2020

„Poznajemy nasze miasto” – piesza wycieczka po Radzyminie

22 września 2020

W życiu nie chodzi o to, aby przeczekać aż burza minie.

Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu”.

Po raz pierwszy w tym szczególnym dla naszych Mieszkańców roku, mieliśmy okazję wybrać się na pieszą wycieczkę po Radzyminie realizując projekt z cyklu „Poznajemy nasze miasto”. Spacerowaliśmy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa uzbrojeni w maski. Oglądaliśmy zmieniające się miasto, w którym piękna historia łączy się ze współczesnością. Licznej grupie Mieszkańców towarzyszyła piątka opiekunów i terapeutów, którzy służyli pomocą i przekazywali ciekawe informacje dotyczące odwiedzanych miejsc.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od stadionu sportowego RKS Mazur, którego historia rozpoczęła się w 1923 roku. Obecnie 97 letni stadion jest miejscem rekreacyjnym dla dzieci, młodzieży i dorosłych chcących aktywnie spędzać czas w mieście. Odwiedziliśmy miejsce, gdzie niegdyś mieścił się cmentarz żydowski przy ulicy Mickiewicza. Jedyną zachowaną na nim budowlą jest ohel radzymińskiego cadyka (rabina), w którym wyeksponowane są macewy nagrobne tej licznej niegdyś w Radzyminie grupy społecznej. Odpoczywaliśmy w okolicznej kawiarence Domku Ogrodnika będącej pozostałością po obszernym zespole pałacowo – parkowym, zawdzięczającym swe powstanie dziedziczce Radzymina – Eleonorze Czartoryskiej. Tarasy kawiarenki były doskonałym miejscem relaksu w ciepłych promieniach słońca pierwszego dnia jesieni.

Leniwie spacerowaliśmy parkową alejką pośród szumiących drzew z nadzieją, że to jeszcze nie koniec naszych wycieczek. Mamy kolejne plany, nim nadejdą jesienne słoty i szarugi.

Tekst: A. Przybysz

Grzybobranie – energetyczne wycieczki do lasu

Wrzesień 2020 r.

Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia”.

Maria Rodziewiczówna

Idealnym pomysłem na jesień jest rzucić jej wyzwanie, spróbować czegoś innego, czasem czegoś nowego. Zacząć dzień z pomysłem i uśmiechem. Nowa pora roku powoli ukazuje swoje uroki.

Powietrze przesycają zapachy suszących się w słońcu liści , które już niedługo obleką się barwami złota i purpury. Początek jesieni daje wiele możliwości aby jeszcze w pełni korzystać z jej uroków.

Chętni mieszkańcy naszego Domu wraz z opiekunami już kilkakrotnie pojawiali się w pobliskim lesie, aby aktywnie wykorzystać czas wolny. Spacerowaliśmy bacznie rozglądając się po okolicy. Obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę, nasłuchiwaliśmy dźwięków lasu, przytulaliśmy się do drzew wykorzystując ich walory zdrowotne. Szukaliśmy wspólnie grzybów. Każdy znaleziony okaz przyjmowany był z radością, a czasem z nutką zazdrości.

Wycieczka do lasu dla jej uczestników była niebywałą okazją aby kilka godzin spędzić na łonie natury, poza Domem. Dla naszych seniorów okres pandemii jest szczególnie trudny, nacechowany licznymi zasadami bezpieczeństwa stwarzającymi pewne niedogodności. Wycieczki do lasu pozwoliły odetchnąć świeżym powietrzem, zdystansować się do otaczającej nas na co dzień rzeczywistości i nastroić optymistycznie. Przyroda uczy, że nic nie trwa wiecznie. Kiedy wieje wiatr pomyślmy, że przecież już wkrótce zaświeci słońce.

Tekst: A. Przybysz

Letni piknik w "koronie"

3 sierpnia 2020 r.

Niezależnie od wieku, ciesz się życiem człowieku.

Kiedy innych trzęsą nerwy, Ty uśmiechaj się bez przerwy!”.

Piękna, letnia pogoda sprawiła, że nasz letni piknik upłynął w radosnym nastroju.

