Przy niebieskim stole z Andrzejkowymi materiałami mieszkańcy podchodzą by przelać wosk przez dziurkę od klucza.

30 listopada 2018 r

„Święty Jędrzej adwent przytwierdzi”

staropolskie przysłowie

Andrzejkowe wróżby wywodzą się ze starożytnej Grecji, ale rozpowszechnili je Szkoci i tym sposobem już w XVI wieku bawiła się cała Europa. To w dzień św. Andrzeja, patrona narodów słowiańskich, małżeństw i podróżnych, wróżą sobie panny rychłe zamążpójście a pozostali przyszłość i podróże. Zwyczaje Andrzejkowe mają także swój wymiar komercyjny, wyznaczając datę graniczną dla okresu przedświątecznego. Tak więc jest to ostatni moment na wspólną zabawę i integrację.

Korzystając z tego przywileju zorganizowaliśmy w naszym Domu wspólnie z radzymińską młodzieżą niepełnosprawną Spotkanie Andrzejkowe na którym wiele się działo.

Uczestnicy zabawy mieli okazję wróżyć sobie lejąc wosk , wrzucając pieniążki do wody, a także losując cukierki z sentencjami. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Było wesoło i energetycznie. Spotkanie Andrzejkowe miało wymiar międzypokoleniowy. Wszyscy bawiliśmy się wspólnie, nie zważając na nasze niedoskonałości ciała, na wiek uczestników. Liczył się dobry humor i chęć zabawy. To było bardzo udane spotkanie i mamy nadzieję, że za jakiś czas znów się spotkamy, pewnie w innych okolicznościach ale za to z nowymi pomysłami.

Dziękujemy opiekunom młodzieży, pani Marzenie i panu Łukaszowi za ogromną dozę empatii i chęć wspólnej integracji. Zapraszamy do nas ponownie.

Tekst: A. Przybysz

Categories:

Tags:

Comments are closed

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.
Skip to content