2019

Jest taki dzień… kolędowanie uczniów radzymińskiej Jedynki

19 grudnia 2019 r.

„Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory…”
Czerwone Gitary

Tuż przed samymi świętami Bożego Narodzenia pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie aby zaprezentować swoje umiejętności kolędnicze. Wspólnie z naszymi Mieszkańcami śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki .

Dziękujemy nauczycielom i uczniom „stalowej jedynki” za czas spędzony w Domu Pomocy tuż przed Świętami, za umilenie tych dni pełnych domowej krzątaniny i pośpiechu. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie wspólne spotkanie. Zapraszamy do nas serdecznie.

Tekst: A. Przybysz

Z kolorem, z humorem…

17 grudnia 2019 r.

„Zawsze ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce,
jest Boże Narodzenie…”
Matka Teresa z Kalkuty

Do Wigilii  pozostało niewiele czasu, każdy dzień jest na wagę złota, a tak wiele jeszcze chciałoby się zrobić aby nasz Dom wyglądał odświętnie. Dekoracje przygotowywane są na zajęciach terapeutycznych, ale każda pomoc i dodatkowe ręce są obecnie bardzo potrzebne. Do ich wykonywania zaprosiliśmy wolontariuszy Szkoły Katolickiej im. Bł. Bronisława Markiewicza w Markach. Młodzież przyjechała z własnymi pomysłami i materiałami, które zakupiła z zarobionych przez siebie pieniędzy na przedświątecznym kiermaszu.

Uczniowie tym razem stali się nauczycielami udzielającymi lekcji technicznych Mieszkańcom i nam terapeutkom. Praca zespołowa szła wyśmienicie przy pełnym zaangażowaniu obu stron. Było wesoło, ciepło i nastrojowo. Dekoracje w radosnych kolorach już w trakcie lekcji zostały zawieszone w Sali Wielofunkcyjnej i będą służyć przez cały czas karnawału. My poczęstowaliśmy młodzież ciastem upieczonym przez nasze Mieszkanki, które przygotowały w przeddzień wraz ze swoimi opiekunkami.

To kolejne już spotkanie z mareckimi wolontariuszami uświadomiło nam, jak wiele możemy się wspólnie od siebie uczyć, jak bardzo sobie jesteśmy potrzebni i jak niewiele trzeba aby sprawić radość i pozostawić wiele pozytywnych wspomnień.

Tekst: A. Przybysz

Kobyłkowskie jasełka naszych małych przyjaciół

13 grudnia 2019 r.

„Och  nie, święta nigdy się nie kończą, jeśli nie chcesz…Święta to stan umysłu”
Lauren Myracle

Rozpoczęliśmy czas oczekiwania najpiękniejszych polskich świąt, witając nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Kobyłce, wystawiających dla nas przedstawienie jasełkowe. Pośród bożonarodzeniowej u nas scenerii, pojawiła się Święta Rodzina pochylająca się z troską nad narodzonym Dzieciątkiem. Trzej Królowie z powagą przysługującą urzędowi i mali pastuszkowie składali hołd Jezuskowi, a urocze anioły oddały taniec radości w niebiosach.
Nasi Mieszkańcy, jak co roku zostali obdarowani przez dzieci niezliczoną ilością własnoręcznie wykonanych prezentów. Dzieci ochoczo ubrały przywiezioną w darze  „Choinkę Nadziei” w samodzielnie wykonane ozdoby. Wspólnie śpiewaliśmy piękne kolędy i pastorałki, ciesząc się z odwiedzin naszych małych przyjaciół, którzy od ponad dziesięciu lat zawsze w czasie przedświątecznym są z nami.  
Wdzięczni za uroczą wizytę, przygotowaliśmy uczniom i paniom nauczycielkom  podarunki, wręczając długopisy z motywem świątecznym, które okazały się prezentem przynoszącym wiele radości.
Dziękujemy pani Wicedyrektor Marcie Ludwiniak i Katarzynie Chojnackiej za wspaniałe przedstawienie jasełkowe. Jesteście naszymi przyjaciółmi, na których zawsze czekamy z wielką niecierpliwością. Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i zapraszamy do nas serdecznie.

Tekst: A. Przybysz

 

Ekologiczny podarunek Starosty Wołomińskiego i Nadleśnictwa Drewnica

13 grudnia 2019 r.

„Ziemia więcej mówi nam o nas niż wszystkie książki”.
De Saint – Exupery

Nadleśnictwo Drewnica we współpracy ze Starostwem Powiatu Wołomińskiego podarowało w dniu dzisiejszym okolicznym placówkom dwadzieścia choinek będących symbolem akcji edukacyjnej, promującej ekologiczne drzewka pochodzące z plantacji, będące alternatywą dla choinek sztucznych, wykonywanych z materiałów niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Dom Pomocy Społecznej został  jedną z placówek, która otrzymała w prezencie takie drzewko. Zasadzone zastało osobiście przez  Wicestarostę Powiatu Wołomińskiego Roberta Szydlika i Nadleśniczego Artura Delegacza,  przy udziale Członka Zarządu Powiatu Wołomińskiego Pawła Dąbrowskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Cezarego Wnuka i Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Jolanty Chałupka.

