotkaniu towarzyszyły liczne gry planszowe, rozmowy, oglądanie naszego Domu i ogrodu wokół niego. Wszyscy cieszyli się z miło spędzonego czasu. Mamy nadzieję ,że będziemy spotykać się częściej i wymieniać pomysłami. Do zobaczenia.
Tekst: A. Przybysz

Jak to z Marzanną bywało?

8 kwietnia 2019 r.

„ Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, do wody Cię wrzucamy bo wiosnę kochamy”…

Marzanna, Morena, Mora, Śmiercicha – słowiańska bogini władająca siłami natury. Pani życia i śmierci, która według pogańskich wierzeń zwiastuje odejście zimy i rychłe nadejście upragnionej wiosny. Historyk Jan Długosz opisywał ją, jako polską boginię. Od wieków kukłę Marzanny wykonaną ze słomy, owiniętą w białe płótno i strojnie ubraną palono rytualnie z zachowaniem wszelkich zabobonów towarzyszącemu tym wydarzeniom. Obecnie jest to wiosenny rytuał wykorzystywany chętnie przez nauczycieli i terapeutów organizujących jedyne w roku „zaklinanie wiosny” będące doskonałą okazją do spotkania integracyjnego.

Radzymińska Marzanna wykonana została podczas zajęć terapeutycznych z zachowaniem tradycji. Konstrukcja z plecionej wikliny, słoma, białe płótno, elegancka kreacja i makijaż. Mieszkańcy Domu Pomocy żegnali bez żalu zimę obserwując palącą się kukłę nad naszym stawem. Wspólnie z terapeutkami przygotowali na tą okazję program artystyczny złożony z piosenek i wierszy żegnających zimę i witających wiosnę zwiastującą lepszy, radosny czas. Pogoda nam dopisywała, było ciepło a my w doskonałych nastrojach. Obserwowaliśmy płonącą Marzannę wierząc, że nadejście na dobre wiosny to już z pewnością tylko formalność.

Tekst: A. Przybysz

Dzień Kobiet z zespołem „Nadzieja”.

7 marca 2019 r.

Na pytanie „Dlaczego 8. marca obchodzony jest Dzień Kobiet?” odpowiem krótko…
- bo kobiety to ósmy cud świata! Udowodniły to w przeddzień naszego święta zaprzyjaźnione już z nami panie z zespołu „Nadzieja”. Uczestniczyliśmy we wspaniałym koncercie pod wymownym tytułem „Słaba płeć”.
Zespół wokalny „Nadzieja” w składzie Urszula Bartosiak – menadżer zespołu i wokalistka, Mirosława Bazak, Krystyna Gębicka i Wiesława Sobańska, wykonały specjalnie dla Mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie, ponadczasowe piosenki przepełnione romantyzmem i wspomnieniem nieodległych i jakże pięknych czasów młodości wielu uczestników tego klimatycznego spotkania.

„Walc Embarras” i „Mój pierwszy bal” przeniósł nas w świat eleganckich bali na których kobiety prezentowały swe piękne suknie i były obiektem adoracji „brzydszej płci”. „Miłość jak wino” przypomniała o pierwszych motylach w brzuchu, a nasze serduszka pukały w rytmie cha-cha słuchając tego wciąż aktualnego przeboju. Zadumaliśmy się nad liryczną piosenką „Matko moja ja wiem” ogólnie znaną z wykonywania jej przez niezapomnianego Bernarda Ładysza. Słuchając „Dumki na dwa serca” osobiście byłam pod wrażeniem stroju wokalistki pani Mirosławy, bowiem motywem sukni był krajobraz stepu na którym brakło jedynie szalonego Bohuna na koniu.
Stroje pań z zespołu „Nadzieja” były doskonale dobrane do  repertuaru co sprawiało, że czuliśmy się bardzo niezwykle i czarownie. Niespodzianką dla nas przygotowaną była piosenka „Acapulco” w premierowym wykonaniu pani Urszuli Bartosiak, która przeniosła  nas w świat ciepłych wysp i gorących rytmów reggae.

Koncert zespołu „Nadzieja” był dla nas ogromną dawką energii i pokazem profesjonalizmu. Bawiliśmy się wspaniale klaszcząc i wspólnie śpiewając. Byliśmy oczarowani eleganckim koncertem przygotowanym dla naszego Domu. Składamy wyrazy uznania pani Urszuli Bartosiak i paniom z zespołu „Nadzieja” za uświetnienie Dnia Kobiet. Życzymy wielu sukcesów w życiu prywatnym i sukcesów muzycznych oraz wszelkiej pomyślności.
Drogie Panie! Zachwycajcie swą publiczność nieustannie.
Tekst: A. Przybysz

 

Zapustny Bal

5 marca 2019 r.

„Śmiech to słońce, które spędza zimę z twarzy człowieka".
Viktor Hugo

Budząca się nieśmiało do życia wiosna niesie ze sobą wiele obiecujących wydarzeń. Zwiastuje również koniec czasu zimowego zwieńczonego okresem hucznego karnawału, w Polsce nazywanego „zapustami", pełnymi zabaw, widowisk, spotkań towarzyskich, przepełnionych ogólną wesołością wprowadzającą w okres wielkanocny.