Mieszkańcy naszego Domu wspólnie z niektórymi pracownikami biesiadowali bawiąc się, jak dzieci. Ochoczo śpiewaliśmy wesołe piosenki, tańczyliśmy i konkurowaliśmy ze sobą prześcigając się w tworzeniu bajecznie pięknych baniek mydlanych.

Relaksowaliśmy się pośród drzew dających schronienie przed ostrym słońcem. Posilaliśmy się produktami przygotowanymi na tę specjalną okazję przez panie kucharki. Była ulubiona kaszanka, kiełbaski, pieczone ziemniaki, owoce i pachnący latem kompot.

Wielką niespodzianką dla uczestników spotkania były zaręczyny dwójki naszych mieszkańców. W tym ważnym dla nich dniu, chcieli podzielić się radością z nami wszystkimi. Panna powiedziała „tak” i jak tradycja nakazuje, otrzymała piękny bukiet czerwonych róż wraz z pierścionkiem zaręczynowym. My życzyliśmy wybrankom wielu wspaniałych chwil spędzonych razem przez dłuuugie lata.

Równie uroczy bukiet kwiatów od narzeczonych otrzymała Pani Dyrektor w podziękowaniu za wsparcie, opiekę i pomoc każdego dnia w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie. Piknik upłynął pod znakiem radości i nieoczekiwanych wrażeń.

Tekst: A. Przybysz

Obchody Światowego Dnia Chorych w naszym Domu

14 lutego 2020 r.

„Cierpienie jest po to na świecie, aby wyzwalało miłość”.
Jan Paweł II

Dziś w naszym Domu Mieszkańcy wspólnie  z pracownikami uczcili Światowy Dzień Chorych przypadający  11 lutego każdego roku. Celem obchodów ustanowionych 28 lat temu przez Jana Pawła II było objęcie modlitwą i wsparciem wszystkich cierpiących fizycznie i psychicznie oraz zwrócenie uwagi na potrzeby cierpiących , ich rodzin i osób nimi się opiekujących. To także okazja do pogłębionej refleksji nad przemijaniem i czas, by solidaryzować się z chorymi na całym świecie.
    W tym dniu odbyła się w naszym Domu uroczysta Msza Święta i była celebrowana przez Biskupa Diecezjalnego -  Bp Romualda Kamińskiego sprawującego posługę kapłańską w asyście Księdza Proboszcza tutejszej parafii p.w. Przemienienia Pańskiego - Stanisława Popisa  i radzymińskich księży.  Otrzymaliśmy ciepłe słowa otuchy płynące z ust Księdza Biskupa, mającego  duże zrozumienie dla problemów i potrzeb chorych zamieszkujących w naszym Domu, a także personelu na co dzień niosącego im pomoc i dającego wsparcie. Ksiądz Biskup udzielił zebranym błogosławieństwa oraz przekazał słowa papieża Franciszka , który w tegorocznym orędziu dziękuje lekarzom, pielęgniarkom i personelowi pomocniczemu za ofiarną służbę  na rzecz chorych
 i potrzebujących wsparcia „drugiego człowieka”.
 Składamy podziękowanie naszemu proboszczowi Ks. Stanisławowi Popisowi i radzymińskim księżom za umożliwienie naszym podopiecznym uczestnictwa w tej niezwykle uroczystej Mszy Świętej dodającej wiary, otuchy i ukojenia w tych trudnych czasach.

Tekst: A. Przybysz

Dzień Babci i Dziadka

29 stycznia 2020 r.

„Nigdy nie zestarzeje się serce, które kocha”
Sokrates

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. ks. Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie przygotowali dla naszych Mieszkańców program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Młodzi artyści śpiewali energetyczne piosenki, recytowali wiersze i przedstawiali scenki z życia rodziny. Swoim występem sprawili wszystkim uczestnikom tego świątecznego spotkania ogromną radość, wyzwalając uśmiech na twarzach. My tradycyjnie zrewanżowaliśmy się słodkościami .
Drodzy uczniowie, jesteśmy wdzięczni, że pamiętacie o nas i dostarczacie  wielu wzruszeń . Życzymy Wam wielu sukcesów. Zapraszamy do nas serdecznie na kolejne spotkania.

Tekst: A. Przybysz

Strona 1 z 2

Joomla templates by Joomlashine