Składamy podziękowania Nadleśnictwu Drewnica i Staroście Powiatu Wołomińskiego za piękny, ekologiczny podarunek o który będziemy dbać aby wzrastał na terenie naszego Domu i cieszył oczy podczas kolejnych Świąt Bożego Narodzenia. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w grudniowej akcji ekologicznej.

Tekst: A. Przybysz

Bal Andrzejkowy – Czary, czary, czary…

29 listopada 2019 r.

„Święty Andrzej dziś ukaże, co Ci los przyniesie w darze”
przysłowie staropolskie

Andrzejki - w Polsce to święto ludowe pełne czarów, magii, pobożnych życzeń szybkiego zamążpójścia i oczekiwania na nadchodzący dobrobyt. Obecnie jedno jest pewne. Rokrocznie organizowane imprezy andrzejkowe są doskonałą okazją do zabaw tuż przed rozpoczynającym się adwentem. Organizowane są zwykle 29 listopada w wigilię świętego Andrzeja. W tym dniu bawimy się wróżąc i tańcząc.

Zabawy andrzejkowe są stałym elementem w dorocznym kalendarzu imprez naszego Domu. Spotykamy się, aby bawić się, tańczyć, śmiać i gwizdać z przeciwności losu. Tego dnia wróżyliśmy obierając jabłko ze skórki. Szanse uczestników zabawy były wyrównane, każdy chciał być najlepszy. Skórki były okazałe, a więc wróżyły szczęście, dobrobyt i długie życie. Zabawa z laniem wosku była równie ekscytująca o czym mogła zaświadczyć wysoka frekwencja przy czarodziejskim stole i wnikliwe doszukiwanie się symboliki w każdym kawałku zimnego już wosku. Złożyliśmy też życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności naszym Andrzejom uczestniczącym aktywnie w zabawie. Nie obyło się też bez zabawy tanecznej i uśmiechu na twarzach.

Tekst: A. Przybysz

Dzień Pracownika Socjalnego w Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie

21 października 2019 r.

„Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka”.
Ks. Mieczysław Maliński

Dzień Pracownika Socjalnego w Polsce został ustanowiony w 1990 roku. Jest on dowodem wdzięczności i uznania zasług dla wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych, których rolą jest codzienna pomoc i opieka nad osobami chorymi, starszymi, wykluczonymi społecznie, potrzebującymi pomocy ze strony instytucji. Dla wielu z tych osób nasze wsparcie daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala wierzyć, że życie stanie się znośniejsze.

W radzymińskim Domu Pomocy to jak w wielu tego typu instytucjach dzień szczególny.
Pracownicy mieli możliwość celebrowania  swojego święta  na pięknie  przygotowanej sali .
Byliśmy razem. Mieliśmy możliwość wymiany spostrzeżeń dotyczących naszej pracy. Był to również dla nas pracowników czas relaksu od tygodniowej gonitwy.

Dzień Pracownika Socjalnego to także okazja do składania sobie wzajemnie życzeń.
Pracownicy otrzymali je od pani dyrektor Jolanty Chałupki wraz z przekazaną każdemu z nas premią i biletami do Kina Kultura na występ  Kabaretu Jurki. Jak co roku, kilkoro pracowników zostało szczególnie uhonorowanych za swoją efektywną pracę kolorowym bukietem kwiatów i pisemnym podziękowaniem za zaangażowanie w wypełnianiu codziennych obowiązków. Delegacja pracowników  i przewodnicząca Rady Mieszkańców podziękowała pani dyrektor za wrażliwość, wyrozumiałość i wielkie serce okazywane na co dzień każdemu z nas. Ten szczególny dla nas dzień upłynął w miłej atmosferze.

Tekst: A. Przybysz

Niepodległość widziana oczami maluchów z Krainy Przedszkolaka

14 listopada 2019 r.

„Dzisiaj wielka jest rocznica –
 Jedenasty listopada!...
 Tym, co zmarli za Ojczyznę
 Hołd wdzięczności Polska składa”.

Akademia z okazji  101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w wykonaniu dzieci  
z sąsiadującego z naszym Domem przedszkola była niebywałym widowiskiem. Maluchy w odświętnych strojach, z patriotycznym programem zrobiły istną furorę. Wspaniale przygotowane przez swoje nauczycielki, prezentowały się znakomicie w naszej sali. Bez cienia tremy    
i zażenowania, gdyż była  to dla niektórych z dzieci  kolejna już wizyta w naszym Domu.

Po występie podziękowaliśmy przedszkolakom wręczając dyplom w barwach narodowych. Poczęstowaliśmy artystów „małym co nieco” aby podziękować za  trud przygotowań do tego występu.

Gratulujemy paniom nauczycielkom: Katarzynie Ciuraj i Pauli Skarżyńskiej cudownych dzieciaków. Życzymy wielu sukcesów na polu zawodowym i prywatnym. Oczywiście, zapraszamy do nas ponownie.

