2020

Świąteczne paczki od Fundacji Biedronki

„Dla serc szlachetnych najwyższą rozkoszą, gdy drugim radość w niedoli przynoszą".
Adam Asnyk

24 grudnia 2020r.

Czas świątecznych prezentów dla Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie trwa nadal. Podopieczni otrzymali wspaniałe prezenty od Fundacji Biedronki, która już po raz trzeci udziela wsparcia naszej instytucji podczas trwającej pandemii.

Misją Fundacji Biedronki jest niesienie pomocy osobom starszym i przyczynianie się do poprawy jakości ich życia. Celem zaś rozwój i promocja wolontariatu, pomoc społeczna, ochrona zdrowia a także przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu wśród seniorów. Do programu opieki nad osobami starszymi Fundacja Biedronki zakwalifikowała ponad 450 ośrodków całodobowej opieki. Pośród nich znalazł się Dom Pomocy Społecznej w Radzyminie. Na początku 2020 roku Fundacja Biedronki przekazała nam nieodpłatnie środki czystości i do dezynfekcji, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa i higieny Mieszkańców, jak również personelu Domu.

Tym razem 94. podopiecznych otrzymało wspaniałe paczki świąteczno-noworoczne, w których znalazły się ulubione przez nich słodycze, kawa, herbata oraz kosmetyki. Ponadto Fundacja Biedronki podarowała znaczną ilość środków higienicznych będących ważnym elementem dbałości o higienę naszych Mieszkańców.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania dla Fundacji Biedronki za wsparcie Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie w tym trudnym czasie. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc. Świąteczne prezenty sprawiły naszym seniorom wiele radości.

W Nowym Roku życzymy wszystkim osobom tworzącym Fundację Biedronki wielu sukcesów zawodowych. Wierzymy, że Wasza praca i wielkie serca przyczynią się do lepszego i zdrowego jutra naszych podopiecznych oraz niezmiennie będą wywoływać uśmiech na ich twarzach.
Jesteśmy przekonani, że Państwa praca w Fundacji przyniesie Wam wszystkim radość i satysfakcję w życiu prywatnym, bo nic tak nie cieszy jak pomoc potrzebującym.

Tekst: A. Przybysz

„Świąteczny uśmiech dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie”

23 grudnia 2020 r

 „Boże Narodzenie to największe na świecie przyjęcie urodzinowe, na którym są wszyscy ludzie na tej ziemi”.
Jostein Gaarder 

Na początku grudnia na portalu społecznościowym pojawiła się informacja o akcji społecznej „Świąteczny uśmiech dla podopiecznych DPS Radzymin”, której organizatorami zostali Bartosz Gawkowski i Tomasz Bielec. Celem akcji było sprawienie radości naszym seniorom realizując ich marzenia.

Kreatywne elfy pracujące w naszym Domu pomogły spisać marzenia podopiecznych w listach do Świętego Mikołaja i przekazać je organizatorom celem ich realizacji. W tym czasie zainicjowana została również zbiórka pieniężna, z której dochód przeznaczony został na dofinansowanie dwóch aparatów słuchowych i okularów. Z dużym zainteresowaniem pracownicy Domu śledzili na portalu Facebooka przebieg akcji. Emocje sięgały zenitu, gdy obserwowaliśmy, jak szybko można zrealizować czyjeś marzenie.

23. grudnia na dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia organizatorzy tej wspaniałej akcji Bartosz Gawkowski i Tomasz Bielec wspólnie z pracownikami przekazali Mieszkańcom DPS świąteczne paczki.

Było to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego Domu. Skala akcji społecznej przekroczyła nasze wyobrażenia. Jej rozmach był niemałym i jakże przyjemnym zaskoczeniem dla Pani Dyrektor, nas skromnych elfów, a w efekcie samych obdarowanych. Na każdego czekała duża, pięknie ozdobiona paczka a czasem kilka(!!) A w nich zrealizowane marzenia. Te były różne: słodycze, odzież, obuwie, ciepłe kocyki, książki, sprzęt elektroniczny i drobny rehabilitacyjny. To było wielkie, prawdziwe święto.

