Mieszkańcy na grupowym zdjęciu na tle pięknego jeziora.

Wyprawa Mieszkańców do pobliskich Ślężan i Dąbrówki
7 czerwca 2022 r.

„Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”.
C.K. Norwid

Aktywna grupka Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie wybrała się wraz z opiekunami na przejażdżkę do pobliskich miejscowości aby poznać najbliższą okolicę i odkryć jej uroki.

Pierwszym etapem naszej podróży była miejscowość Ślężany położona w urokliwym miejscu nad rzeką Bug. Zwiedzaliśmy zespół pałacowo – parkowy z budynkami w stylu eklektycznym. Dawniej, w tym miejscu właściciel von Egert założył fabrykę krochmalu i browar, z którego pochodzi najstarsza zachowana w Polsce etykieta. Spacerowaliśmy po rozległym parku usytuowanym na obszarze „Natura 2002”, w którym królują rozłożyste topole, akacje i  kasztanowce. Słuchaliśmy odgłosów przyrody – brzęczenia pszczół pracujących w koronach akacji, obserwowaliśmy drozda wijącego gniazdko. Naszą uwagę zwrócił piękny, rozłożysty 100. letni, majestatyczny dąb będący wizytówką tego miejsca. Udaliśmy się na pobliską skarpę rzeki Bug aby napawać się sielskim widokiem.

Kolejnym etapem naszej eskapady była miejscowość Dąbrówka. Dzięki uprzejmości księdza Grzegorza Piotrowskiego, proboszcza tutejszej parafii, zwiedziliśmy urokliwy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym przed wiekami został ochrzczony poeta Cyprian Kamil Norwid. Modliliśmy się w jego starych murach kontemplując ciszę. Obejrzeliśmy przyległe do kościoła budynki. Zachwyciła nas dawna, drewniana plebania zdobiona licznymi ornamentami charakterystycznymi dla XIX wiecznej architektury. 

Odwiedziliśmy pobliski cmentarz na którym pochowana jest matka C.K.Norwida oraz dawni właściciele majątku w Dąbrówce i okolicznych miejscowości. 

Pogoda nam sprzyjała. Udaliśmy się na lody. Odpoczywaliśmy na przykościelnych ławeczkach w towarzystwie księdza proboszcza. W drodze powrotnej dopisywały nam humory. Wracaliśmy na obiad ze śpiewem na ustach. 

 

 

Tekst: A.Przybysz

 

Categories:

Tags:

Comments are closed

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.
Skip to content