Tekst: A. Przybysz

Przedstawiciele „Fundacji Sue Ryder” z wizytą w naszym Domu.

7 listopada 2019 r.

„Oto rozmaryn na pamiątkę. Módlcie się, kochajcie, pamiętajcie”
Hamlet

Sue Ryder (Margaret Susan Ryder) w 1953 założyła „Sue Ryder Foundation” z siedzibą w domu swojej matki w Cavendish w hrabstwie Suffolk w Anglii. Fundacja miała się stać żywym pomnikiem ofiar wojny i często bezimiennych jej bohaterów, w tym przyjaciół Sue Ryder – cichociemnych. Fundacja zajęła się wznoszeniem tzw. Domów Sue Ryder, szpitali, hospicjów i domów opieki, które powstały na całym świecie, w tym 30 w Polsce. Obecnie pozostało ich 15.

Sue Ryder  w wieku 16 lat, podczas II wojny światowej, trafiła do formacji pielęgniarek opiekującej się polskimi cichociemnymi, których szalona odwaga i determinacja w walce wzbudziła ogromny szacunek. W trakcie swej służby i po zakończeniu wojny spotkała się z ogromem cierpienia, które w efekcie zaowocowało powołaniem fundacji jej imienia. Początkowo rozpoczęła swoją misję z grupą polskich wolontariuszy rekrutowanych pośród byłych więźniów obozów koncentracyjnych, weteranów wojennych i ich rodzin chcących nieść pomoc potrzebującym, głównie w Europie Wschodniej opuszczonej i zapomnianej przez aliantów.  Herbem fundacji jest gałązka rozmarynu symbolizująca pamięć, nadzieję i miłość.

Historia Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie jest równie  ciekawa i burzliwa , jak życie
 i działalność Sue Ryder. Powstał w 1954 r, kiedy to z pobliskiego Wołomina do naszego miasta przywieziono 50 osób potrzebujących całodobowego wsparcia  i rozlokowano ich w murowanym budynku. Początki działania Państwowego Zakładu Specjalnego dla Przewlekle Chorych  były trudne. Kolejni jego dyrektorzy latami przystosowywali budynek poprawiając warunki lokalowe i walcząc o lepszy byt swoich podopiecznych. Poprawa sytuacji lokalowej nastąpiła radykalnie w 1963 roku, kiedy to za sprawą Fundacji Sue Ryder powstał na terenie Domu pierwszy pawilon dla chorych, a w roku 1969 kolejny. Pomiędzy naszym Domem a Fundacją nawiązała się współpraca istniejąca do dziś.

To właśnie dziś mieliśmy niebywałą okazję gościć u nas przedstawicieli Fundacji Sue Ryder zarówno z Polski jak też z Anglii. Goście byli bardzo zainteresowani stanem technicznym powstałych ponad 50 lat temu pawilonów  będących  integralną częścią Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie. Spacerowali przyglądając się toczącemu się tu życiu jego mieszkańców. Goście rozmawiali z przewodniczącą Rady Mieszkańców i pracownikami Domu  interesując się panującymi warunkami bytowymi, oglądali prace wykonane na zajęciach terapeutycznych. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjacielskiej atmosferze.
Goście  Fundacji podczas spotkania otrzymali od nas radzymińskie wydawnictwa dokumentujące piękną historię naszego miasta: „Radzymin. Małe miasto, wielka historia” otrzymali  goście anglojęzyczni, a  „Sławni Radzyminiacy i zasłużeni dla Radzymina” otrzymali  polscy goście.

Co roku 1. październiku obchodzony jest Europejski Dzień Fundacji i Darczyńców. Dzień ten jest hołdem, jaki składamy wszystkim ludziom dobrej woli, dla których pomoc bliźniemu jest rzeczą nadrzędną i bliską dewizie Margaret Susan Ryder twierdzącej, że „ jesteśmy tyle warci, ile robimy dla innych”.

Tekst: A. Przybysz

VII edycja konkursu „Ziemniaki Cudaki”

26 listopada 2019 r.

„ Pozytywne nastawienie przyciąga pozytywnych ludzi”

Po raz siódmy w naszym Domu wykonywaliśmy ziemniaczane ozdoby, które miały stać się konkursowymi dziełami sztuki. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy wolontariuszy Szkoły Katolickiej im. Bł. Bronisława Markiewicza w Markach. Wspólnie z uczniami tworzyliśmy śmieszne stworki, statki kosmiczne, egzotyczne zwierzęta. Rzeźbiliśmy w ziemniaczanych bulwach popijając herbatę i  degustując ciasto przygotowane na tę okazję przez panie kucharki.

W trakcie tego przemiłego spotkania młodzież mogła się zapoznać z ciekawostkami dotyczącymi burzliwej historii ziemniaka na świecie. W konkursie obowiązywała całkowita dowolność  tworzenia cudaków. Nastąpiła sympatyczna współpraca pomiędzy młodzieżą a Mieszkańcami Domu.