Pragniemy z całego serca podziękować organizatorom tej wspaniałej akcji Bartoszowi Gawkowskiemu i Tomaszowi Bielcowi oraz całemu „sztabowi” pomocników, którzy podjęli się wielkiego wyzwania i przyjęli na siebie trud czuwania nad sprawnym jej przebiegiem , poświęcili swój prywatny czas aby 94 naszym Mieszkańcom sprawić radość. Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich Państwa - naszych darczyńców, bez których ten bardzo ambitny plan przedsiębiorczych organizatorów nie powiódłby się. Drodzy Święci Mikołaje i Mikołajki jesteście wspaniali i niedościgli w inicjatywie. Daliście radość seniorom, wywołaliście łzy wzruszenia, gdy otrzymywali swoje prezenty oglądając je z niedowierzaniem. Cieszyli się czytając niejednokrotnie dołączone do nich liściki i życzenia świąteczne. Wśród nich pojawiły się kartki przesłane z Londynu i Nowej Zelandii. Wiemy, że pośród Was drodzy Mikołaje i Mikołajki, są osoby , które zrealizowały paczki dla kilku Mieszkańców.

Dziękujemy wszystkim ludziom o wielkim sercu za empatię i chęć niesienia pomocy naszym seniorom. Wszystkim Wam życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Oby wszystkie Państwa plany i marzenia się zrealizowały. Oby nigdy nie zgasł w Was płomień miłości do drugiego człowieka.

Tekst: A. Przybysz

Bożonarodzeniowe podarunki od Starosty Wołomińskiego dla Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie

 22 grudnia 2020 r.

„Bardzo wierzę w ideę dawania i wspierania swojej społeczności oraz całego świata. Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Steve Nash

Na chwilę przed Świętami Bożego Narodzenia, Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie otrzymali gwiazdkowe podarunki od pana Starosty Wołomińskiego, który wspiera nieustająco nasz Dom i naszych podopiecznych w tym szczególnie trudnym dla wszystkich roku.

Świąteczne paczki zawierały przepiękne ceramiczne kubki, mnóstwo słodkości oraz pyszną herbatę. Składamy serdeczne podziękowania za pamięć o naszych Seniorach dla których wsparcie i empatia w tym uciążliwym czasie pandemii jest bardzo ważna i potrzebna.

Nasi Mieszkańcy dziękują Panu Staroście Adamowi Lubiakowi za piękne prezenty świąteczne.

Dyrektor i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie składają serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.

Tekst: A. Przybysz

 

Świąteczne Anioły z Fundacji Santander Bank Polska naszym Mikołajem

17 grudnia 2020 r.

 „Widziałem i spotkałem Aniołów przebranych za zwykłych ludzi, którzy żyją zwykłym życiem”.

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. Jedno z najpiękniejszych świąt polskich pełne tradycji, ciepła i zapachów. Rozśpiewane kolędami, rozbłyskujące światełkami na pięknie ustrojonych choinkach. Zawsze takie było. Takie pamiętają nasi podopieczni. Z dzieciństwa, z dawnych lat, z młodości i rodzinnych tradycji. W tym wyjątkowo trudnym dla wszystkich roku, mogły być smutne, nijakie, niezrozumiałe oraz bolesne poprzez brak kontaktu z najbliższymi i liczne obostrzenia wynikające z reżimu sanitarnego. Nic bardziej błędnego! Świąteczne Anioły sprawiły wielką radość naszym Mieszkańcom.

Do naszego Domu zawitała delegacja pracowników Fundacji Santander z 5 Regionu Santander Bank Polska w Warszawie. Przyjechali z gwiazdkowymi prezentami dla naszych seniorów. Otrzymaliśmy dwie urocze choinki, wspaniały przenośny sprzęt muzyczny, pomoce dydaktyczne w postaci rozlicznych gier planszowych, produkty reklamowe banku a także świąteczne kartki z życzeniami od zaprzyjaźnionej z fundacją szkoły podstawowej i wiele wspaniałych upominków niezbędnych do spotkań towarzyskich.

Tradycją naszego Domu jest sadzenie podarowanych drzewek na terenie naszego ogrodu. Z pewnością po świętach nasz mieszkaniec pan Janusz uwielbiający ogrodnictwo, posadzi je na pamiątkę tego niebywałego spotkania. Podarowany sprzęt muzyczny, o którym terapeutki do tej pory mogły tylko marzyć, będzie nam służył do organizacji zajęć muzycznych i spotkań towarzyskich podczas całego roku. Gry planszowe pozwolą nam na organizację zajęć z większą frekwencją naszych seniorów. Urocze i wzruszające kartki świąteczne ozdobią pokój każdego Mieszkańca. Obok takich gestów wielkiej empatii nie można przejść obojętnie. One zmieniają wszystko. Dają niesamowitą radość i nadzieję w tych szczególnie trudnych chwilach tego roku.