Tuż przed końcem czasu zapustnego Mieszkańcy naszego Domu wraz z opiekunami bawili się na balu. Tańczyliśmy w rytmie skocznej muzyki nie zważając na niepełnosprawności i ograniczenia. Po Sali Wielofunkcyjnej jechał „ pociąg z daleka", a francuski kankan wywołał ogólną wesołość i zadyszkę jego uczestników. Zabawy konkursowe zwieńczone zostały atrakcyjnymi nagrodami. Mieszkańcy wybrali króla i królową balu. Odbyła się uroczysta koronacja i wspólny taniec Królowej Marianny i Króla Kamila. Czas minął niepostrzeżenie szybko. W planach terapeutek jest jeszcze wiele atrakcji na najbliższe miesiące tego roku.
Tekst: A. Przybysz

Prywatka na Dzień Babci i Dziadka czyli Spotkajmy się w Paryżu

27 lutego 2019 r.

„ Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci”
przysłowie włoskie

Dziś w naszym Domu szczególne święto. Dzień Babci i Dziadka. W Polsce corocznie obchodzony z wielką czcią dla seniorów. Tego dnia dziadkowie otrzymują życzenia i prezenciki od wnucząt.

My powitaliśmy dwie grupy maluchów z pobliskiej „Krainy Przedszkolaka”, aby razem świętować ten ważny dzień. Nasza największa z sal „pękała w szwach”. Na widowni siedzieli seniorzy, a na scenie prezentowały się przedszkolaki. Dzieci przedstawiły dwa programy artystyczne w hołdzie kochanym babciom i dziadkom. Nikt nie pozostał obojętny. W oczach wielu babć i dziadków zakręciły się łzy. Widzowie byli na prywatce u babci i dziadka, spotkali się w Paryżu. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, składały życzenia. Przypomniały jak ważnymi dla nich są dziadkowie, którzy zawsze mają czas i cierpliwość, a „u babci jest słodko, świat pachnie szarlotką”.

Ogólnemu wzruszeniu nie było końca. Dzieci pragnęły jak najpiękniej się zaprezentować, a widzowie nie kryli swych emocji. Program artystyczny dzieci z „Krainy Przedszkolaka” przedstawiły wspólnie ze swoimi opiekunkami. Dziękujemy paniom Katarzynie Ciuraj i Pauli Skarżyńskiej . Życzymy wielu sukcesów na polu zawodowym i inspirujących pomysłów dostarczających silnych emocji widzom.

Dzieci otrzymały od nas podziękowania w kolorowych ramkach, które będą mogły dumnie prezentować w swoim przedszkolu oraz słodki poczęstunek od wszystkich babć i dziadków z naszego Domu.

Tekst: A. Przybysz

Hej kolęda, kolęda

9 stycznia 2019 r.
„Radość jest jak kamień, który wrzucony do wody zatacza coraz większe kręgi”

Dziś swym występem zachwyciły nas maluchy z radzymińskiego Przedszkola Nr 2. Wzruszenie zdławiło niejedno gardło, w niejednych oczach zaiskrzyły się łzy, gdy na scenie pojawiła się Święta Rodzina, uroczy pastuszkowie i Trzej Królowie ogłaszający „Dobrą Nowinę”. Mali artyści wykazali się ogromnym profesjonalizmem i zachwycili naszych Mieszkańców niebywałym urokiem.

Dzieci wpatrzone w panie opiekunki swoje role odegrały wspaniale. Mieszkańcy w tym czasie zapomnieli o swoich problemach, chorobach i trudach codziennego życia. Czas się zatrzymał. Oczarowani maluchami oglądaliśmy to wspaniałe przedstawienie.

Występ przedszkolaków pozostawił po sobie bardzo miłe wspomnienia i pewien niedosyt. Dla naszych Mieszkańców odwiedziny dzieci to zawsze święto i bomba energetyczna na najbliższe dni. Dziękujemy pani dyrektor przedszkola, paniom nauczycielkom, opiekunom i rodzicom za wspaniałe przygotowanie dzieci do swych jakże przecież trudnych ról teatralnych.

Jesteśmy pod wrażeniem ogromu wykonanej pracy i niezaprzeczalnego ich wdzięku. Wszystkim życzymy w Nowym Roku zdrowia, szczęścia oraz mocy sprawczej w dostarczaniu ogromu radości  innym. Zapraszamy do nas zawsze serdecznie!

Tekst: A. Przybysz 

W Aniołkowie - Szkoła Podstawowa nr 2 w Słupnie

8 stycznia 2019 r.

„Oszaleli Anieli cali w bieli od chmur. Gdy na ziemię spłynęli, niby śnieg białych piór..."

Aniołkowo, to bajeczna kraina szczęśliwości, gdzie panuje wieczna radość, a Anioły śpiewają na chwałę narodzonemu Jezuskowi. Tą energetyczną muzyką powitali nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Słupnie.

Wspaniałe przedstawienie wprawiło nas w doskonały nastrój. Uczestnicy spotkania mieli niebywałą okazję usłyszeć niecodzienne piosenki świąteczne napisane dla dzieci, pełne pozytywnego przekazu, okraszone grą na instrumentach muzycznych.

Spotkanie zwieńczyły życzenia noworoczne przygotowane przez dzieci na pięknych, kolorowych kartkach. My jak to w naszym zwyczaju, zrewanżowaliśmy się słodkim poczęstunkiem dla gości i podziękowaniem za uroczy występ. W Nowym Roku życzymy uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Słupnie wielu sukcesów. Gratulujemy dzieciom mnogości talentów, a nauczycielom pasji i zaangażowania zawodowego. Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do naszego Domu ponownie.

 Tekst: A. Przybysz

 

Joomla templates by Joomlashine