Słuchaliśmy muzyki, rozmawialiśmy na różne tematy. Nasi seniorzy mieli okazję dowiedzieć się o życiu współczesnej młodzieży, ich planach na przyszłość. Młodzież zainteresowała się pracami wykonywanymi przez naszych mieszkańców - artystów, które są ozdobą pracowni terapeutycznej i ścian na holu.

Już dziś wiemy, iż nie było to ostatnie spotkanie w tak uroczym gronie. Wkrótce znów się spotkamy aby wspólnie spędzić czas. Czekamy niecierpliwie, dziękując za każdy miły gest i ciepłe uśmiechy.

Tekst: A. Przybysz

Świąteczne inspiracje w fabryce bombek

29 października 2019 r.

„I pomyśl, jakie to dziwne, że Bóg miał lata dziecinne, matkę, osiołka, Betlejem”.
-  Jan Twardowski

- Ho, ho, ho – święta już się zbliżają. Choć za oknem jeszcze jesiennie, my mamy niezbite dowody na ich szybkie nadejście.

Chętni Mieszkańcy naszego  Domu oraz ich opiekunowie udali  się na wycieczkę do wołomińskiej fabryki bombek „Gepard”.

Powitał nas przemiły Święty Mikołaj i oprowadził po wszystkich pomieszczeniach  fabryki, gdzie mogliśmy podpatrzeć, jak powstają bombki. Byliśmy świadkami wydmuchiwania szkła i nadawania im odpowiednich kształtów, utrwalania, lakierowania a na koniec malowania. Obserwowaliśmy panią dekoratorkę, która kilkoma wprawnymi ruchami pędzla czarowała  na bombkach zimowe krajobrazy.

Ośnieżone chaty i drzewa jawiły się niczym dzieła sztuki w galerii malarskiej.
Po tych atrakcjach mogliśmy uczestniczyć w warsztatach artystycznych, komponując bombki zdobione według własnej, indywidualnej koncepcji. Bawiliśmy się jak dzieci jedząc pączki i popijając przygotowaną kawą. Kiedy nasze arcydzieła powoli wysychały, my w tym czasie przestępowaliśmy próg  zaczarowanego świata fabrycznego sklepiku. Tu Mikołaj zaprezentował nam wszystkie dostępne modele tegorocznych bombek wystawionych na sprzedaż. Zachwytom nad pomysłowością i talentem  ich twórców nie było końca.

Do Domu wróciliśmy w wyśmienitych nastrojach, oczarowani magią miejsca  w którym byliśmy oraz życzliwością właścicieli i osób tam pracujących. Ten dzień dla uczestników wycieczki był uroczy, wyjątkowy  i niepowtarzalny.

Tekst: A.Przybysz

 

Familijne pożegnanie lata w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku

25 września 2019 r.

„ Każdy ma swoje Kilimandżaro, dla jednego wstanie z łóżka jest wyzwaniem, dla drugiego obejście
   kopca Kościuszki” -   Anna Dymna

Chętni  mieszkańcy  naszego Domu wraz z panią dyrektor Jolantą Chałupką i terapeutkami uczestniczyli w jesiennym pikniku zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Było to spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych i ich rodzin, a także zaproszonych gości z domów pomocy, warsztatów terapii zajęciowej i innych instytucji.


Bawiliśmy się wyśmienicie na wojskową nutę w rytm dobrze wszystkim znanych przebojów z czasów festiwalu w Kołobrzegu. Dopisywała pogoda i doskonałe nastroje.


Widowisko przygotowane przez mieszkańców i pracowników DPS w Brańszczyku było powodem zachwytu i uznania całej widowni. Z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się uczniom wyszkowskiej grupy reprezentacyjnej klasy wojskowej, dającej pokaz sztuk walki wręcz, technik samoobrony, wojskowej musztry i mrożących krew w żyłach ćwiczeń wytrzymałościowych.
Wśród tylu atrakcji znaleźliśmy też czas aby obejrzeć   rękodzieło wykonane przez mieszkańców DPS w Brańszczyku w pracowni terapeutycznej. Oczywiście piknik wojskowy nie mógł się obejść bez prawdziwej wojskowej grochówki. Nie zabrakło ani grochówki, ani innych pyszności.
Wracaliśmy do Radzymina z dużym niedosytem. Dzień szybko się zakończył a my wciąż mieliśmy niedosyt atrakcji.


Dziękujemy dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku za zaproszenie nas na wspaniały familijny piknik. Jesteśmy pełni uznania dla wspaniałej realizacji tego trudnego przedsięwzięcia.

Tekst:  A. Przybysz

Światowy Dzień Chorych na Alzheimera w naszym Domu

23 września 2019 r.

„W każdej pracy jest tyle magii, ile jej dostrzegamy”.
Regina Brett

Światowy Dzień Chorych na Alzheimera obchodzony jest w Polsce od 1994. W naszym Domu mamy 19 mieszkańców z tą chorobą, którzy wymagają często innej niż pozostali pomocy i opieki personelu. Podczas zajęć terapeutycznych staramy się organizować zabawy integracyjne mające na celu przeciwdziałanie  nudzie, stymulujące funkcje poznawcze oraz poprawiające nastrój. Wykorzystujemy do tego m.in. gry planszowe, układanki, puzzle, kolorowanki, malowanie farbami, szablony do pisania i oczywiście różnorodną muzykę.