Dziękujemy pracownikom Fundacji Santander z 5 Regionu Santander Bank Polska w Warszawie za okazane serce i wsparcie! Życzymy Państwu wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia pełnego ciepła i miłości. Życzymy w Nowym Roku realizacji wszystkich zamierzonych planów. Jesteście wspaniali! - Dyrektor i Mieszkańcy DPS w Radzyminie.

Tekst: A. Przybysz

„Poznajemy nasze miasto” – piesza wycieczka po Radzyminie

22 września 2020

W życiu nie chodzi o to, aby przeczekać aż burza minie.

Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu”.

Po raz pierwszy w tym szczególnym dla naszych Mieszkańców roku, mieliśmy okazję wybrać się na pieszą wycieczkę po Radzyminie realizując projekt z cyklu „Poznajemy nasze miasto”. Spacerowaliśmy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa uzbrojeni w maski. Oglądaliśmy zmieniające się miasto, w którym piękna historia łączy się ze współczesnością. Licznej grupie Mieszkańców towarzyszyła piątka opiekunów i terapeutów, którzy służyli pomocą i przekazywali ciekawe informacje dotyczące odwiedzanych miejsc.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od stadionu sportowego RKS Mazur, którego historia rozpoczęła się w 1923 roku. Obecnie 97 letni stadion jest miejscem rekreacyjnym dla dzieci, młodzieży i dorosłych chcących aktywnie spędzać czas w mieście. Odwiedziliśmy miejsce, gdzie niegdyś mieścił się cmentarz żydowski przy ulicy Mickiewicza. Jedyną zachowaną na nim budowlą jest ohel radzymińskiego cadyka (rabina), w którym wyeksponowane są macewy nagrobne tej licznej niegdyś w Radzyminie grupy społecznej. Odpoczywaliśmy w okolicznej kawiarence Domku Ogrodnika będącej pozostałością po obszernym zespole pałacowo – parkowym, zawdzięczającym swe powstanie dziedziczce Radzymina – Eleonorze Czartoryskiej. Tarasy kawiarenki były doskonałym miejscem relaksu w ciepłych promieniach słońca pierwszego dnia jesieni.

Leniwie spacerowaliśmy parkową alejką pośród szumiących drzew z nadzieją, że to jeszcze nie koniec naszych wycieczek. Mamy kolejne plany, nim nadejdą jesienne słoty i szarugi.

Tekst: A. Przybysz

Grzybobranie – energetyczne wycieczki do lasu

Wrzesień 2020 r.

Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia”.

Maria Rodziewiczówna

Idealnym pomysłem na jesień jest rzucić jej wyzwanie, spróbować czegoś innego, czasem czegoś nowego. Zacząć dzień z pomysłem i uśmiechem. Nowa pora roku powoli ukazuje swoje uroki.

Powietrze przesycają zapachy suszących się w słońcu liści , które już niedługo obleką się barwami złota i purpury. Początek jesieni daje wiele możliwości aby jeszcze w pełni korzystać z jej uroków.

Chętni mieszkańcy naszego Domu wraz z opiekunami już kilkakrotnie pojawiali się w pobliskim lesie, aby aktywnie wykorzystać czas wolny. Spacerowaliśmy bacznie rozglądając się po okolicy. Obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę, nasłuchiwaliśmy dźwięków lasu, przytulaliśmy się do drzew wykorzystując ich walory zdrowotne. Szukaliśmy wspólnie grzybów. Każdy znaleziony okaz przyjmowany był z radością, a czasem z nutką zazdrości.

Wycieczka do lasu dla jej uczestników była niebywałą okazją aby kilka godzin spędzić na łonie natury, poza Domem. Dla naszych seniorów okres pandemii jest szczególnie trudny, nacechowany licznymi zasadami bezpieczeństwa stwarzającymi pewne niedogodności. Wycieczki do lasu pozwoliły odetchnąć świeżym powietrzem, zdystansować się do otaczającej nas na co dzień rzeczywistości i nastroić optymistycznie. Przyroda uczy, że nic nie trwa wiecznie. Kiedy wieje wiatr pomyślmy, że przecież już wkrótce zaświeci słońce.

