Mieszkańcy wypoczywający przy na tarasie w parku.

„Poznajemy nasze miasto” – piesza wycieczka po Radzyminie
22 września 2020 r.

„ W życiu nie chodzi o to, aby przeczekać aż burza minie.
Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu”.

Po raz pierwszy w tym szczególnym dla naszych Mieszkańców roku, mieliśmy okazję wybrać się na pieszą wycieczkę po Radzyminie realizując projekt z cyklu „Poznajemy nasze miasto”. Spacerowaliśmy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa uzbrojeni w maski. Oglądaliśmy zmieniające się miasto, w którym piękna historia łączy się ze współczesnością. Licznej grupie Mieszkańców towarzyszyła piątka opiekunów i terapeutów, którzy służyli pomocą i przekazywali ciekawe informacje dotyczące odwiedzanych miejsc.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od stadionu sportowego RKS Mazur, którego historia rozpoczęła się w 1923 roku. Obecnie 97 letni stadion jest miejscem rekreacyjnym dla dzieci, młodzieży i dorosłych chcących aktywnie spędzać czas w mieście. Odwiedziliśmy miejsce, gdzie niegdyś mieścił się cmentarz żydowski przy ulicy Mickiewicza. Jedyną zachowaną na nim budowlą jest ohel radzymińskiego cadyka (rabina), w którym wyeksponowane są macewy nagrobne tej licznej niegdyś w Radzyminie grupy społecznej. Odpoczywaliśmy w okolicznej kawiarence Domku Ogrodnika będącej pozostałością po obszernym zespole pałacowo – parkowym, zawdzięczającym swe powstanie dziedziczce Radzymina – Eleonorze Czartoryskiej. Tarasy kawiarenki były doskonałym miejscem relaksu w ciepłych promieniach słońca pierwszego dnia jesieni.

Leniwie spacerowaliśmy parkową alejką pośród szumiących drzew z nadzieją, że to jeszcze nie koniec naszych wycieczek. Mamy kolejne plany, nim nadejdą jesienne słoty i szarugi.

Tekst: A. Przybysz

 

Categories:

Tags:

Comments are closed

Skip to content