W tym wyjątkowym dniu powstały obrazki namalowane farbami wodnymi, piękne kolorowanki. Śpiewaliśmy wspólnie piosenki ludowe, biesiadne i religijne przywołując dawne wspomnienia. Kradliśmy tej podstępnej chorobie cenne minuty próbując uruchamiać wyobraźnię, wspomagać podczas pokonywania trudności w wykonywaniu codziennych czynności , zachęcać do  porozumiewania się, a czasem zwyczajnie do relaksu.

Tekst: A.Przybysz

Badania i konsultacje lekarskie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego

26 sierpnia 2019 r.

Człowiek jest najważniejszy

W dniu dzisiejszym Mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w konsultacjach medycznych wykonanych przez pracowników Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Celem projektu było wykrycie zaburzeń gospodarki węglowodanowej powodującej u naszych podopiecznych otyłość  czy cukrzycę.


Po rejestracji w systemie elektronicznym następowały badania pomiaru wskaźnika BMI,  ciśnienia tętniczego krwi, oznaczenia poziomu cukru przy użyciu analizatora hemoglobiny oraz ocena wykrytych powikłań cukrzycy. Uczestnicy badań mieli możliwość osobistej konsultacji lekarskiej i dietetycznej a także w  przypadku niepokojących symptomów zdrowotnych otrzymanie  skierowania do lekarzy specjalistów. W ramach badań i konsultacji lekarskich prowadzona była prelekcja multimedialna dotycząca cukrzycy – profilaktyki leczenia, skutków choroby, poradnictwa żywieniowego jak również roli aktywności fizycznej .

Tekst: A. Przybysz

„Lato, lato, lato czeka …” – piknik wakacyjny

18 lipca 2019 r.

„Należy tak organizować życie, aby każda chwila była ważna”
Iwan Turgieniew

Lato, czas wypełniony słońcem, zapachem kwiatów, gwarem spotkań towarzyskich. Pogoda nam sprzyja, toteż na pięknym terenie naszego Domu zorganizowaliśmy letni piknik dla jego Mieszkańców.

Piekliśmy kaszankę, kiełbaski, zajadaliśmy się słodkościami popijając pyszny kompot przygotowany przez naszą kuchnię. Gościliśmy też przyjaciół naszych Mieszkańców, którzy ten właśnie dzień chcieli spędzić wspólnie z nami.

Słuchaliśmy muzyki, delektowaliśmy się ciepłymi promieniami słońca. Wspominaliśmy poprzednie nasze pikniki i Mieszkańców, których wśród nas już nie ma, a jeszcze niedawno uczestniczyli w życiu Domu. Wspominaliśmy radosne chwile spędzone razem. Piknik był relaksem, spotkaniem integracyjnym, które warto pamiętać.
Tekst: A. Przybysz

Drugie spotkanie integracyjne z marecką młodzieżą

11 czerwca 2019 r.

 „Uśmiech i humor to znak zwycięskiego górowania nad losem"

Po raz drugi i oby nie ostatni gościliśmy młodzież ze Szkoły Katolickiej w Markach. Tym razem spotkanie integracyjne odbyło się w naszym zielonym ogrodzie. Dopisywała pogoda i radosny nastrój. Młodzież tuż przed zakończeniem roku miała możliwość odpocząć pośród licznych drzew a my cieszyliśmy się z miłego spotkania.

Dziś wspólnie spędzaliśmy czas na zabawach towarzyskich oraz grając w „planszówki”, które cieszyły się wielkim powodzeniem. Zabawą bańkami mydlanymi ochoczo zajął się personel prześcigając się w pomysłach na największą bańkę i zachęcając mieszkańców do naśladowania.

Czas do obiadu upłynął niepostrzeżenie. Pozostał niedosyt i chęć do kolejnych spotkań .Pożegnaliśmy naszych gości życząc udanych wakacji. Być może wkrótce znów się spotkamy.
Tekst: A. Przybysz

„Chodź, pomaluj mi świat” – spotkanie integracyjne z młodzieżą Szkoły Katolickiej w Markach

23 maja 2019 r.

„Więc chodź, pomaluj mi życie, niech świat mój się zarumieni,
Niech mi zalśni w pełnym słońcu, kolorami całej ziemi…”

Wspólne warsztaty plastyczne z młodzieżą ze Szkoły Katolickiej w Markach stały się nieoczekiwaną inspiracją dla wszystkich uczestników tego spotkania. Zarówno młodzież  jak też nasi mieszkańcy bawili się wspaniale.

Wszyscy razem wykonywaliśmy kolorowe obrazki przy użyciu świecowych kredek i kalki poddanej na koniec obróbce termicznej. Ograniczała nas tylko wyobraźnia. Powstały piękne wzory przypominające dzikie łąki, krajobrazy księżycowe i kwiaty. Podczas zajęć w sposób naturalny nastąpiła międzypokoleniowa integracja dająca radość obu stronom. Młodzież ciekawa naszego świata, spacerowała po Domu i jego terenie obserwując toczące się tu życie.

