3 listopada 2018 r.

„Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia, wspólna pamięć”

B. Wolniewicz

Kilkuosobowa grupa Mieszkańców pod okiem terapeuty uczestniczyła w Powiatowym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Rozśpiewana Niepodległa”. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Instytut Tradycji Narodowej, której prezesem jest pani Urszula Bartosiak. Naszym podopiecznym znana jest, jako pani Ula prowadząca zajęcia z cyklu „Terapia i ruch przy muzyce ludowej”. Tym razem spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej w pobliskim Sierakowie aby wspólnie z innymi zaproszonymi gośćmi świętować radosne wydarzenie, jakim jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Powiatowy przegląd rozpoczął koncert Radzymińskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Kuś. Ten młodzieżowy zespół odnoszący sukcesy w kraju i za granicą jest w Radzyminie powszechnie znany i ceniony. W ich wykonaniu wysłuchaliśmy „Roty”, piosenek wojskowych a potem składanki przebojów polskich seriali. Pośród nich znalazła się muzyka z filmu „Polskie drogi”, „Pan Wołodyjowski” i „Czarne chmury”. W dalszej kolejności byliśmy świadkami przesłuchań dzieci i młodzieży uczestniczących w konkursie. Usłyszeliśmy wiele pięknych i znanych nam piosenek patriotycznych, ale nasze serca podbiła grupa przedszkolaków z całego powiatu, śpiewająca ochoczo piosenki napisane specjalnie dla nich. Maluchy pięknie śpiewały i wspaniale wyglądały na scenie. Byliśmy uczestnikami wspaniałego przedsięwzięcia skupiającego głównie dzieci i młodzież. Było to bardzo wzruszające i budujące dla nas dorosłych. W powiatowym przeglądzie i my mieliśmy swój udział. Co prawda poza konkursem, ale za to w doborowym towarzystwie razem z zespołem „Nadzieja”. Dla licznych gości i jury wykonaliśmy dwie piosenki: „Szarą piechotę” i „Chłopcy malowani” , którą niegdyś śpiewała Anna German. Mieliśmy ogromną tremę chociaż w Domu Pomocy ćwiczyliśmy ją zawzięcie. Nasz występ oceniamy na piątkę. Podczas poczęstunku w foyer (wym. fuaje) Mieszkańcy spotkali swoich znajomych oraz nawiązali miłe rozmowy z innymi gośćmi.

To był wspaniały przegląd pieśni patriotycznych. Byliśmy pod wrażeniem talentu dzieci i młodzieży. Czuliśmy się też docenieni i ważni występując dla tak wspaniałej publiczności. Składamy serdeczne podziękowania pani Urszuli Bartosiak za zaproszenie Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie, za umożliwienie pokazania mieszkańcom powiatu, że możemy jeszcze wiele, chcemy, mamy zapał…

Tekst: A. Przybysz

Categories:

Tags:

Comments are closed

Skip to content