Tekst: A. Przybysz

Letni piknik w "koronie"

3 sierpnia 2020 r.

Niezależnie od wieku, ciesz się życiem człowieku.

Kiedy innych trzęsą nerwy, Ty uśmiechaj się bez przerwy!”.

Piękna, letnia pogoda sprawiła, że nasz letni piknik upłynął w radosnym nastroju.

Mieszkańcy naszego Domu wspólnie z niektórymi pracownikami biesiadowali bawiąc się, jak dzieci. Ochoczo śpiewaliśmy wesołe piosenki, tańczyliśmy i konkurowaliśmy ze sobą prześcigając się w tworzeniu bajecznie pięknych baniek mydlanych.

Relaksowaliśmy się pośród drzew dających schronienie przed ostrym słońcem. Posilaliśmy się produktami przygotowanymi na tę specjalną okazję przez panie kucharki. Była ulubiona kaszanka, kiełbaski, pieczone ziemniaki, owoce i pachnący latem kompot.

Wielką niespodzianką dla uczestników spotkania były zaręczyny dwójki naszych mieszkańców. W tym ważnym dla nich dniu, chcieli podzielić się radością z nami wszystkimi. Panna powiedziała „tak” i jak tradycja nakazuje, otrzymała piękny bukiet czerwonych róż wraz z pierścionkiem zaręczynowym. My życzyliśmy wybrankom wielu wspaniałych chwil spędzonych razem przez dłuuugie lata.

Równie uroczy bukiet kwiatów od narzeczonych otrzymała Pani Dyrektor w podziękowaniu za wsparcie, opiekę i pomoc każdego dnia w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie. Piknik upłynął pod znakiem radości i nieoczekiwanych wrażeń.

Tekst: A. Przybysz

Obchody Światowego Dnia Chorych w naszym Domu

14 lutego 2020 r.

„Cierpienie jest po to na świecie, aby wyzwalało miłość”.
Jan Paweł II

Dziś w naszym Domu Mieszkańcy wspólnie  z pracownikami uczcili Światowy Dzień Chorych przypadający  11 lutego każdego roku. Celem obchodów ustanowionych 28 lat temu przez Jana Pawła II było objęcie modlitwą i wsparciem wszystkich cierpiących fizycznie i psychicznie oraz zwrócenie uwagi na potrzeby cierpiących , ich rodzin i osób nimi się opiekujących. To także okazja do pogłębionej refleksji nad przemijaniem i czas, by solidaryzować się z chorymi na całym świecie.
    W tym dniu odbyła się w naszym Domu uroczysta Msza Święta i była celebrowana przez Biskupa Diecezjalnego -  Bp Romualda Kamińskiego sprawującego posługę kapłańską w asyście Księdza Proboszcza tutejszej parafii p.w. Przemienienia Pańskiego - Stanisława Popisa  i radzymińskich księży.  Otrzymaliśmy ciepłe słowa otuchy płynące z ust Księdza Biskupa, mającego  duże zrozumienie dla problemów i potrzeb chorych zamieszkujących w naszym Domu, a także personelu na co dzień niosącego im pomoc i dającego wsparcie. Ksiądz Biskup udzielił zebranym błogosławieństwa oraz przekazał słowa papieża Franciszka , który w tegorocznym orędziu dziękuje lekarzom, pielęgniarkom i personelowi pomocniczemu za ofiarną służbę  na rzecz chorych
 i potrzebujących wsparcia „drugiego człowieka”.
 Składamy podziękowanie naszemu proboszczowi Ks. Stanisławowi Popisowi i radzymińskim księżom za umożliwienie naszym podopiecznym uczestnictwa w tej niezwykle uroczystej Mszy Świętej dodającej wiary, otuchy i ukojenia w tych trudnych czasach.

Tekst: A. Przybysz

Dzień Babci i Dziadka

29 stycznia 2020 r.