Zaprzyjaźniliśmy się. Otrzymaliśmy wspaniałe prezenty w postaci sztalug, blejtramów i wszelkiego rodzaju akcesoriów malarskich, z których powstaną kolejne arcydzieła. Młodzieży zrewanżowaliśmy się słodkim poczęstunkiem i szerokimi uśmiechami. Zaprosiliśmy ich również do wspólnej sesji fotograficznej i kolejnych odwiedzin w naszym Domu.

Opiekunom i młodzieży dziękujemy za urocze spotkanie. Dziękujemy za okazane serce i ogromne pokłady empatii.
Tekst: A. Przybysz

Poznajemy nasze miasto - Radzymin

9 maja 2019 r.

„Nie zatrzymujesz się dlatego, że się starzejesz. Starzejesz się dlatego, że się zatrzymujesz”

Maj w rozkwicie. Wyruszyliśmy na mały spacerek uliczkami Radzymina, aby rozkoszować się upragnionymi promieniami słońca i rozejrzeć się po najbliższej nam okolicy. Obserwowaliśmy piękniejące miasto, tętniącą życiem szkołę i upajaliśmy się błogą ciszą w parku Eleonory Czartoryskiej, dawnej dziedziczki Radzymina, która pozostawiła po sobie wspomnienia dobrej gospodyni tego miasta.

Przyglądaliśmy się rewitalizacji zabytkowego Domku Ogrodnika, który już wkrótce zachwyci nas swym wyglądem . Tak dotarliśmy do pobliskiego sklepu ogrodniczego gdzie z ochotą oglądaliśmy kwiaty, krzewy i drzewka w wiosennej odsłonie. Obserwowaliśmy okazałe kolorowe rybki w sklepowym oczku wodnym .

Pora obiadu zmusiła nas do powrotu. Zadowoleni, zrelaksowani i z przeświadczeniem, że wkrótce znowu wyruszymy na kolejną pieszą wycieczkę po ciekawych zakątkach Radzymina. Przed nami cudowna wiosna, a potem mamy nadzieję na gorące lato.
Tekst: A. Przybysz

Spacerkiem po Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym

8 maja 2019 r.

„Niczego tak w życiu nie będziesz żałował, jak straconych szans i okazji"

Korzystając z nadarzającej się pięknej majowej pogody wybraliśmy się do warszawskiego ogrodu zoologicznego, który od kilku lat wpisany jest wraz z przylegającym do niego Parkiem Praskim do rejestru zabytków. Ogród liczy sobie 91 lat. Obecnie zajmuje 39 ha i zamieszkuje w nim aż 12.000 zwierząt.

Spacerowaliśmy po pięknych, zadbanych alejkach obserwując to tętniące życiem miejsce. Mijały nas liczne grupy odwiedzających zoo przedszkolaków, rodziny z dziećmi i cudzoziemcy. Nasz zachwyt wzbudziły pięknie prezentujące się, zadbane zwierzęta. Niedźwiedź polarny konsumował śniadanie, pracownicy ogrodu poili Koniki Przewalskiego, a lew i pumy ucinały sobie przedpołudniową drzemkę. Warszawski Ogród Zoologiczny przez wszystkie lata swojego funkcjonowania stał się miejscem edukacyjnym dla rodzin z dziećmi, które właśnie tutaj poznawały zwierzęta z najodleglejszych zakątków świata. Nasi Mieszkańcy również posiadają takie wspomnienia, które odżyły w tym miejscu.

Wracając do Radzymina oglądaliśmy zmieniającą swe oblicze Warszawę. Byliśmy zmęczeni, ale przede wszystkim zadowoleni, że jeszcze raz mogliśmy odwiedzić przepiękny ogród zoologiczny przy ulicy Ratuszowej.
Tekst: A. Przybysz

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku z wizytą w naszym DPS

7 maja 2019 r.

„Może faktycznie to nie my wybieramy nasze podróże, tylko one nas".
Martyna Wojciechowska

W naszym Domu powitaliśmy miłych gości z Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku.
Spotkaliśmy się aby odnowić niegdyś zawiązane kontakty, zapoznać się i zobaczyć jak spędzają czas Mieszkańcy innych domów w naszej okolicy.

Spotkaniu towarzyszyły liczne gry planszowe, rozmowy, oglądanie naszego Domu i ogrodu wokół niego. Wszyscy cieszyli się z miło spędzonego czasu. Mamy nadzieję ,że będziemy spotykać się częściej i wymieniać pomysłami. Do zobaczenia.
Tekst: A. Przybysz

Jak to z Marzanną bywało?

8 kwietnia 2019 r.

„ Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, do wody Cię wrzucamy bo wiosnę kochamy”…

Marzanna, Morena, Mora, Śmiercicha – słowiańska bogini władająca siłami natury. Pani życia i śmierci, która według pogańskich wierzeń zwiastuje odejście zimy i rychłe nadejście upragnionej wiosny. Historyk Jan Długosz opisywał ją, jako polską boginię. Od wieków kukłę Marzanny wykonaną ze słomy, owiniętą w białe płótno i strojnie ubraną palono rytualnie z zachowaniem wszelkich zabobonów towarzyszącemu tym wydarzeniom. Obecnie jest to wiosenny rytuał wykorzystywany chętnie przez nauczycieli i terapeutów organizujących jedyne w roku „zaklinanie wiosny” będące doskonałą okazją do spotkania integracyjnego.

Radzymińska Marzanna wykonana została podczas zajęć terapeutycznych z zachowaniem tradycji. Konstrukcja z plecionej wikliny, słoma, białe płótno, elegancka kreacja i makijaż. Mieszkańcy Domu Pomocy żegnali bez żalu zimę obserwując palącą się kukłę nad naszym stawem. Wspólnie z terapeutkami przygotowali na tą okazję program artystyczny złożony z piosenek i wierszy żegnających zimę i witających wiosnę zwiastującą lepszy, radosny czas. Pogoda nam dopisywała, było ciepło a my w doskonałych nastrojach. Obserwowaliśmy płonącą Marzannę wierząc, że nadejście na dobre wiosny to już z pewnością tylko formalność.

Tekst: A. Przybysz

Dzień Kobiet z zespołem „Nadzieja”.

7 marca 2019 r.

Na pytanie „Dlaczego 8. marca obchodzony jest Dzień Kobiet?” odpowiem krótko…
- bo kobiety to ósmy cud świata! Udowodniły to w przeddzień naszego święta zaprzyjaźnione już z nami panie z zespołu „Nadzieja”. Uczestniczyliśmy we wspaniałym koncercie pod wymownym tytułem „Słaba płeć”.
Zespół wokalny „Nadzieja” w składzie Urszula Bartosiak – menadżer zespołu i wokalistka, Mirosława Bazak, Krystyna Gębicka i Wiesława Sobańska, wykonały specjalnie dla Mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie, ponadczasowe piosenki przepełnione romantyzmem i wspomnieniem nieodległych i jakże pięknych czasów młodości wielu uczestników tego klimatycznego spotkania.

„Walc Embarras” i „Mój pierwszy bal” przeniósł nas w świat eleganckich bali na których kobiety prezentowały swe piękne suknie i były obiektem adoracji „brzydszej płci”. „Miłość jak wino” przypomniała o pierwszych motylach w brzuchu, a nasze serduszka pukały w rytmie cha-cha słuchając tego wciąż aktualnego przeboju. Zadumaliśmy się nad liryczną piosenką „Matko moja ja wiem” ogólnie znaną z wykonywania jej przez niezapomnianego Bernarda Ładysza. Słuchając „Dumki na dwa serca” osobiście byłam pod wrażeniem stroju wokalistki pani Mirosławy, bowiem motywem sukni był krajobraz stepu na którym brakło jedynie szalonego Bohuna na koniu.
Stroje pań z zespołu „Nadzieja” były doskonale dobrane do  repertuaru co sprawiało, że czuliśmy się bardzo niezwykle i czarownie. Niespodzianką dla nas przygotowaną była piosenka „Acapulco” w premierowym wykonaniu pani Urszuli Bartosiak, która przeniosła  nas w świat ciepłych wysp i gorących rytmów reggae.

Koncert zespołu „Nadzieja” był dla nas ogromną dawką energii i pokazem profesjonalizmu. Bawiliśmy się wspaniale klaszcząc i wspólnie śpiewając. Byliśmy oczarowani eleganckim koncertem przygotowanym dla naszego Domu. Składamy wyrazy uznania pani Urszuli Bartosiak i paniom z zespołu „Nadzieja” za uświetnienie Dnia Kobiet. Życzymy wielu sukcesów w życiu prywatnym i sukcesów muzycznych oraz wszelkiej pomyślności.
Drogie Panie! Zachwycajcie swą publiczność nieustannie.
Tekst: A. Przybysz

 

Zapustny Bal

5 marca 2019 r.

„Śmiech to słońce, które spędza zimę z twarzy człowieka".
Viktor Hugo

Budząca się nieśmiało do życia wiosna niesie ze sobą wiele obiecujących wydarzeń. Zwiastuje również koniec czasu zimowego zwieńczonego okresem hucznego karnawału, w Polsce nazywanego „zapustami", pełnymi zabaw, widowisk, spotkań towarzyskich, przepełnionych ogólną wesołością wprowadzającą w okres wielkanocny.

Tuż przed końcem czasu zapustnego Mieszkańcy naszego Domu wraz z opiekunami bawili się na balu. Tańczyliśmy w rytmie skocznej muzyki nie zważając na niepełnosprawności i ograniczenia. Po Sali Wielofunkcyjnej jechał „ pociąg z daleka", a francuski kankan wywołał ogólną wesołość i zadyszkę jego uczestników. Zabawy konkursowe zwieńczone zostały atrakcyjnymi nagrodami. Mieszkańcy wybrali króla i królową balu. Odbyła się uroczysta koronacja i wspólny taniec Królowej Marianny i Króla Kamila. Czas minął niepostrzeżenie szybko. W planach terapeutek jest jeszcze wiele atrakcji na najbliższe miesiące tego roku.
Tekst: A. Przybysz

Prywatka na Dzień Babci i Dziadka czyli Spotkajmy się w Paryżu

27 lutego 2019 r.

„ Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci”
przysłowie włoskie

Dziś w naszym Domu szczególne święto. Dzień Babci i Dziadka. W Polsce corocznie obchodzony z wielką czcią dla seniorów. Tego dnia dziadkowie otrzymują życzenia i prezenciki od wnucząt.

My powitaliśmy dwie grupy maluchów z pobliskiej „Krainy Przedszkolaka”, aby razem świętować ten ważny dzień. Nasza największa z sal „pękała w szwach”. Na widowni siedzieli seniorzy, a na scenie prezentowały się przedszkolaki. Dzieci przedstawiły dwa programy artystyczne w hołdzie kochanym babciom i dziadkom. Nikt nie pozostał obojętny. W oczach wielu babć i dziadków zakręciły się łzy. Widzowie byli na prywatce u babci i dziadka, spotkali się w Paryżu. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, składały życzenia. Przypomniały jak ważnymi dla nich są dziadkowie, którzy zawsze mają czas i cierpliwość, a „u babci jest słodko, świat pachnie szarlotką”.

Ogólnemu wzruszeniu nie było końca. Dzieci pragnęły jak najpiękniej się zaprezentować, a widzowie nie kryli swych emocji. Program artystyczny dzieci z „Krainy Przedszkolaka” przedstawiły wspólnie ze swoimi opiekunkami. Dziękujemy paniom Katarzynie Ciuraj i Pauli Skarżyńskiej . Życzymy wielu sukcesów na polu zawodowym i inspirujących pomysłów dostarczających silnych emocji widzom.

Dzieci otrzymały od nas podziękowania w kolorowych ramkach, które będą mogły dumnie prezentować w swoim przedszkolu oraz słodki poczęstunek od wszystkich babć i dziadków z naszego Domu.

Tekst: A. Przybysz

Hej kolęda, kolęda

9 stycznia 2019 r.
„Radość jest jak kamień, który wrzucony do wody zatacza coraz większe kręgi”

Dziś swym występem zachwyciły nas maluchy z radzymińskiego Przedszkola Nr 2. Wzruszenie zdławiło niejedno gardło, w niejednych oczach zaiskrzyły się łzy, gdy na scenie pojawiła się Święta Rodzina, uroczy pastuszkowie i Trzej Królowie ogłaszający „Dobrą Nowinę”. Mali artyści wykazali się ogromnym profesjonalizmem i zachwycili naszych Mieszkańców niebywałym urokiem.

Dzieci wpatrzone w panie opiekunki swoje role odegrały wspaniale. Mieszkańcy w tym czasie zapomnieli o swoich problemach, chorobach i trudach codziennego życia. Czas się zatrzymał. Oczarowani maluchami oglądaliśmy to wspaniałe przedstawienie.

Występ przedszkolaków pozostawił po sobie bardzo miłe wspomnienia i pewien niedosyt. Dla naszych Mieszkańców odwiedziny dzieci to zawsze święto i bomba energetyczna na najbliższe dni. Dziękujemy pani dyrektor przedszkola, paniom nauczycielkom, opiekunom i rodzicom za wspaniałe przygotowanie dzieci do swych jakże przecież trudnych ról teatralnych.

Jesteśmy pod wrażeniem ogromu wykonanej pracy i niezaprzeczalnego ich wdzięku. Wszystkim życzymy w Nowym Roku zdrowia, szczęścia oraz mocy sprawczej w dostarczaniu ogromu radości  innym. Zapraszamy do nas zawsze serdecznie!

Tekst: A. Przybysz 

W Aniołkowie - Szkoła Podstawowa nr 2 w Słupnie

8 stycznia 2019 r.

„Oszaleli Anieli cali w bieli od chmur. Gdy na ziemię spłynęli, niby śnieg białych piór..."

Aniołkowo, to bajeczna kraina szczęśliwości, gdzie panuje wieczna radość, a Anioły śpiewają na chwałę narodzonemu Jezuskowi. Tą energetyczną muzyką powitali nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Słupnie.

Wspaniałe przedstawienie wprawiło nas w doskonały nastrój. Uczestnicy spotkania mieli niebywałą okazję usłyszeć niecodzienne piosenki świąteczne napisane dla dzieci, pełne pozytywnego przekazu, okraszone grą na instrumentach muzycznych.

Spotkanie zwieńczyły życzenia noworoczne przygotowane przez dzieci na pięknych, kolorowych kartkach. My jak to w naszym zwyczaju, zrewanżowaliśmy się słodkim poczęstunkiem dla gości i podziękowaniem za uroczy występ. W Nowym Roku życzymy uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Słupnie wielu sukcesów. Gratulujemy dzieciom mnogości talentów, a nauczycielom pasji i zaangażowania zawodowego. Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do naszego Domu ponownie.

 Tekst: A. Przybysz

 

Joomla templates by Joomlashine