„Nigdy nie zestarzeje się serce, które kocha”
Sokrates

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. ks. Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie przygotowali dla naszych Mieszkańców program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Młodzi artyści śpiewali energetyczne piosenki, recytowali wiersze i przedstawiali scenki z życia rodziny. Swoim występem sprawili wszystkim uczestnikom tego świątecznego spotkania ogromną radość, wyzwalając uśmiech na twarzach. My tradycyjnie zrewanżowaliśmy się słodkościami .
Drodzy uczniowie, jesteśmy wdzięczni, że pamiętacie o nas i dostarczacie  wielu wzruszeń . Życzymy Wam wielu sukcesów. Zapraszamy do nas serdecznie na kolejne spotkania.

Tekst: A. Przybysz

Spotkanie integracyjne z wolontariuszami Szkoły Katolickiej w Markach

28 stycznia 2020 r.

„Fundamentem poczucia wspólnoty ludzi, jest ich wspólna historia”

Za nami kolejne już spotkanie z zaprzyjaźnionymi wolontariuszami Szkoły Katolickiej w Markach. Tym razem spędzaliśmy wspólny czas podczas gier zespołowych. Podzieleni na grupy graliśmy w chińczyka, kości, karty, rumikuba. Liczna i zawsze chętna do współpracy grupa uczniów dała możliwość przeprowadzenia zajęć na dwóch oddziałach jednocześnie. W naszym spotkaniu z radością uczestniczyli Mieszkańcy z chorobą Alzheimera. Tutaj było wyjątkowo energetycznie i radośnie. Wiele się działo. Oprócz gier, nasi uczestnicy zajęć słuchali czytanych przez uczennice wierszy Brzechwy i Tuwima. Śpiewaliśmy wspólnie piosenki , tańczyliśmy,  bawiliśmy się w kalambury. Posilaliśmy się słodyczami popijając  herbatkę. Młodzież chętnie opowiadała o swoich planach i marzeniach, bardzo interesowała się specyfiką życia Mieszkańców z tą okrutną chorobą. Międzypokoleniowe spotkanie przyniosło ze sobą wiele pozytywnych wrażeń i spostrzeżeń. Dla naszych Mieszkańców był to dzień wyjątkowy i wesoły.
Dziękujemy opiekunom mareckiej młodzieży za ogromne zaangażowanie i uwrażliwianie swych podopiecznych na problemy i ograniczenia wynikające z chorób i podeszłego wieku naszych Mieszkańców. Jesteście naszymi aniołami, które zawsze chętnie będziemy gościć w naszym radzymińskim  Domu.

Tekst: A. Przybysz

Boże Narodzenie w sercach uczniów Szkoły Podstawowej w Słupnie

9 stycznia 2020 r.

„Uśmiech jest najprawdziwszym, kiedy jednocześnie uśmiechają się oczy”.
Ks. Jan Twardowski

Pozostając w klimacie Świąt Bożego Narodzenia tuż na początku nowego roku powitaliśmy uczniów Szkoły podstawowej Nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie.
Dla Mieszkańców naszego Domu uczniowie przygotowali wzruszające przedstawienie jasełkowe. Dzieci przypomniały  nam o cudzie Bożego Narodzenia, wielkiej miłości Boga do człowieka, radościach i smutkach towarzyszących nam podczas codziennych  życiowych wyborów.
Zaproszeni goście sprawili nam ogromną przyjemność. Z przejęciem uczestniczyliśmy
w przedstawieniu, będąc jednocześnie pełni uznania dla ogromu pracy włożonej przez nauczycieli, rodziców a także małych aktorów. Dla naszych seniorów każde odwiedziny są powodem do radości. Wydarzenia z udziałem dzieci wywołują wiele wzruszeń , są powodem, dla którego ten właśnie dzień jest szczególny i  wyjątkowy. Sprawiają, że na wielu twarzach pojawia się szeroki uśmiech poprawiający nastrój na wiele godzin.
Nasi Mieszkańcy zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi a my zrewanżowaliśmy się wręczając podziękowanie i drobne słodycze, które zawsze cieszą się uznaniem wywołując radość na twarzyczkach dzieci.
Dziękujemy nauczycielom Szkoły Podstawowej     Nr 2 w Słupnie i uczniom za energetyczny występ. Wszystkim życzymy wielu sukcesów. Będziemy oczekiwać kolejnego spotkania.

Tekst: A. Przybysz

Joomla templates by Joomlashine